'הבית היהודי ביטל סיכום לשילוב יו"ש'

ח"כ שטרן תוקף את 'הבית היהודי' על שבקדנציה הקודמת ביטלו סיכום אתו על שינוי שהיה מכליל נציגים מיו"ש בגוף הבוחר לרבנות הראשית.

שמעון כהן , ג' באלול תשע"ח

למען האמת ההיסטורית. שטרן
למען האמת ההיסטורית. שטרן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בראיון לערוץ 7 מבקר חבר הכנסת אלעזר שטרן את מפלגת 'הבית היהודי' שלטענתו כבר סיכמה איתו בקדנציה הקודמת על הסדר להכללת נציגי יו"ש בגוף הבוחר של הרבנות הראשית, אך נכנעה ללחצים, ביטלה את ההסכמות וכעת מלינה על היעדר נציגים מיו"ש בגוף זה.

דבריו של חבר הכנסת שטרן מגיעים על רקע ישיבת הממשלה שביום ראשון אישרה את הגוף הבוחר של הרבנות הראשית ללא נציגים מיו"ש, על אף התנגדותם של השר אורי אריאל וחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' שביקשו מראש הממשלה להקפיא את מהלך האישור עד להסדרת הכללתם של נציגים מיו"ש, דרישה שלא התקבלה.

חבר הכנסת שטרן מספר בשיחה עמו על דיון שקיים בשעתו עם הרב אלי בן דהן אודות הצעה כוללת לשינוי מבנה והרכב הגוף הבוחר של הרבנות הראשית. בדיונים אלה עלה הצורך להבטיח רוב אורתודוקסי ואכן נמצאו המפתחות להבטחת רוב שכזה, הן בשל ההרכב המספרי של הגוף הבוחר והן בשל קביעת תפקידם של החברים בגוף הבוחר.

עיקרה של ההצעה, אומר שטרן, הייתה הוספה של עד חמישים נשים לגוף הבוחר והוספת נציגים מיהודה ושומרון. לדבריו הסיכום הבשיל לכדי הסכמה עם הרב בן דהן ובמקביל ללחיצת הידיים ביניהם התקיימה לחיצת ידיים של הסכמה בין השר בנט, ראש הממשלה נתניהו והשרה דאז ציפי לבני ונדמה היה שההסכמה בדרך לתחנתה הסופית.

"אבל אחרי יומיים התברר שלא חותמים. שאלתי את בנט מה קורה והוא אמר שעובדים על זה, מספר שטרן הקובע כי איילת שקד, אז יו"ר הסיעה, השתמשה בזכות הוטו שניתנה למפלגתה בענייני דת ומדינה ומנעה את קבלת ההסכמה המדוברת, להבנתו הדבר אירע בעקבות לחץ מכיוונו של השר אריאל, שבאותם ימים, כך הוא מספר, סירב לענות לשיחות הטלפון של השר בנט.

"הלוואי והייתי טועה", הוא אומר ומצפה להסברים מצידה של מפלגת 'הבית היהודי'. להערכתו הסיבה להטלת הוטו היא ש"מי שבא להצביע בפריימריז זה לא רוב הבוחרים של הבית היהודי אלא מיעוט אידאליסטי ומאורגן שיש להם הרבה כוח ביד, ובהקשר הזה כנראה איימו על בנט ושקד. זו ההשערה שלי".

לקראת תום השיחה עמו ביקשנו את התייחסותו, כאלוף במיל, למתיחות ברצועת עזה, והוא משיב: "מה שצריך לעשות בעזה זה מלחמת חורמה בדרג הצבאי, בחמאס, ולהציב בפני האזרחים אופק כדי שגם הם יקומו על החמאס מבפנים ונוכל לעשות את זה. צה"ל מציע הצעה כזו כבר הרבה זמן. אני מבין שבסוף לא תהיה ברירה ונגיע לשילוב הזה בין הקלות לאזרחים ומלחמת חורמה בהנהגה".

על מתווה זה נשאל שטרן אם הקלות לאוכלוסייה האזרחית לא עשויות להניב הפחתת לחץ מההנהגה ברצועה והוא מסכים ש"במידה מסוימת זה נכון, אבל הלחץ של האזרחים מופנה גם כלפינו והוא לא מגיע לכיוון המנהיגים. כשמביאים אזרחים לסיפו של ייאוש הם מוכנים לעשות כמעט הכול. ביהודה ושומרון חלק מהרגיעה היא כיוון שהאזרחים שם מבינים שיש אלטרנטיבה של חיים נורמאליים יותר".

לפי שעה לא הגיעה תגובת 'הבית היהודי' לטענותיו של חבר הכנסת שטרן.