משבר הגיוס: ההנהגה החרדית מטכסת עצה

מועצת גדולי התורה החסידית לא תתכנס שכן אין עדיין ניסוח מוסכם שיש לקבל אודותיו החלטה ובמקביל נעשה ניסיון לגבש החלטה חרדית אחידה

ערוץ 7 , ד' באלול תשע"ח

חרדים בלשכת הגיוס
חרדים בלשכת הגיוס
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משבר הגיוס ממשיך להעסיק את ההנהגה החרדית. למרות חילוקי הדעות סביב מרחב התמרון ומידת הוויתורים, על דבר אחד ישנה הסכמה בקרב כלל המפלגות החרדיות: יש לחתור כדי לגבש הסכמה חרדית אחידה.

בתחילת השבוע נעשה ניסיון לכנס מועצת גדולי התורה החסידית ובמטרה לנסות לקבל החלטה חד-צדדית של אגודת ישראל. אולם ככל הנראה היא לא תתכנס בשלב הזה שכן אין עדיין ניסוח חלופי מוסכם ברמה העקרונית שיש לקבל אודותיו החלטה.

מה גם, שחלק מהאדמו"רים באגודת ישראל מעדיפים בשלב הזה לפעול במסגרת פעילות שקטה על פני יציאה לתקשורת עם החלטות 'מועצת' היוצרות הד תקשורתי נרחב ורק עלולות להעצים את המתיחות הפוליטית הקיימת בלאו הכי.

במקביל דווח הערב ברדיו 'קול חי' כי נשיא מועצת חכמי התורה חכם שלום כהן מתכוון לפגוש את האדמו"ר מגור במטרה לבקש ממנו לאמץ את חוק הגיוס במתכונתו הנוכחית תוך ניסיון להטמיע שינויים קלים וכדי למנוע הליכה לבחירות מוקדמות.

כזכור, 'דגל התורה' וש"ס מבקשים לאמץ את החוק הנוכחי מתוך הבנה שהחוק המוצע יהיה עביר בג"ץ, בעוד באגודת ישראל ישנם קולות המבקשים להתנגד לחוק בגרסתו הנוכחית.