תביעה נגד המשטרה: שברו ידו של נער

האירוע הקשה התרחש בגבעת הבלדים הסמוכה לישוב כוכב השחר, במהלך מעצר של אחד הנערים שהיו במקום. סכום התביעה: 75,000 ש"ח.

ערוץ 7 , ה' באלול תשע"ח

תיעוד התקיפה
תיעוד התקיפה
צילום: ארגון חוננו

שנה וחצי אחרי אירוע תקיפה של קטין על ידי שוטר בגבעת הבלדים שליד כוכב השחר, הגישו הוריו של הקטין תביעת נזיקין נגד השוטר ומשטרת ישראל בבית משפט השלום בירושלים.

הורי הקטין, שהגישו את התביעה באמצעות עורכי הדין של ארגון 'חוננו', מבקשים ממשטרת ישראל ומהשוטר התוקף פיצויים על סך 75 אלף שקלים.

במהלך האירוע, שהתרחש בחורף שעבר, הגיעו מספר שוטרים לגבעת הבלדים הסמוכה לישוב כוכב השחר, וביקשו לעצור את אחד הנערים. כאשר ראה הקטין את אחד השוטרים מתחיל למשוך בכח את העצור, קרא לעברו "לא באלימות". הקריאה עוררה את חמתו של השוטר, והוא התנפל על הקטין בחמת זעם.

על פי כתב התביעה, המגובה בצילומים ובסרטון, השוטר כופף את ראשו של הקטין שלפי מטה, בעט בחזקה במבושיו וריסק את זרועו של הקטין על ברכו בעצמה. כתוצאה מהתקיפה, נוצר שבר באמתו של הנער, והוא פונה לבית החולים שערי צדק, שם גובסה ידו.

בכתב התביעה, דורשים הוריו של הקטין פיצוי מהשוטר על התקיפה והנזקים הרפואיים שגרם לבנם. בנוסף, הם תובעים את משטרת ישראל, בשל העובדה שאותו שוטר היה מועד לאלימות, במיוחד נגד נערי גבעות או אלה הנראים כך, ותלונות רבות הוגשו נגדו בעבר.

כך מפרטים עורכי הדין בכתב התביעה, שלוש תלונות כבר הוגשו כנגד אותו שוטר עוד לפני האירוע המדובר. בראשונה נטען כי איים באגרופו על קטין אזוק, בשניה נטען כי סטר בחזקה לקטין אחר במהלך חקירה, ובשלישית הובא מקרה ובו הטיח את ראשו של קטין נוסף שהיה אזוק באבן. ההטחה ההיא הצריכה תפירה של 12 תפרים בפניו של הקטין המותקף.

"למרות כל התלונות לא עשתה המשטרה די כדי לרסן את התקפנות ואת הכעסים של השוטר כלפי הצעירים", נכתב בכתב התביעה, "והאירוע נשוא התביעה נגרם. מדובר במחדל של המפקדים וגורמי הבקרה של השוטר שלא רסנו ולא התריעו בפניו על גישה אלימה מדי כלפי הצעירים, ומחדל זה גרם לכך שהכעסים של השוטר התפרקו על הקטין וגרמו בלא צורך או הצדקה לשבירת ידו".

עו"ד מנשה יאדו, המייצג את הורי הקטין בתביעה, מסר בתגובה: "היד התקיפה של ימ"ר ש"י נגד נערי הגבעות הסתיימה ביד האלימה של שוטר הסיור וביד השבורה של ילד בן 16 שנים. בגין כך, מוגשת התביעה בשם הקטין כנגד השוטר וכנגד המשטרה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה, "במהלך פעילות מעצרים שבוצעה בגבעת הבלדים לפני כשנה וחצי, ניסה החשוד להכשיל מעצר של אחר בניגוד לחוק. כמו כן החשוד תקף את הבלשים תוך שהוא פועל באלימות כלפי השוטרים ולכן נעצר ונחקר. בכוונתנו ללמוד את כתב התביעה ולהשיב לו בבימ״ש באמצעות הפרקליטות כמקובל. יחד עם זאת, נדגיש כי אנו רואים בחומרה אלימות מכל סוג שהיא, בפרט נגד שוטרים הפועלים לאכיפת החוק".