עירייה: סיכול הרחבת ביכנ"ס - לפי חוק

עיריית וודקלי לייקף פעלה לסיכול ניסיונותיהם של תושבים יהודים להרחיב בית כנסת. כעת היא מנסה להתגונן מפני תביעה פדרלית על אפלייה.

חיים לב , ט' באלול תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

עיריית וודקלי לייקף שבניו ג'רזי בארה"ב הגישה בסוף השבוע האחרון מסמך לבית המשפט הפדראלי בו היא מכחישה את הטענה שיוחסה לה לפיה היא הפלתה לרעה תושבים יהודיים שביקשו להרחיב את בית הכנסת המקומי.

לדברי העיריה, תכניות ההרחבה "לא עלו בקנה אחד עם הנהלים הקובעים את בחירת השטחים בהתאם למספר האנשים המשתמשים בהם", כלשונה. לדבריה פרקליטה, כל פעולות העיריה היו על פי החוק.

לפני כחודש הגיש משרד התובע המחוזי בוודקלי לייקף, ניו ג'רזי, תביעה נגד המועצה של היישוב בטענה כי סרבה להעניק לקהילה היהודית המקומית אישור לבנות בית כנסת, בניגוד לחוק המקומי מחייב "לתת לאנשים אפשרות לקיים את מצוות דתם".

על פי כתב התביעה, הקהילה היהודית בוודקליף לייק תרה מזה תשע שנים בחיפוש אחר שטח המתאים לבניית בית כנסת. כאשר ניסו לקנות שלושה אתרים שונים, המועצה סיכלה את הניסיונות הללו בדרכים שונות, כולל רכישת נכסים אלה, העיקר שלא יוכלו להפוך בית כנסת.

היועץ המשפטי לניו ג'רזי הגיב לתביעה ואמר כי על פי חוקי המדינה, הממשלה לא יכולה להפלות נגד אנשים על בסיס הדת שלהם.

"הנשיא טראמפ מגן ללא פשרות על הזכות החופשית לדת, ובהנהגתו עומד משרד המשפטים על זכויותיהם של כל האמריקנים, על ידי העלאת המודעות לזכויותינו החוקיות, העתירה לבית הכנסת תעזור לנו להביא עוד מקרים של זכויות אזרח, לזכות במקרים נוספים ולמנוע מלכתחילה אפליה", אמר.