פרסום ראשון
תסתיים ההפקרות בקרקעות מזרח ירושלים

שרת המשפטים איילת שקד דורשת ממנהל התכנון ש"נוהל מוכתר" ייתן מענה גם ליהודים המבקשים לתכנן בנייה במזרח ירושלים, ולא רק לערבים.

עדו בן פורת , ג' באלול תשע"ח

איילת שקד
איילת שקד
צילום: דוברות

שרת המשפטים איילת שקד פנתה בימים האחרונים למנהל התכנון במשרד האוצר, בבקשה לפעול לכך ש"נוהל מוכתר", אותו אישרה עיריית ירושלים, ייתן מענה גם ליהודים המבקשים לבצע תכנון בנייה במזרח ירושלים, ולא רק לתושבים ערבים במקום – כך נודע לערוץ 7.

נגד נוהל זה יצאה תרעומת רבה בקרב פעילי ימין בירושלים, ונטען כי הדבר יביא להשתלטות ערבית על קרקעות במזרח הבירה, באופן שמוכתרי הכפרים יעידו על שייכות הקרקע לערבים, תוך חשד שחלק מהעדויות יהיו מפוברקות מתוך כוונה לחסום רכישת קרקעות על פי דין מצד יהודים.

לאחר ישיבה שקיימה שרת המשפטים עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ, שקד פנתה בנושא לשר כחלון, נוכח העובדה כי מנהל התכנון מצוי תחת משרד האוצר בראשותו, מתוך כוונה לוודא שלא תהיה אפלייה כלפי יהודים המבקשים לרכוש קרקע במזרח העיר.

נוסף על כך, שקד ביקשה לוודא כי כל תכנית לפי "נוהל מוכתר" תוגש גם לעיון האפוטרופוסית הכללית. כמו כן ביקשה שקד לחדד את הנוהל לפיה קיימת זכות לרשות מקרקעי ישראל ביחס לקרקע מדינה בשטחים הפתוחים.

לאחרונה, ביוזמת שקד, נפתח הליך של הסדרת קרקעות במזרח ירושלים. קמיניץ הבהיר בדיון שהתקיים לאחרונה עם שקד כי "ברי כי עם השלמת הליכים אלו, לא תידרש עוד הוועדה המחוזית להיבטי המוכתרים בנוהל. לצד זאת, בשים לב לכך שמדובר בהליכים הדורשים זמן ממושך והתדיינות מעמיקה, יש לתת מענה ביניים הולם, כפי שהנוהל ויישומו העדכני מאפשרים".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בתגובה לפניית ערוץ 7 כי, "חגיגת ההפקרות בקרקעות של מזרח ירושלים תסתיים. בעבודה מאומצת, ומתוקצבת באמצעות החלטת ממשלה, הטאבו יסיים תוך שנים ספורות להסדיר את כל הקרקעות במזרח ירושלים.

''לא צריך להיות הבדל, וגם לא יהיה, בין ירושלים המזרחית והמערבית. בתקופת הביניים עד אז נוודא שלא תהיה השתלטות עוינת על קרקעות, והדברים ייעשו תוך הקפדה על מנהל תקין", הבהיר שקד.

תגובת עיריית ירושלים:

אנחנו מברכים את שרת המשפטים איילת שקד שנענתה ונרתמה לבקשת ראש העיר מלפני כשנתיים להסדיר סוף סוף את נושא הקרקעות במזרח העיר ואנחנו שמחים שמשרד המשפטים לוקח אחריות על נושא חשוב זה.

עם זאת, אנו מצפים כי משרד המשפטים יגדיל את מספר אנשי הצוות המטפלים בנושא, שאם לא כן ההסדרה עלולה לקחת עשרות שנים. עיריית ירושלים תמשיך לשתף פעולה במסגרת הצוותים המשותפים לה ולמשרד המשפטים שכבר החלו לפעול ותעשה את כל הדרוש כדי לסיים את התהליך בהקדם.

נציין כי בניגוד לנטען, לא קיים כיום שום חיוב ליהודי שמבקש אישור בניה לפעול באמצעות נוהל מוכתר, וניתן לפנות ישירות לוועדה המקומית או המחוזית לקבלת שירות. הדבר אף הובהר היטב לכל הפונים.