בהלת העכברת
לא לחשוש, לפנות לבית חולים גם בשבת

ראש מכון צומת, הרב מנחם פרל, קורא לציבור לא להסס ולפנות לרופא למרכז רפואי או לבית החולים גם בשבת במקרה של חשש להדבקות בעכברת.

ערוץ 7 , ה' באלול תשע"ח

לא לחשוש. הרב מנחם פרל
לא לחשוש. הרב מנחם פרל
צילום: דוברות

לקראת השבת הקרבה ובעקבות החשש מפגעי מחלת העכברת שבה חלו מטיילים שרחצו בנחלים בצפון, קרא הרב מנחם פרל, ראש מכון צומת, לציבור לא להסס ולפנות לרופא, למרכז רפואי או לבית החולים במקרה של חשש מהדבקות במחלה.

בתשובה לפניות שהגיעו למכון כתב הרב פרל כי מי שרחץ בנחלים שהוגדרו כמסוכנים וחש בשבת ברע חייב לבדוק את העניין ובמקרה הצורך אף לטלפן או לנסוע בשבת לרופא, למרכז רפואי או להתפנות לבית החולים.

"גם ספק סכנת חיים דוחה את השבת לכן על אדם החש בתסמינים של מחלה זו, בפרט חום גבוה (39 מעלות צלז') או כאבי שרירים, דלקת בלחמית העין וכד', אשר רחץ במקורות המים בצפון בשבועיים-שלושה האחרונים, לגשת להיבדק במרכז רפואי", כתב הרב פרל.

לדבריו, "אין להסס להתקשר לרופא בשבת, ואם יש ספק של ממש, ומרחק ההליכה לבית החולים לא בר הליכה, יש לנסוע לשם בשבת"

במקרה של נסיעה עדיף במידת האפשר לעשות זאת באופניים, ברכב חשמלי (לכתחילה עם פקוד שבת של מכון צומת) או כל רכב אחר (לפי סדר עדיפות זה), כולם באים בחשבון כשמתגלים תסמינים אלו בשבת זו.

הרב הדגיש כי אין להגביר פאניקה מיותרת בכלל ובפרט בנושא התיירות בגולן ודבריו מתייחסים רק למי שביקר בנחלים שעליהם התריע משרד הבריאות ולא חש בטוב במהלך השבת.