השותפות שבניתי - בשורה לירושלים

לפני מספר חודשים לא ספרו אותו. כעת הוא סוחף חלקים נרחבים בציבור הציוני והציוני דתי בירושלים. ראיון נרחב עם עופר ברקוביץ'.

ערוץ 7 , ח' באלול תשע"ח

מועמד לראשות עיריית ירושלים - עופר ברקוביץ
מועמד לראשות עיריית ירושלים - עופר ברקוביץ
צילום: שרון גבאי

עופר ברקוביץ'. אם אתם לא ירושלמים סביר להניח שרק לאחרונה נחשפתם לשם בסיקור השוטף של הבחירות המסקרנות לראשות עירית ירושלים.

אם אתם ירושלמים בטח נחשפתם לדמות האנרגטית שפועלת במועצת העיר כבר עשור מתוכם 4 שנים כסגן ראש העיר של ראש העיר היוצא ניר ברקת.

ברקוביץ עומד בראש תנועת התעוררות הירושלמית, אשר כ 50% מחברי מועצת העיר מטעמה הינם דתיים לאומים (אלעד מלכא ודן אילוז), לא נתן לציניקנים לעמוד בדרכו בחודשים האחרונים. על פי הסקרים השונים שנעשו גם אצל המועמדים השונים ולאחרונה אף בעיתון ״בשבע״ ובחדשות 2, ברקוביץ הינו המועמד הציוני המוביל מבין המועמדים.

ממבט של דתי לאומי בירושלים - למה שאני אצביע לך ולא לאלקין שהוא מועמד חובש כיפה?

הציבור הדתי לא מצביע כעדר רק לפי הכיפה על הראש. הוא יודע לבוא, לשמוע לשאול שאלות ולהתרשם בעצמו מהמועמדים. ככל שהקמפיין מתקדם יותר אנשים מהציבור הדתי לאומי נחשפים למועמדים ומבינים מי בא לעבוד מתוך חיבור עמוק לעיר ולמען כל תושבי ירושלים ומי בא מבחוץ לקפוץ על העגלה. מי שם את הציבור הציוני כולו בראש מעייניו ומי בא כדי לעבוד קודם כל בשביל הציבור החרדי. הסקר שהתפרסם לפני ימים אחדים בחדשות 2 מוכיח כי אני המועמד הציוני המוביל עבור הציבור הציוני והציוני דתי בירושלים. השר אלקין לעומת זאת בחר כצפוי מיד אחרי הסקר לקרוא לש״ס ודגל התורה להתייצב מאחוריו. הדברים מדברים בעד עצמם – אלקין מחפש דיל עם המפלגות החרדיות על גב הציבור הציוני והציוני דתי.

השותפות שאני בניתי בהתעוררות בין דתיים לחילונים היא הבשורה של ירושלים, היא הדרך להביא הישגים רחבים לעיר והיא גם הדרך לדאוג לצרכים של הציבור הציוני דתי. אחרים חושבים שהציבור הדתי לאומי אצלם בכיס ומשתמשים בו בכדי לקבל את תמיכת החרדים – הציונות הדתית היא לא מה שבאמת מעניין אותם.

ברקוביץ מוסיף ומבקש לחדד את המציאות החדשה לאור כניסתו של המועמד החרדי יוסי דייטש נכנס למירוץ, ״הודעתו של יוסי דייטש ומצבו בסקרים מפזרת את הערפל לציבור הירושלמי והפכה את מועמדותם של אלקין וליאון ללא רלוונטית. בשעה שלאלקין וליאון אין בסיס תמיכה ציבורי רחב כפי שיש לי, הם עושים הכל, פשוט הכל כדי לקבל את הקול החרדי ולכן דווקא זה צריך להדליק נורות אזהרה לציבור הדתי לאומי - אם אחד מהם ייבחר לראשות העיר למי הם יהיו מחוייבים? לכם הציבור הציוני והציוני דתי או למי שלהם הם חייבים את בחירתם. התשובה ברורה.

עדין אלקין נחשב לשר בכיר. הוא מקושר ורק לאחרונה נתמך ע״י ניסנקורן. אלו קשרים יש לך בכנסת ובממשלה?

ראשית התמיכה של ניסנקורן לא מרגשת וגם לא של דני בונפיל בליאון. העסקנים בוחרים בעסקנים והתושבים בוחרים בי – מי שידאג להם באמת.

