אם ליברמן לא מסוגל - שילך הביתה

ח"כ בצלאל סמוטריץ' ועודד פורר התעמתו על המצב בדרום ועל התנהלות שר הביטחון מול חמאס. סמוטריץ': "חמאס קובע את התזמון והועצמה".

ערוץ 7 , ד' באלול תשע"ח

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
Photo by Basel Awidat/Flash90

חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ועודד פורר (ישראל ביתנו) התעמתו היום (רביעי) על התנהלות שר הביטחון ליברמן מול חמאס, בתכניתו של אראל סג"ל ברדיו 103FM.

סמוטריץ' תקף את כוונת שר הביטחון ליברמן וראש הממשלה נתניהו להגיע להסכם עם חמאס ולפתוח את המעברים לעזה, "הפסקת האש הזאת היא איוולת שקשה לקבל אחרי 130 יום של טרור. חמאס קובע את התזמון ואת העוצמות והוא לא מורתע", אמר סמוטריץ'.

ח''כ סמוטריץ' הציג את עמדת ראש מפלגתו, השר בנט, לביצוע תקיפה משמעותית בעזה בלי לבצע כניסה קרקעית. לשאלת סג"ל כיצד ניתן להיות בטוח שתקיפה כזו לא תגרור תגובה שתחייב כניסה קרקעית השיב סמוטריץ', "מי שרוצה תעודת ביטוח שלא יהיה מנהיג ולא פוליטיקאי ולא יבקש להיות שר ביטחון".

לדבריו, השקט שאותו מקבלת ישראל הוא שקט עם מחיר יקר, "אנחנו רוצים שקט כאן ועכשיו ואנחנו משלמים על זה בריבית דריבית בטווח הרחוק". כדוגמא לדבריו סיפר סמוטריץ' על המצב בצפון - חיזבאללה ניצל את הפסקת האש וההסדרה עם ישראל על מנת להתעצם.

ח"כ פורר, חבר מפלגתו של שר הביטחון ליברמן, הסביר את ההימנעות ממבצע בעיתוי הנוכחי, "כשאתה רוצה ללכת למבצע, וסביר להניח שבסופו של דבר נצטרך להגיע לזה, אתה רוצה להגיע למבצע הזה אחרי שכתשת כמה שיותר יכולות, אחרי שמנעת ממנו כמה שיותר הישגים וזה בדיוק מה שעושים".

לדבריו, "אין שום הסדרה ואמר ליברמן שלא תהיה הסדרה בלי החזרת גופות הנעדרים. נורא קל להגיד את הדברים כשאתה יושב במשרד החינוך", אמר פורר ברומזו לביקורת שמשמיע שר החינוך נפתלי בנט.

לשאלת המגיש אראל סג"ל מדוע שר הביטחון שהכריז שיחסל את איסמעיל הנייה בתוך 48 שעות ויפיל את שלטון חמאס לא מקיים את הבטחותיו השיב פורר, "מדינת ישראל לא הצליחה בכל ימיה להמליך מלכים ולהחליט מי ישלוט באיזה מקום. מי שיכול להחליף את החמאס הוא הציבור בעזה והוא צריך להבין שבשקט טוב לו וברעש ובעימותים שחמאס מייצר - רע לו".

פורר הוסיף כי מערכת הביטחון מאז כניסתו של השר ליברמן לתפקידו מנהלת מדיניות של קו אדום גם בדרום וגם בצפון.

ח"כ סמוטריץ' הגיב ואמר, "אני לא מבין איך אפשר לדבר על מדיניות של קווים אדומים אחרי 130 יום שבהם החמאס שרף את הדרום, אחרי רקטות, אחרי שחיילים נהרגו מצלפים שחמאס הציב על הגדר. אני לא חושב שחמאס מורתע ואם חמאס היה מורתע שר הביטחון לא היה צריך להסתובב ולספר לנו שחמאס מורתע. היינו יודעים את זה".

"מה שקורה במצב הנוכחי זה שחמאס קובע את סדר היום וזה דבר רע שאסור להסכים לו. הצבא החזק ביותר מול חבורה של ערבים מעבר לגדר בעזה, ואנחנו מתקשקשים איתם ולא מצליחים להכריע את זה. אפשר וצריך להכריע את זה. אפשר וצריך לא למשוך זמן עד הסבב הבא", אמר סמוטריץ'.