שגרירות נוספת בדרך לירושלים?

איש עסקים הקשור לגורמים מדיניים ועסקיים בפיליפינים משוכנע שבביקורו בישראל ידון נשיא הפיליפינים בהעברת השגרירות לירושלים.

שמעון כהן , ג' באלול תשע"ח

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה
נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה
צילום: רויטרס

בראשית החודש הבא יגיע נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, לביקור בישראל, ביקור שמעורר הדים לא מעטים של מתנגדים לאישיותו המורכבת של האורח.

אלה מציינים התבטאויות בעייתיות ומעשים שנויים במחלוקת של האיש במסגרת מאבקו בסוחרי הסמים, ותובעים להחרים את הביקור שבו צפויים להיחתם לא מעט הסכמים כלכליים ומסחריים בין ישראל לפיליפינים, ואולם, האם הביקור עשוי לכלול גם הבטחה למעבר שגרירות הפיליפינים לירושלים?

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם איש העסקים ברוך לווייב המקיים קשרים עסקיים ואחרים עם גורמים בפיליפינים ובתוך כך בחן גם את האפשרות הזו. לדבריו השיח על העברת השגרירות לירושלים אינה עוד בגדר שמועה אלא "זה לא יכול להיות, אלא כמעט ובטוח".

"לפני שטראמפ הכריז על ירושלים כבירה והעביר את השגרירות נפגשתי בפיליפינים עם כמה אנשים בממשלה שם. דיברנו ועלה הנושא של ירושלים וישראל. הם מאוד אוהבים את מדינת ישראל ומחוברים אלינו, יש להם גם עדות שמחוברות ליהדות. לפני שדוטרטה נבחר לנשיאות מי שדיברתי אתו אמר שבעזרת ה' השגרירות תעבור לירושלים.

''יש כוונות כאלה בפרלמנט הפיליפיני. זה היה נשמע קצת הזוי אז, אבל אחרי אפקט טראמפ מדינות נוספות אומרות שרוצות להעביר. עבור הפיליפינים זה כבר לא שמועה".

עוד מוסיף ליווייב ומספר כי גורם בשגרירות הפיליפינית בישראל שאתו הוא שומר על קשר רציף מספר לו גם הוא על שמועה רווחת במסדרונות השגרירות, לפיה אכן יש כוונה להעביר את השגרירות.

ליווייב המכיר מקרוב מאוד את קהילת העובדים הפיליפיניים בישראל מספר על סקר עצמאי ואקראי שערך וממנו עולה תמיכה רבה של הרחוב להעברת השגרירות, ואלה קוראים בקול רם לנשיאם לנקוט בצעד זה.

באשר לביקורת הנשמעת מארגוני זכויות אדם נגד דוטרטה ונגד הביקור, אומר ליווייב: "הייתה הודעה רשמית שהוא מגיע בשלישי בספטמבר ועכשיו צצים ארגוני זכויות אדם שאומרים שהוא לא רצוי כאן וקוראים לנתניהו וריבלין לא לקבל אותו כי הוא רוצח. הפוליטיקה הפנימית שלהם לא אמורה לעניין אותנו. מה שאמור לעניין אותנו זה שעוד נשיא יגיע לישראל וידון בהעברת השגרירות"

"לאותם ארגוני זכויות אדם אני אומר שאם עכשיו נשיא איראן היה אומר שהוא רוצה להכריז על ירושלים כבירת העם היהודי הם הרי לא היו מתנגדים", מעריך ליווייב כנקודה למחשבה. לטעמו מאחורי ההתנגדות לנשיא הפיליפיני נמצאים גורמים אינטרסנטיים שלא זכויות אדם מניעות אותם. הוא מזכיר כי בהיותו יו"ר ארגון 'יד ירושלים' המבקש לסייע למקומות בעולם לאחר אסונות טבע הוא זוכר שארגונו קם לאחר אסונות טבע בפיליפינים ובאותם ימים "לא ראיתי את אותם אנשי זכויות אדם קמים ועוזרים לעם הפיליפיני".

ומה באשר לאופן בו מתקבלת המחאה הישראלית, שצפויה להתחזק ולהחריף ככל שהביקור יתקרב, בזירה הפיליפינית? "נכון שחופש הביטוי שונה שם מאצלנו. אצלנו אפשר לרדת על שר או חבר כנסת בלי בעיה, אבל אצלם יש אחריות לכל מילה ויש לכך השפעות.

''לכן, אם מדובר באנשי זכויות אדם ושלום אני מציע להם שלא יעשו את הפרובוקציות האלה כי זה מתפרש שם בצורה לא טובה. חשוב להיראות בעיני הפיליפינים הללו כבסדר", הוא אומר ומציין כי תמיכה במתנגדי דוטרטה היא תמיכה בארגוני טרור הפועלים בפיליפינים.

"אני בקשר עם המון מהפיליפינים הם תומכים בתשעים אחוז בדוטרטה. מי שלא תומך זה תומכי ארגון הטרור שפועלים באי אמינדנאו שמבצעים שם פיגועים ורוצים להפיל את השלטון של דוטרטה".