פייסבוק: מחיקת הסרטונים היתה "טעות"

הרשת החברתית הודיעה שמחיקתם וחסימתם של פוסטים בעמוד של "אוניברסיטת פרגר" נעשתה בטעות וכי היא ביטלה את פעולות הצינזור.

גיל רונן , ח' באלול תשע"ח

פייסבוק
פייסבוק
צילום: iStock

[youtube:2046121]

פייסבוק הודיעה ביום ראשון שמחיקתם וחסימתם של פוסטים בעמוד של "אוניברסיטת פרגר" השמרנית נעשתה בטעות וכי היא ביטלה את פעולות הצינזור.

דובר מטעם אוניברסיטת פרגר, וויל וויט, אמר לרשת "פוקס ניוז" שהוא לא מאמין לטענה שמדובר במשגה. "הם תמיד אומרים שהיה מדובר בטעות" במקרים כאלה, טען. "אנחנו פשוט לא קונים את זה. זה קרה ליותר מדי אתרים שמרניים, יותר מדי פעמים".

"ככל שיצנזרו אותנו, הם רק יהפכו אותנו יותר נחושים להילחם בזה", הבטיח. "לא ישתיקו אותנו יותר".

"אין ספק שחברות ההיי טק הגדולות האלה מוטות לשמאל", הוסיף. "כל הראיות מצביעות על כך שהן מגבילות השקפות שמרניות בפלטפורמות שלהן".

פתח לתביעות

וויט הוסיף שהרבה מענקיות הרשתות החברתיות מגדירות את עצמן כמי שנותנות במה לציבור ומאפשרות חופש ביטוי. ברם, או שמדובר בבמה ציבורית אשר פתוחה בפני הציבור, הסביר, או שמדובר באתר עם תוכן שעורכי האתר אחראיים לו.

אם מדובר באתר מהסוג השני, אמר, הרי שאלפי אנשים יוכלו לתבוע את הרשתות על הוצאת דיבה בגין אמירות שפורסמו בהן. אם לעומת זאת, מדובר בבמה ציבורית, רמז וויט, הרי שהיא צריכה לאפשר חופש ביטוי לכל.

אחד משני הפוסטים שנמחקו כליל נקרא – "להחזיר לגברים את גבריותם". אשת התקשורת אלי סטאקי קבעה בו ש"נשים רוצות גברים אמיתיים. גברים שהן יכולות לסמוך עליהם – ושהן יכולות להביט עליהם במבט מעריץ". בגירסה שפורסמה ביוטיוב צפו 3.7 מיליון בני אדם במהלך שבוע אחד.

פייסבוק חסמה גם תשעה פוסטים של אוניברסיטת פרגר בפני כ-3 מיליוני העוקבים של העמוד. וויט אישר שהחסימות על הפוסטים הוסרו.

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.