ניסנקורן שותף גם למחדל של אלקין בהעברת משרדי ממשלה לירושלים. התושבים רוצים מישהו שחי את ירושלים ומבין אותה כמוני. הם רוצים שידאגו להם לחינוך ולניקיון ולכן אולי הם אוהבים את אלקין בממשלה, אבל כשצריך מישהו נמרץ שידאג להם הם יעדיפו לתמוך במועמד ירושלמי אותנטי ופעלתן.

שנית, אני חושש שדווקא המחוייבות העמוקה של אלקין לממשלה עשויה לשמש חרב פיפיות. ירושלים סובלת הלכה למעשה מהקפאת בניה שגורמת לעלייה במחירי הדיור ומשנה את המאזן הדמוגרפי בעיר. אלקין, כחלק מהממשלה הזו, היה שותף להקפאת הבניה בירושלים ויתקשה להוביל קו נוקשה שמתעקש על בניה בירושלים. אני משוחרר מהמחויבויות הללו ויודע לפעול, כשהאינטרס של תושבי ירושלים הוא היחידי המנחה אותי.

גם בנושא העברת משרדי הממשלה לעיר, הממשלה הנוכחית נכשלה. מדובר במאבק שלי ושל תנועת התעוררות בשנים האחרונות. יש חוק והחלטת ממשלה להעלות 165 יחידות ממשלתיות לירושלים וזה לא קורה. אלקין הוא השר הממונה והוא נכשל פעם אחר פעם בנושא הזה כאשר גם מבקר המדינה העיר לו בחריפות בעניין הזה . זו פגיעה קשה בעיר, מדובר ב10,000 משרות, 400 מליוני שקלים השפעה על הכלכלה המקומית, 50 מליון שח הכנסות לעירייה מארנונה. גם כאן נדרש אדם חף ממחויבויות פוליטיות ומפלגתיות בכדי להוביל מהלך שיחזק את ירושלים בצורה משמעותית.

ברור לי שישנם יתרונות בקשרים בממשלה. אני חושב שלאורך השנים הראיתי יכולת לשתף פעולה ולהביא הישגים עם חברי כנסת ושרים מכלל המפלגות: עם גדעון סער כשר פנים בנושא דיור להשכרה עם משה כחלון כשר האוצר בנושא תקציב, עם מוטי יוגב בחיזוק בית הרב קוק ובנושאים רבים נוספים.

ברקוביץ לא מרפה מאלקין ועוקץ גם בסוגיית תקציב משרדו של אלקין, ״כשר לענייני ירושלים אלקין שלט על 850 מליון שח פנויים לפיתוח כלכלי בעיר. אין שום חותם שלו בשנים האלו. הוא לא הצליח להשפיע על העיר מתפקידו כשר לענייני ירושלים ולהוכיח ביצועיסטיות.

ברקוביץ בן 35 נשוי לדינה עולה חדשה מצרפת, אב לשניים, נולד וגדל בירושלים, את שירותו הצבאי סיים כמ״פ בדרגת סרן ביחידת המל״טים של חיל האוויר. בוגר תואר ראשון בפילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים.

הוא נחשב המועמד ״החילוני״ אבל הוא עצמו מסרב להגדיר עצמו כך ״אני בא מבית מסורתי, עושה קידוש בשבתות, מבקר בבתי כנסת, אוכל כשר, מחובר למורשת ולמסורת ואפילו מדי פעם לומד חברותא בכתבי הרב קוק״

לפני עשור מיד לאחר שחרורו הקים את תנועת ״התעוררות״ אשר פועלת בעיר מאז. בריצתה הראשונה למועצת העיר השיגה 2 מנדטים ובבחירות 2013 השיגה 4 מנדטים והייתה הסיעה הציונית הגדולה ביותר לצד סיעתו של ראש העיר ניר ברקת אשר סייעה לו רבות בבחירות לראשות העיר. כיום 50% מחברי מועצת העיר מטעם התעוררות הינם מהמגזר הדתי לאומי – אלעד מלכא ודן אילוז ולדברי ברקוביץ 40% מהפעילים בתנועה משתייכים למגזר הדתי.

אז למה לבחור בעופר ברקוביץ והתעוררות? למה לא במפלגה סקטוריאלית שתדאג לציבור הדתי לאומי?

