ישראל תנהל מו"מ ישיר מול חמאס?

על פי דיווחים פלסטיניים, המצרים מציעים שישראל תשלח משלחת לקהיר, שתקיים דיונים מול משלחות הפלגים הפלסטיניים.

ניצן קידר , ה' באלול תשע"ח

ההסדרה מתקרת? גבול עזה
ההסדרה מתקרת? גבול עזה
צילום: קורינה קרן, פלאש 90

גורמים פלסטיניים טוענים אחר הצהריים (חמישי) כי מצרים הציעה לחמאס ולארגונים אחרים שנציגיהם מצויים בקהיר לנהל משא ומתן ישיר עם משלחת ישראלית על הפסקת אש זמנית.

לדבריהם, אם תהיה הסכמה, תגיע בשבוע הבא משלחת של בכירים מישראל שתשב בחדר צמוד לזה של הפלסטינים כשהמצרים ידלגו בין הצדדים.

רשת 'אל מיאדין' הלבנונית דיווחה מוקדם יותר כי בין ההסכמות שהושגו בין ישראל וחמאס לקראת הסדרה זמנית נכללת פתיחת נתיב ימי בין עזה לקפריסין, שיהיה תחת פיקוח ביטחוני ישראלי.

על פי הדיווח הפסקת האש תוכרז לפרק זמן של שנה בלבד.

מקורות פלסטיניים אמרו לרשת כי סוכם גם שקטאר תהיה זו שתשלם על החשמל לעזה והכסף יועבר דרך ישראל. בנוסף, הקטארים יקחו את האחריות הכלכלית גם על תשלום לעובדי ממשלת חמאס.

הבוקר פרסם העיתון 'אל חיאת' היוצא לאור בלונדון כי עבאס כאמל, ראש המודיעין המצרי, קיים אתמול ביקור חשאי בישראל והיום הוא עתיד להיפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. גורם ישראלי אישר את דבר הביקור וציין כי כאמל נועד בין היתר עם היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת ועם ראש השב"כ נדב ארגמן.

נזכיר כי גורם מדיני אמר אתמול אחרי ישיבת הקבינט כי ישראל אינה הולכת להסדרה מדינית עם חמאס בעת הזאת. "לא תהיה הסדרה אמיתית בלי השבת בנינו ואזרחינו הביתה והבטחת השקט לאורך זמן", דברי הגורם.

הוא הוסיף כי "השקט הושג בעקבות ההבנות שקידמו המצרים והאו"ם", אמר הגורם והתייחס להקלות שהחילה ישראל על תושבי עזה. לאור זאת חודשה פעילות מעבר כרם שלום ונפתח מרחב הדייג. ככל שההתחייבות הזאת תשמר, ניתן יהיה לטפל בסוגיות הומניטאריות ובתוכן השבת בנינו ואזרחינו".