ליצמן: המצב תחת שליטה

סגן שר הבריאות כינס דיון חירום בהשתתפות כל הגורמים בנושא ההתמודדות עם תחלואת העכברת. בסיכום הוחלט על צעדים מעשיים לטיפול במצב.

ערוץ 7 , ח' באלול תשע"ח

הדיון בעכברת
הדיון בעכברת
צילום: דוברות משרד הבריאות

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב כינסו הבוקר (ראשון) דיון חירום בנוגע לטיפול בתחלואת העכברת וזיהום מקורות מים בצפון.

בדיון השתתפו גם המשנה למנכ"ל המשרד פרופ’ איתמר גרוטו, מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי ונציגי המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, מועצות מקומיות, רשות המים וארגון מגדלי הבקר.

בדיון ניתנה סקירה נרחבת על מצב העכברת ונמסרו נתונים עדכניים לפיהם עד כה נבדקו 242 בני אדם בחשד שחלו בעכברת, מתוכם אובחנו סופית כחולים במחלה 42 בני אדם.

במהלך הדיון נקבע כי המשרדים השונים יפעלו יחדיו באופן מתואם על מנת להביא למיגור המחלה.

הצעדים שיתבצעו יהיו בנושאים הבאים:

1. הסדרת מקורות השתייה ושטחי המרעה של הבקר וגידור מעיינות על מנת למנוע גישה של בקר למקורות המים.

2. הזרמת מים על ידי רשות המים למעיינות. הובהר כי רוב המאמצים צריכים להיות מושקעים בהסדרה של נושא הבקר וחזירי הבר החופשיים שמעבירים את המחלה.

3. חיסון עדרים נגועים.

4. פעילות לשיפור רמת התברואה על ידי הרשויות המקומיות.

לצד זה, משרד הבריאות ימשיך לעדכן את הציבור באופן שוטף על מצב הנחלים והמעיינות בהם אסור לטבול.

סגן השר ליצמן אמר בפתח הדיון: "אנו מתמודדים עם תופעת העכברת. כ- 42 נפגעים שנדרשים לטיפול ברמות שונות וכ- 242 נמצאים בסטטוס של חשד להיפגעות. משרד הבריאות עוקב ובודק את המקומות הללו בעיקר בצפון וסגרנו חלק ובחלק אפשר להשתמש. המצב תחת שליטה ואנו מבקשים מהציבור להישמע להוראות אנשי המקצוע ולשמור מכניסה למקומות מסוכנים".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר בדיון, "העניינים בשליטה ואנו עוקבים באופן יומי גם אחרי מקורות המים ואחרי דפוסי התחלואה. תקשיבו רק להנחיות שלנו, כי יש הרבה מאוד דברים לא מבוססים, שקריים ומוטים".

בר סימן טוב הוסיף, "עם מה שיש צריך לטפל, זה דורש שיתוף פעולה של כל הגורמים שישובים כאן. נוכל להתמודד עם זה ברמה כזאת שבקיץ הבא לא יהיו כותרות 'העכברת חוזרת', אלא נכחדה ונעלמה".

פרופסור איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, אמר בדיון החירום, "התמונה כל הזמן מתעדכנת. אפשר לראות באתר שלנו מה האתרים שלא מומלץ להגיע. חשוב לנו להדגיש שבכל שאר המקומות אין מגבלות והמחלה לא עוברת לא באוויר ולא במי בריכות".

"כל מי שתכנן טיול לצפון ולא הולך לאחד המקומות האלה, יכול להסתובב באופן חופשי, יכול ללכת ליד נחלים אחרים שאפשר עוד ללכת", הוסיף פרופסור גרוטו.