החסידים הפכו לעו"ד, הקנאים תקפו

ארבעה חסידי בעלזא הפכו לעורכי דין בעידודו של האדמו"ר מבעלזא ובפלגים הקנאים יצאו למתקפה. "שמד האקדמיה הפיל חללים"

מיכל לוי , ח' באלול תשע"ח

החסידים הפכו לעו"ד, הקנאים תקפו
החסידים הפכו לעו"ד, הקנאים תקפו
צילום: באדיבות המצלם

עשרות חרדים השתתפו בשבוע שעבר בטקס הענקת תארים לבוגרי הקמפוס החרדי של 'הקריה האקדמית אונו'.

הטקס התקיים ב'משכן לאומניות הבמה' באשדוד במסגרתו הוענקו תעודות הסמכה לבוגרים, ביניהם ארבעה חסידי בעלזא מאשדוד שהוסמכו לעורכי דין.

בהמשך הופצו תמונות של ארבעת החסידים עם גלימת עורכי הדין המסורתית.

המחזה הזה הצליח לקומם את אנשי 'הפלג הירושלמי' והקנאים משכונת 'מאה שערים' שתקפו את חסידות בעלזא בחריפות על מה שהם מכנים 'שמד האקדמיה'.

"מחריד! תמונת השמד שמזעזעת את העולם היהודי!", צוטט אחד הקנאים בקו הייעודי ל'פלג הירושלמי'. "ארבעה חסידי בעלזא בטקס הענקת תארים אקדמיים לנופלים החרדים האומללים בקריה האקדמית אונו. במהלך הטקס לובשים הנופלים מדים שמזכירים את הכמרים הנוצריים – גלימה שחורה וכובע שחור עם ארבע פינות.

"במעמד הצטלמו בגאווה ארבעה חסידי בעלזא, שהשתתפו בטקס, ואשר זקנם ופאותיהם ואפילו הנעל החסידית והגרביים המיוחדות מעידים כאלף עדים על השתייכותם החסידית. אולם את הכובע סמט ואת החליפה עם הגארטל שחסידי בעלזא נוהגים שלא להסיר אפילו רגע אחד במהלך כל היום, הם המירו בלבוש אקדמיה מבחיל והצטלמו בחיוך בטקס העברתם על הדת רחמנא ליצלן, כשהם מחזיקים את תעודת האקדמיה וביניהם עומד חילוני מהאקדמיה".

"בעולם היהודי התמונות עוררו זעזוע עצום וכאב רב, זאת למרות שמפעם לפעם התפרסמו תמונות של חרדים מכל העדות והחוגים בטקסים גויים אלו. אולם השילוב של המראה הבעלזאי המובהק, עטוי במדי האקדמיה הבזויים ועזות הפנים של אותם נופלים לפרסם את תמונתם המבישה ולקרר את האמבטיה, ממחישה על השבר והרקבון שמתחולל בתוככי קהילות וחוגים בתוך הציבור החרדי.

בדבריהם חידדו ביקורתם נגד האדמו"ר שאפשר להם ללכת לאקדמיה. "שניים מאותם נופלים פתחו בקיץ משרד עורכי דין ובטקס חנוכת המשרד השתתפו בכירי רבני בעלזא, כאשר קודם לכן נכנסו צוות הנופלים לקבל את ברכתו של האדמו"ר. יצויין כי בחנוכת משרדם הם הופיעו בלבוש החסידי המלא, כולל הגארטל הבעלזאי המפורסם, שמתחתיו הם מסתירים את הרקבון העמוק שספגו במכללה ובאקדמיה".