המתנגדת ל"רשעות ישראל" בדרכה לקונגרס

אילהאן עומאר הסומלית ניצחה בבחירות המקדימות במפלגה הדמוקרטית וצפויה להיבחר לקונגרס מטעם מינסוטה.

גיא כהן , ד' באלול תשע"ח

אילהאן עומאר
אילהאן עומאר
צילום: רויטרס

אילהאן עומאר, מוסלמית ממוצא סומלי, ניצחה בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית במחוז ה-5 במדינת מינסוטה, והיא צפויה להיבחר לקונגרס בנובמבר.

עומאר כינתה את ישראל "משטר אפרטהייד" בעבר הלא-רחוק אך טענה באחרונה כי היא מתנגדת לתנועת ה-BDS.

עומאר מכהנת כעת בתור חברת בית הנבחרים של מינסוטה. מכיוון שהמחוז בו זכתה בבחירות המקדימות נשלט ע"י המפלגה הדמוקרטית, סיכוייה להיכנס לקונגרס גבוהים. היא צפויה להחליף את קית' אליסון – אף הוא מוסלמי – שזכה בבחירות המקדימות במירוץ לתפקיד התובע הכללי במדינה.

סוכנות הידיעותJTA דיווחה כי לעומאר היסטוריה של אמירות אנטי-ישראליות. ב-2012 צייצה כי ישראל "היפנטה את העולם" באופן שגורם לו "להתעלם ממעשיה המרושעים". השנה גוננה על אותו ציוץ ואמרה שבכך שהיא הפנתה את תשומת הלב ל"משטר האפרטהייד הישראלי", אין משום אנטישמיות.

בשבוע שעבר דיברה עומאר בבית הכנסת "בית אל" בסיינט לואיס פארק ואמרה שהיא מאמינה בזכותה של ישראל להתקיים. היא גם טענה שהיא מתנגדת לתנועת ה-BDS.

"יהיה חשוב עבורנו להכיר במקומה של ישראל במזרח התיכון, ובמקומם המוצדק של היהודים בתוך האזור הזה", אמרה. היא הסבירה שהלחץ של תנועת ה-BDS מונע משני הצדדים להגיע לשולחן המשא ומתן ולדבר על פתרון שתי מדינות, ולכן היא מתנגדת לתנועת החרם.