"21 שנה של מסירות נפש"

21 שנים שימש הרב שלמה קקון בתפקיד מזכיר המועצה הדתית בבית שמש עד שנדם ליבו. רבני הקהילות וראש העיר ספדו אחר לכתו

חיים לב , ב' באלול תשע"ח

הרב שלמה קקון זצ"ל
הרב שלמה קקון זצ"ל
צילום: דוברות העיריה

בית שמש ליוותה בכאב את אחד מחשובי העיר וטובי בניה, מי שעשה רבות במשך עשרות בשנים למען ביסוס חומות הדת והכשרות בעיר, הרב שלמה קקון זצ"ל, מזכיר המועצה הדתית בבית שמש שנפטר בשיא פריחתו לאחר מחלה קשה והוא אך בן 54 שנים בלבד.

משפחת קקון היא אחת המשפחות הוותיקות בעיר בית שמש. בבית שמש מספרים כי עוד בימים ההם שבית שמש הייתה עיירה קטנה, היה האב רבי מסעוד דמות ומופת לאדם ירא שמים שקירב לבבות לתורה, איש שכל מהותו אמרה חסד ועזרה לזולת.

הבן רבי שלמה הוכר כבר לפני כ-30 שנה ככוח עולה בבית שמש, הוא היה בעל כשרונות רבים, אבל את כל אלו השקיע בהרמת קרן התורה בעיר, בחיזוק בתי כנסת וקהילות, בביסוס הכשרות והמקוואות, והיה כתובת לכל עניין יהודי בעיר.

לפני 21 שנים נבחר לשמש כמזכיר המועצה הדתית בעיר, תפקיד אותו מילא גם מעבר לשעות העבודה, והוא היה כל כולו קודש לכל נושא של יהדות וצורכי ציבור. הוא זכה לקרבה מיוחדת אצל המרא דאתרא הרב שמעון ביטון שסמך את ידיו עליו בכל דבר וענין, ואף רבי שלמה היה נועץ בו בכל דבר, מבקש לשמוע דעת תורה, ולא עושה דבר וחצי דבר בלי לשמוע את דעת הרב.

"המועצה הדתית מטבעה היא מקום של כלל הציבור, ובין הבאים בשעריה יש גם כאלו שלא מוגדרים כדתיים, אבל רבי שלמה עם מאור פניו המיוחד ידע למצוא מסילות לליבם של כל אחד ואחד, הוא ידע מה לומר לכל אחד, ואיך להסביר כל דבר שיתקבל גם אצל אלו שעדיין רחוקים", מספרים בני המשפחה.

למרבה הכאב בתקופה האחרונה חלה, הוא ניסה לשמור על שיגרת יומו, אך המחלה הכריע אותו ובבוקרו של יום השבת השיב את נשמתו הטהורה לבוראה, למגינת לבם של אמו מרת מרים תחי', אשתו, הילדים היקרים וכל המשפחה שהוא היה עבורם האיש המלכד והמאחד ומי שניתן להיוועץ ממנו ולהיעזר דרכו מסביב לשעון.

רבני העיר ובני השכונות והקהילות ספדו לו וסיפרו בשבחו של האיש שהיה מסור בלב ונפש למען הרמת קרן היהדות בעיר.

הרב שלמה בן עזרא, רב המועצה האזורית גזר ומ"מ רב העיר, שספד לו עמד על היותו דמות של מסירות נפש, אדם שפועל בתבונה רבה למען המקוואות והכשרות, השבת ובית העלמין, איש תבונות ובעל לב מבין שהבין דבר מתוך דבר.

הרב שלמה סויסה, רב שכונת גבעת שרת בעיר, הזכיר את פעליו הברוכים לקרב לבבות לתורה ויהדות, באומרו שגם בתקופות קשות מאור פניו של רבי שלמה היו לאות עבור כלל תושבי העיר, הוא היה איש של אחדות שהצליח לאחד בין כל הציבורים בעיר.

ראש העיר משה אבוטבול סיפר בתוך דברי ההספד שלו כי אצל רבי שלמה לא היו שעות עבודה, אלא את כל היום והלילה הקדיש עבור תושבי בית שמש.

"פעם הייתי צריך אותו עבור בית העלמין בשעה 2:00 בלילה ומיד הוא אמר 'הנני', פעם זה היה אחרי חצות עבור מקווה ברמב"ש, הוא אף פעם לא אמר 'זה לא השעות שלי', אלא כל היום היו 'השעות שלו', ובמסירות נפש דאג לכל עניני היהדות, וכל בית שמש חבה לו רבות".

בתוך דבריו הזכיר ראש העיר, את מעשי החסד הרבים שעשה רבי שלמה ז"ל בחייו, את הלב הרחב שהיה לו. נאמר בפרשה 'לא תאמץ את לבבך', ואומר על כך הרש"ר הירש כי יהודי מטבעו יש לו לב רחב לתת ולעזור לשני, ולכך התורה אומרת 'לא תאמץ' כי מטבעו יהודי רוצה לעזור ולסייע לאחיו.

"רבי שלמה היה יהודי כזה בעל לב רחב וטוב מטבעו, אדם שחי בשביל הזולת, כמה משפחות הוא עזר להם, בעת שמחה ובעת אבל, הוא היה כתובת למעשי חסד רבים שנעשו בלא פרסום, אך ורק לשם שמים", חתם את דבריו הנוגים.