"יוקר הדיור - בעיה של ישראל, לא שלי"

שר האוצר משה כחלון מסרב לקחת אחריות בלעדית על סוגיית מחירי הדיור ומעריך שהבחירות הבאות תוקדמנה עקב המחלוקת על חוק הגיוס.

ערוץ 7 , ח' באלול תשע"ח

משה כחלון
משה כחלון
צילום: הלל מאיר/TPS

שר האוצר משה כחלון שוחח הבוקר (ראשון) עם אילה חסון ב-103fm והגיב לעליית מחירי הדיור בחודש האחרון.

"אחרי מספר חודשים של ירידה ועצירה במחירים אני מאוד מקווה שמדד האחרון שהוצג היה האחרון במגמה הזו", אמר כחלון.

"אני עובד ימים כלילות כדי שתהיה כאן כלכלה טובה, תיקנו את התקציבים בצורה מדהימה", טען שר האוצר, "כלכלת מדינת ישראל היא עסק של כל המדינה ולא רק של משה כחלון. מי שאומר שהעלייה במחירי הדיור היא מכה לכחלון טועה- זו מכה למדינת ישראל".

כחלון התייחס גם למגעים להסדרה עם חמאס ברצועת עזה, "אחרי מה שקרה בישראל החל ממרץ הוחלט שצריכים להתקיים כמה תנאים להסדרה. ראשית יש להגיע לנצירת האש, כולם צריכים להפסיק לירות כדי שתהיה הפסקת אש עם תנאים של תן וקח תוך הסדרה ארוכת תווך. אני עדיין לא רואה את הפסקת האש, אני מזהה רק את נצירת האש כששקט יענה בשקט. אני חבר בקבינט מעורב ונוכח, מעבר לתנאים הללו אני לא מכיר שום דבר מעבר".

כשנשאל אם יש כעת הסדרה ברצועה - השיב, "בוודאי שלא. הסדרה צריכה לכלול את השבת הבנים שהיא השלב האחרון בתהליך. כיום הכאב שלנו נענה בכאב גדול הרבה יותר בצד השני, העוצמות של המכה הישראלית היא זו שהביאה את רצועת עזה להיכן שהגיעה וכך הצד השני יבין שטרור לא משתלם לו".

השר כחלון החבר בקבינט הביטחוני התייחס לעימותים בין השרים ליברמן ובנט, "אינני רוצה להתייחס לויכוח הזה, הוא מיותר ולא תורם לדבר. כל שר בקבינט מביע את דעתו ועמדתו אך הויכוח הזה בתקשורת לא מוסיף לאף אחד, הוא תורם רק לצד השני. בקבינט צריך לגלות אחריות. כל שר בקבינט שישפוך עוד דלק למדורה הזו גורם לנזק מורלי ציבורי לצבא ולמדינה. חברי הם שני אנשים מוכשרים וציונים אך טוב שיגלו אחריות ויימנעו מהדברים הללו".

"האיום הרציני על מדינת ישראל הוא מהצפון", הוסיף, "האיום של התבססות איראן בסוריה הוא הרבה יותר גדול מהדרום. מצד שני אי אפשר לומר לתושבי הדרום שהצפון יותר חשוב כשנשרפים להם השדות כבר מחודש מרץ. בגדול מה שמטריד אותנו היא ההתעצמות של איראן בסוריה ממש על הגבול. במקביל איננו מקלים ראש במתרחש בדרום ולכן רוב הפעולות בחודשים האחרונים נעשים דווקא בדרום".

כחלון סיפר כי במהלך פגישותיו עם שר האוצר האמריקאי הם עוסקים גם בכלכלתה של הרשות הפלסטינית ומתח ביקורת על התנהלותה של הרשות בנושא הפליטים, "לדעתי יש לאבו מאזן אינטרס לשמר את מחנות הפליטים, הם יכלו לשקם אותם כבר 30 פעמים. אני יודע על כמה פעמים שהבנק העולמי וגופים בינלאומיים הציעו לשים שם כסף. לדעתי ההנהגה הפלסטינית רוצה לומר כמה מדינת ישראל לא בסדר ולהפיל את האשמה עלינו למרות שיש שם צמיחה בכלכלה וירידה באבטלה. אין ספק שהכלכלה שלהם יכולה לתת מענה לתושבים שלה אך זו בעיה שלהם".

הוא האשים את אבו מאזן גם בהתדרדרות המצב בדרום, "אני גם לא מבין את התנגדותו של אבו מאזן להסדרה ברצועה. ממרץ השנה מי שהפסיק לעזתיים את החשמל, הרעיב אותם ולא נתן להם משכורות זה אבו מאזן. כל האשמות צריכות להיות מופנות אליו. הוא אומר שהוא לא יכול להשתלט על הרצועה אך כעת הוא מתנגד להסדרה- זו צביעות".

על איום תאגיד השידור שהאירוויזיון לא ישודר בישראל אמר כחלון, "התאגיד מקבל הרבה מאוד כסף, חלק מתקציב המדינה וחלק מההכנסות שלו הם כ-750 מיליון שקלים. מהכסף הזה נדרש ממנו לממן את כל הפרויקטים הקשורים לתאגיד. קראתי לתאגיד, כמו לכל חברה ממשלתית אחרת, להציג לנו את כל ההוצאות שלו בשקיפות וכך נוכל להיערך בהתאם. מה שהם עשו שבוע שעבר הייתה טעות ואני שמח שהם חזרו בהם. זו הייתה שגיאה חמורה".

כחלון העריך כי הבחירות יוקדמו בגלל חוק הגיוס, "אם לא יהיו בחירות במרץ אז הן יהיו בנובמבר. אני דווקא מעריך שבתחילת שנה הבאה יהיו בחירות בגלל חוק הגיוס. אני לא רואה כיצד מרבעים את המעגל הזה מבחינה פוליטית. ליברמן הודיע שיפרוש אם ישנו שוב את נוסח שנקבע לחוק הגיוס בעוד שליצמן הודיע שיפרוש אם לא ישנו אותו. ראש הממשלה הודיע שאם השניים לא יסתדרו נלך לבחירות ואני מאמין לשלושתם".