"יאיר גולן לא יסכן חייל למען האויב"

חברו של האלוף גולן זועם על המתקפה כלפיו: ''דבריו נאמרו אחרי פרשת דומא. אנחנו מתכתבים מדי יום שישי על פרשת השבוע''.

שמעון כהן , ג' באלול תשע"ח

יאיר גולן
יאיר גולן
צילום: דובר צה"ל

מבקש למנוע עוול. ד"ר דוד

ד"ר יהודה דוד, פקודו וחברו של האלוף יאיר גולן מזה כ-35 שנה, שומע את המתקפה מימין על האלוף המוצב בין ארבעת המועמדים לרמטכ"לות והדברים מכעיסים אותו לנוכח היכרותו ארוכת השנים עם האיש ופועלו הצבאי.

"קראתי את הדברים של האב השכול אליעזר רוזנפלד, ועם כל הכבוד לאב השכול אני סבור שיש אי הבנה מוחלטת של דבריו מלפני שנתיים", פותח ד"ר דוד את דבריו ומזכיר כי "התרחשו דברים נוראיים לפני כן. האם מר רוזנפלד חושב שלשרוף תינוק בתוך ביתו זה בסדר? זו הרוח הישראלית? בהקשר הזה יאיר גולן התבטא כשהוא אמר שדברים מחלחלים לחברה הישראלית", הוא קובע.

"אני מכיר אותו 35 שנה. הוא נתן שלושה בנים לצבא ועוד שניים בדרך. זו משפחה שכל כולה מסורה להגנת עם ישראל וביטחון ישראל. כשהאלוף גולן מסתער על האויב הוא לא מתכופף, הוא זקוף, ולכן הוא נפצע אנושות באחד המבצעים. ניתחתי אותו ושיקמתי את אחת הגפיים שלו".

"הוא לא התכוון להשוות אותנו לחברה נאצית", משוכנע ד"ר דוד. "הוא לא התבטא לימין או לשמאל. הוא התבטא כמפקד שמה שעומד מולו זה רק הגנת עם ישראל. יש כאן אי הבנה מוחלטת. אני קורא לכל מי שגורל עם ישראל יקר לליבו לדעת שיאיר גולן ראוי להיות רמטכ"ל כפי שגם האחרים ראויים להיות רמטכ"ל, ומי שיחליט זה רבש"ע, שר הביטחון וראש הממשלה".

לנוכח דבריו אלה הזכרנו בשיחה עם ד"ר דוד שהחקירה בפרשת השריפה בדומא טרם הסתיימה וכלל לא בטוח שאכן יהודים ביצעו את המעשה, והתחושה משחרורו של הקטין שהיה עצור במשך תקופה ארוכה בתנאים קשים למעצר בית, היא שיתכן והמערכת מכירה בטעותה. אם כן, אולי האלוף גולן מעט מיהר כשאמר את הדברים בלי להמתין לתוצאות החקירה? בהקשר זה הזכרנו גם את המהירות שבה התבטאו אישים כמו שר הביטחון יעלון והנשיא ריבלין, גם הם בטרם הובררו פרטי האירוע. האם יתכן שגם גולן לקה בפזיזות?

"אני מסכים לגמרי, אבל אנחנו חברה שלא נמצאת בשבדיה והדברים מאוד רגישים וזה נוגע באנשי פוליטיקה צבא ותרבות", אומר ד"ר דוד ומציע לשוב ולדון בשאלה העיקרית והיא מטרת מינוי הרמטכ"ל, אם הוא צריך להיות מקצועי, ושאלה זו היא שאמורה להיות לנגד עינינו.

בעקבות דבריו אלה הזכרנו לד"ר דוד את הפרשה בה חשף הוא עצמו את השקר הגדול, פרשת מוחמד אדורה, ותהינו אם היה סבור שגם קצין שבחר להאשים את צה"ל במעשה מבלי להמתין לבירור הנסיבות ראוי לרמטכ"לות, או שאולי היה סובר שהוא לוקה בפזיזות? "ראה, יאיר גולן הוא הכול חוץ מפזיז. אני מכיר אותו 35 שנה. זה איש שקול קרוב מאוד וקשוב לערכים הישראליים והיהודיים. אנחנו לומדים מטעויות, ויכול להיות שבאמת האירוע נגע לסף רגישות של פלג מסוים של עמינו, אבל צריך להיצמד למטרה – מי צריך להיות רמטכ"ל? הכי מקצועי הכי אכפתי והכי שקול. זה מה שצריך לחשוב, וגם יעלון התבטא אולי קצת בפזיזות בפרשת אדורה ואחר כך תוקנו הדברים. כך צריך לראות את הדברים".

ביקשנו את התייחסותו של ד"ר דוד להתבטאות נוספת של האלוף גולן, ההתבטאות לפיה תפקידו של הצבא הוא להגן על האזרחים, גם האזרחים של האויב, גם במחיר חיי חיילים. ד"ר דוד משיב בביטחון שדברים כאלה לא נאמרו על ידי האלוף. "אני משוכנע שיאיר לא התבטא בצורה כזו. אני משוכנע כי חייתי הרבה מצבים איתו והוא לא יסכן אף חייל לטובת משפחות האויב. הוא פועל לפי אמות מידה שמדינת ישראל קבעה לצבא. כך צריך להיות כי אחרת כל אחד יקח את החוק לידיו ויירה במשפחת מחבלים כי הבן יצא להתפוצץ. צריך חוקים ויש חוקים שיאיר שומר עליהם".

ולאחר דברים אלה תהינו אם יכול להיות שבמידה ואכן אותן משפחות שכולות שמעו והבינו את שתי ההתבטאויות הללו של האלוף גולן כפי שהן הובנו, האם לא ניתן להבין את המסקנה שאליה הגיעו ובשמה שלחו את המכתב לשר ליברמן.

"העובדות האלה לא הוצגו בצורה נכונה ואולי יש מניפולציה שבאה מכיוון אחר על חשבון המשפחות השכולות וזה נורא", אומר דוד ומוסיף: "כפי שהדברים הוצגו יתכן מאוד שסף הרגישות של המשפחות השכולות הביא ליציאת המכתב הזה, אבל אף פעם יאיר גולן לא סיכן ולא יסכן חיי חייל צה"ל או אזרח ישראלי. כל כולו וכל משפחתו מסורים להגנת האזרחים החוק והערכים הישראלים".

לקראת תום הדברים סיפר ד"ר דוד: "בשבת האחרונה לפני כניסת השבת התכתבתי עם יאיר לגבי פרשת השבוע, כפי שאנחנו עושים מדי שבוע. אני נותן פירוש והוא מגיב. ציינתי שכתוב בפרשה שאנחנו עם סגולה. הוא ענה לי וכתב לי לראות מה כתוב בהמשך הפרשה, להיות מלאים בחמלה לזר ליתום ולאלמנה, ואלו הערכים שמוסרת התורה לעם ישראל, וזו רוח האופטימיות. אולי אפשר להציג גם את המשפטים הללו למשפחות השכולות כדי להראות מיהו יאיר גולן".