הרב פירון: הקטנת הכיתות - פופוליסטית

"על פי כל בדיקה שנעשתה, מה שמבטיח הצלחה לימודית של תלמידים זו איכות המורה ולא גודל הכיתה", טען שר החינוך לשעבר.

רעות הדר , ב' באלול תשע"ח

הרב שי פירון
הרב שי פירון
צילום: ערוץ 7

שר החינוך לשעבר, הרב שי פירון, מתנגד לרפורמת הכיתות הקטנות של שר החינוך נפתלי בנט וטוען כי לא זו הדרך לשיפור הלמידה.

בראיון לגלי צה״ל אמר הרב פירון, "יש המון שיח פופוליסטי. אם אתה שואל כל מומחה לחינוך שאני מכיר בעולם האם יש הבחנה מהותית בין 38 תלמידים ל-30 תלמידים בכיתה התשובה תהיה לא. אין משמעות מבחינת הלמידה.

המראיין רינו צרור הזכיר כי "משרד החינוך הנוכחי הלך לשם עם הרבה כסף", ופירון השיב "אמרתי פופוליזם, לא?".

"אין משמעות חינוכית", הדגיש שר החינוך לשעבר. "מה שמשפיע יותר מכל על היכולת ללמוד זו איכות המורה ולא גודל הכיתה. למספר יש משמעות רק מ-18 תלמידים ומטה. כלומר בין 38 לסדר גודל של 20 כל מספר קטן לא יתן תמורה להשקעה. לעולם.

"לפי כל מחקר בעולם, על פי כל בדיקה שנעשתה, מה שמבטיח הצלחה לימודית של תלמידים זו איכות המורה ולא גודל הכיתה. בהרבה מקומות בעולם כשהקטינו כיתות בלחץ של הורים המצב נהיה גרוע יותר כי אז צריך להביא הרבה מורים... ואז מה שקרה בכמה מדינות זה שהגיעו עוד מאותם מורים ומטה, הורידו את תנאי הסף ולא יצרו מספיק מרחבי למידה. אתה צריך להיכנס לתוכנית של בינוי משמעותית.

"כל מי שעושה את זה כמענה ללחץ של הורים נותן תשובה פופוליסטית שאין לה שום משמעות להצטיינות של התלמידים. כדי שילד יוכל להצטיין - זה לא כמות התלמידים".

כדי להוכיח את דבריו מזכיר הרב פירון כי ״באוניברסיטה יכול להיות מרצה עם 12 תלמידים בכיתה והמרצה יהיה משעמם, ולידו מרצה עם 300 תלמידים בכיתה שכולם רוצים להיות בה".