כי אני ביחד עם התעוררות מביאים שפה חדשה שמחברת בין המגזרים – שותפות ולא מגזריות. למועצה הקרובה הצבנו 50% דתיים ברשימה כי אנחנו יודעים שרבים בציונות הדתית מבינים שהבית שלהם בירושלים זה אצלנו והייצוג הוא בהתאם. אני הוכחתי שהדאגה הפרקטית והערכית לצרכי הציונות הדתית בירושלים היא בראש מעיינינו. הציבור הדתי לאומי רוצה לצאת מהשטיבל הפוליטי, העסקני של משקי הדת שמונעים מאינטרסים פוליטים צרים ולא מדאגה אמיתית לצרכיו. הוא רוצה לשים יד על הגה ההנהגה ולכן הוא כבר היום גם לפי הסקרים מעדיף להצביע לי ולהתעוררות

יש כאלו הטוענים שאתה נזכר בציבור הדתי לאומי רק לקראת הבחירות. מה עשית למענו בחמש השנים האחרונות?

התעוררות נלחמה למען המגזר הדתי בקדנציה האחרונה. נלחמנו בהסכם השכונות שגרם להעברת בתי הספר ברנדט ונווה עציון מהציבור הדתי לחרדי, עד כדי יציאה מהקואליציה. פעלנו למינוי רב ראשי ציוני לעיר, כמחזיקי תיק הנוער אישרנו מיליוני שקלים לשיפוצי והקמת מבנים חדשים בסניפי בנ״ע עזרא ואריאל ברחבי העיר ואפילו לתקצוב רכז נוער ומועדון נוער במעלה הזיתים. פעלנו לסיוע לבית הרב קוק, הקמת הגולה הירושלמית במתחם התחנה, הגדלנו תקציבים לתרבות התורנית, הובלנו וביצענו את הקייטנות המוזלות בגנים בחודש אוגוסט והרשימה עוד ארוכה

לצערי יו״ר הבית היהודי, חגית משה הייתה זאת שהצביעה למשל בעד ההסכם החלוקה ונגד הציבור הדתי. היום היא מעדיפה לעשות קמפיינים בוטים כדי לנסות להשכיח את העובדות הללו. דאגה לציבור הדתי עושים קדנציה שלמה ולא רק בבחירות. כדאי שהיא תזכור את זה״.

איך אדם לא דתי יכול להבין את הסוגיות החשובות לציבור הדתי בעיר?

ראשית יש לנו חברי מועצה דתיים שחיים את המגזר הדתי וצרכיו. אני נפגש עם תושבי ורבני השכונות ושומע מהם את המצוקות שלהם ואיך נכון לפעול עבורם בנושאי דת ועיר אני אפעל לשימור הסטטוס קוו ברוח אמנת גביזון-מדן, ואני מתכוון להקים צוות מיוחד של אנשי ציבור דתיים ורבנים שיסייע בנושא, ביניהם לדוגמה הרב שרקי. אני יכול לומר שאני ער למצוקות של הציבור הדתי, למשל בהר חומה, שם השכונה נבנתה ללא התאמה לציבור הדתי לאומי והקהילות מתפללות ופועלות בחניונים או במבנים ארעיים. אני בהחלט מתכוון לרתום את הכוחות שלי כראש העיר לאיתור פתרונות לבניית בתי כנסת חדשים ואף לגיוס משאבים פילנתרופיים להקמתם.

לאחרונה חזרה סוגיית פתיחת המרכולים בשבת בירושלים. כיצד תנהג בנושא?

״הסטטוס קוו הוא הבסיס היום בירושלים. ברור שירושלים אינה ת״א ויש לה צביון ייחודי משלה אבל צריך לאפשר לכל הציבורים מקום בעיר הזאת. לכל ציבור עונג השבת שלו - הציבור הדתי הולך לבית הכנסת ויושב עם המשפחה סביב שולחן השבת ובציבור החילוני יוצאים לבלות בטבע או לראות סרט טוב. לכן הסטטוס קוו שפועל בירושלים שלפיו בתי עינוג כגון בתי קפה כן ובתי מסחר כגון חנויות צעצועים לא.

