פרסום ראשון
שיחת בירור למרצה שהשתלח בליברמן

קצין חינוך ראשי זימן לבירור את מייסד ישיבת "בינה" המרצה בצה''ל, לאחר שכתב על שר הביטחון "האיש הכי קרוב למאפיינים פשיסטיים".

עדו בן פורת , ד' באלול תשע"ח

תא"ל צביקה פייראיזן
תא"ל צביקה פייראיזן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ליאור טל, ממייסדי הישיבה-החילונית "בינה" שנוהג להרצות בסמינרים לחיילי צה"ל, זומן לשיחת בירור עם קצין החינוך הראשי תת-אלוף צביקה פייראיזן לאחר שהשתלח בשר הביטחון אביגדור ליברמן.

טל זומן לבירור לאחר שבחודש מאי 2016 הביע זעם על מינוי ליברמן לשר הביטחון וכתב עליו "איש קיצוני שלא מקבל את ערכי רוח צה''ל. זה האיש הכי קרוב למאפיינים פשיסטיים שישב אי פעם על כיסא שר הביטחון''.

בעקבות התבטאות זו הוגשו תלונות לקצין החינוך הראשי, שהחליט לזמן את טל לשיחת בירור. תא''ל פייראיזן הציג לטל מהן הדרישות הקיימות ממרצה בצה״ל גם כאשר אינו נמצא בתפקיד.

נציין כי טל מרצה לקצינים בדרגת סגן-אלוף ומעלה, במסגרת קורס מחצבים של חיל החינוך והנוער. הרצאותיו עוסקות ב''חיבורים ולכידות בחברה הישראלית''.

בשיחה עם ערוץ 7 דחה טל את הקריאות של ארגוני ימין לפסול אותו מלהרצות בפני חיילים. ''צה"ל הוא גוף ממלכתי. פסילת מרצה, שעל פי המשובים וחוות הדעת של המפקדים עושה את מלאכתו בהצטיינות ומסייע להם במילוי המשימה, יכולה להתבצע רק כאשר המרצה מסית לסירוב לחוק או לפקודה או לחילופין פוגע בצורה עמוקה, תוך שימוש בגידופים, בציבור רחב שמשרת בצבא''.

לדבריו, עמדותיו הפוליטיות של המרצה לא רלבנטיות. ''צה"ל עקבי בעניין זה וגם עשרות רבנים ואנשי ימין מרצים לשמחתי בשורותיו. הטענות שבגלל שהעברתי ביקורת פוליטית על ההחלטה למנות את ליברמן לשר ביטחון יש לפגוע בהרצאותיי בצבא, נובעות מאי הבנה עמוקה של מהי דמוקרטיה ושל מדיניות הצבא, בשילוב עם רדיפה פוליטית ודתית המופנית ע"י ארגון לביא כלפי כל מי שמקדם פלורליזם יהודי ועמדות הומניסטיות.

''לא כך מנהלים מחלוקת, לא כך מתפקדת דמוקרטיה. לשמחתי זומנתי לשיחה מצוינת עם קח"ר בה החלפנו דעות בעניינים שונים ובה הובהר לי שלא חרגתי משום נוהל. עשו אוזניכם כאפרכסת וקנו לכם לב מבין לשמוע את דברי מטמאים ואת דברי מטהרים", הוסיף טל, המשמש כיום כסמנכ"ל תוכן וראש בית המדרש ''קולות''.

מארגון לביא שהגיש את התלונה נגד ליאור טל נמסר, ''את הרצאותיו של ליאור טל בצה"ל היה צריך להפסיק כבר לפני זמן רב, אי אפשר לקבל התנהלות של איפה ואיפה, ולפיה מרצים המזוהים עם השמאל זוכים להגנה אוטומטית על התבטאויות קיצוניות ומפלגות, ולעומת זאת כנגד רבנים שהתבטאו בחריפות ננקטות סנקציות משמעותיות".

שי גליק מארגון ''בצלמו'' מסר, ''לא יתכן שתהיה איפה ואיפה. אם צה"ל מצנזר כל אדם שמתבטא בנושאים פוליטים שלא יתן לליאור טל לדבר. לחילופין שיחזיר גם את הרב לוינשטיין ושאר הרבנים שנאסר עליהם לדבר בצה"ל. לא יתכן שיצונזרו רק רבנים מהצד הימני''.

תגובת דובר צה''ל: ''קצין חינוך ונוער ראשי זימן את ליאור טל לשיחת בירור בעקבות התבטאויותיו ולא מדובר בשיחת נזיפה. במהלך השיחה הוצגו הדרישות הקיימות ממרצה בצה״ל גם כאשר אינו בתפקיד, והנהלים הובהרו.

''ליאור טל מרצה בצה״ל במסגרת קורס מחצבים של חיל החינוך והנוער לקצינים בדרג סא״ל ומעלה בנושא חיבורים ולכידות בחברה הישראלית. השתתפותו של ליאור בקורס אושרה כנדרש במסגרת ועדת מרצים".