פאניקה מוגזמת: תגיעו לגולן

מנהל אגף תיירות גולן מקווה שאפשר יהיה להציל את חודש אוגוסט, "אנשים מפחדים להגיע לכנרת, זה לא הגיוני, אין סיבה לחשוש".

בני טוקר , ט' באלול תשע"ח

פאניקה מוגזמת: תגיעו לגולן
פאניקה מוגזמת: תגיעו לגולן
צילום: Basal Awidat/Flash90

מנהל תיירות גולן שמוליק חזן קורא בערוץ 7 למטיילים להמשיך להגיע לצפון זאת על רקע מחלת העכברת שמבריחה את התיירים מהאזור.

"יש כאן פאניקה, אמנם מצד אחד מובנת כי אני מבין שמשפחה רוצה לטייל ליהנות ולחזור הביתה בלי שום חשש. מצד שני יש לא מעט אתרים שאין בהם בעיה כמו נחל אל על המפל השחור והלבן, עשרות בריכות קצינים מהדרום ועד לצפון הכנרת, ואפילו בכנרת עצמה יש ירידה במטיילים למרות כל מה שאנחנו אומרים שאין שם חשש לעכברת והכנרת בטוחה. גם הנחלים בצפון הגולן כמו נחל שניר חצבאני דן בניאס בטוחים ולמרות זאת אנחנו מזהים ירידה של עשרות אחוזים במספר המטיילים".

הוא מקווה שהממשלה תפצה את בעלי העסקים שחלקם נפגעו לדבריו פגיעה אנושה, "העכברת פגעה לא רק באתרי המים שנאסרו ברחצה אלא גם פגיעה רוחבית במסעדות בלינה באטרקציות ובאתרי המים, הנפגעים העיקריים הם פארק ירדן ואבו קייאק שבעקבות תלונה של שני אנשים לפני שלושה ימים הוחלט לסגור את האתרים האלה, לצערי לא קיבלנו עדיין בדיקות רשמיות של משרד הבריאות אבל כנראה לא לוקחים סיכון. צריך להבין אלה אתרים שבכל יום מגיעים אליהם כאלפיים איש ועד כה ביקרו בהם עשרים אלף איש וכרגע הם סגורים".

שמוליק חזן לא זוכר אירוע דומה בשנים האחרונות, "אני נמצע כאן עשרים שנה בתיירות ולא זוכר מקרה כזה שגרם לפאניקה כזאת עם פגיעה קריטית בעסקים. חודש אוגוסט הוא מרכיב הכנסה של יותר משליש הכנסות שנתיות, ויש כאן עסקים שלצערי אם הממשלה לא תדע לתת להם מענה, קשה לי לראות אותם מתאוששים".

הוא מציע מספר פתרונות מערכתיים למצב, "בטווח הקצר צריך לצאת בקמפיין שיעודד אנשים להגיע לצפון, זו לא מגפה שעוברת באוויר ורק במקרים מסוימים אפשר להידבק וגם אז זה לא יותר משפעת,זה לא גורם למוות. מהלך נוסף נדרש מרשות המים ורשות הטבע והגנים זה להזרים מים לנחלים הנגועים, ברגע שיש מים זורמים כל הזיהום והחיידקים נעלמים ואפשר להיות רגועים. כמובן גם צריך לפצות את בעלי העסקים שנפגעו הם לא רצו את הנזק הזה".

חזן מעריך שגם בעלי העדרים ידרשו להיזהר יותר, "החקלאים או הרועים עובדים על פי הנחיות, יש להם שטחי מרעה מסודרים, משרד החקלאות ימנע מעדרי הבקר להגיע למקורות המים, וכמובן צריך להתפלל לגשם כי ברגע שהכול יבש אז גם חזירי בר ואחרים מחפשים מקורות מים. משרד החקלאות צריך גם להוסיף מקורות מים לחיות הבר כדי למנוע מהם להגיע למקורות המים באתרים, ואם יהיה לחיות הבר מים הם לא יגיעו לאתרי הטבע המטוילים".