לגבי המרכולים הם פתוחים עשרות שנים בירושלים עוד בתקופת ראש העיר החרדי. מדובר במספר מועט שלמרכולים. מי שמנסה היום לחרחר מריבות בנושא הזה עושה ניסיון נוסף לפגוע בציבור הירושלמי ולאיים על החיים המשותפים כאן, כנגד הסטטוס קוו וההסכמות שהיו כאן במשך שנים ולכן אני נגד סגירתם. ירושלים היא של כולם ונשמור עליה ככזאת, כי אם ירושלים לא תהיה של כולם היא פשוט לא תהיה. התושבים מבינים שיש מגזרים שונים ומכבדים אחד את השני. המיקום גם חשוב, לא מדובר בשכונה דתית או חרדית

עופר ברקוביץ
צילום: שרון גבאי


אז עופר ברקוביץ יצליח להפשיר את הבניה ולנקות את ירושלים?

ניקיון העיר הוא אחד משלושת הנושאים שאני מתכוון לטפל בהם מיד עם היבחרי לראשות העיר. אני מבקש מתושבי ירושלים לבחון אותי בשנה הראשונה לכהונתי על דבר אחד: אם הצלחתי להפוך את העיר לנקייה יותר. אני מתכוון להוביל מהלך רחב שיכלול הגדלת תקציב, רוח מפקד אחרת ופעילות שלי בשטח והגעה לכל שכונה מידי שלושה חודשים עם כל הדרג הפיסי הבכיר בעירייה. נרתום את בתי הספר ותנועות הנוער למהלך חינוכי ארוך לשינוי תרבות הנקיון.נקנוס את מי שמלכלך- סיגריות, צואת כלבים או שקית בפארק. ירושלים לא נקיה, וזו לא גזרת גורל. זה תלוי בנו.

אני מתכוון להיאבק גם בהקפאת הבנייה בירושלים, וגם לקדם בנייה באפיקים נוספים. המגבלות ברורות לי ולא אצא כאן בהצהרות שאי אפשר לעמוד בהן. אני בהחלט מתכוון לשים את הנושא הזה חזק על השולחן, יותר מקודמיי, גם מול ממשלת ישראל. נמשיך לפעול מול דירות הרפאים והנכסים הנטושים כדי להביא להשמשתם. לקדם התחדשות עירונית ופינוי בינוי. לבנות דיור להשכרה מסובסד לזוגות צעירים, ולשחרר מכרזי מחיר למשתכן שהיו תקועים בגלל מריבות ברקת כחלון.

מה עמדתך לגבי מזרח ירושלים?

מזרח ירושלים היום היא חלק מירושלים, וככזו היא צריכה להיות בדיוק כמו מערבה. כדי שירושלים תשאר מאוחדת אנו חייבים להגביר את המשילות במזרח בעיר. הן בפעילות אכיפת החוק שחסרה שם בצורה משמעותית והן בהשקעת תקציבים בתשתיות, בחינוך וברווחה. לא יעלה על הדעת שחומרי הלימוד במזרח העיר יהיו מסיתים מטעם הרשות הפלסטינית. התעוררות הייתה שותפה בחמש שנים האחרונות למהלכים דרמטיים במזרח העיר בתחומי הנוער, התעסוקה, התשתיות, החינוך והתרבות. מעמדת ראשות העיר נוכל להגביר את המאמצים המזרח העיר כדי שההבדלים בין מזרח העיר למערבה ייעלמו

אתה זוכה לתמיכה הולכת וגוברת בציבור הדתי לאומי אבל בלי הציבור החרדי קשה בירושלים. איך אתה מתכוון לנצח בלעדיהם?

יש היום ציבור חרדי רחב. ציבור המוגדר חרדי מודרני שיוצא לעבוד, מתגייס לצבא ומעורב בחיי היום יום ומעוניין שירושלים תישאר של כולנו. הוא לא רוצה לראות את החילונים והדתיים עוזבים את העיר והוא כבר לא מצביע לפי הנחיות של עסקנים פוליטיים. הציבור הזה הוא ציבור גדל והולך ואני מאמין שחלק ניכר ממנו יצביע עבורי. אני רואה את המגמה הזאת בסקרים שאנו עורכים והיא מתחזקת ככל שעובר הזמן. אנחנו גם מתכוונים להציב ברשימה לצד דתיים וחילוניים גם פעיל מקהילת החרדים המודרניים הזו.

הכתבה בשיתוף עם ''התעוררות''