תוכנית המאה - כבר בחודש הבא?

עיתון פלסטיני דיווח כי ארה"ב תציג את תוכנית השלום שלה כבר בחודש הבא, אך הסיר את הדיווח כעבור כמה שעות.

ניצן קידר , ט' באלול תשע"ח

קושנר, השגריר פרידמן וג'ייסון גרינבלט בפגישה עם נתניהו
קושנר, השגריר פרידמן וג'ייסון גרינבלט בפגישה עם נתניהו
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

האם בניגוד לכל ההערכות, הממשל האמריקני יפתיע ויציג את תוכנית השלום שלו למזרח התיכון כבר בחודש הבא, בשולי העצרת הכללית של האו"ם?

העיתון הפלסטיני ״אל קודס״ פירסם הערב (שני) ידיעה לפיה הצוות הבכיר העוסק בתוכנית, בראשות ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט, פועלים כדי להכין את התוכנית עד לעצרת הכללית שתיערך בחודש הבא.

על פי הדיווח, התוכנית אמורה להיות מוצגת מיד לאחר נאומו של הנשיא האמריקני באו"ם, אבל טראמפ לא יהיה זה שיציג אותה.

עוד פורסם כי לקושנר וגרינבלט אמורים להתלוות גם השגריר בישראל דיוויד פרידמן והשגרירה באו"ם ניקי היילי במהלך הצגת התוכנית.

בממשל האמריקני לא הגיבו לפרסום, שהוסר מאתר העיתון שעות ספורות אחרי שעלה.

נזכיר כי באחרונה הגיבה מחלקת המדינה האמריקנית לדברי גורם מדיני ישראלי לערוץ 7 לפיהם על פי המידע שעובר בין ארה"ב וישראל, תוכנית השלום של הנשיא טראמפ לא תפורסם לפני תום שנת 2018.

הת'ר ניוארט, דוברת מחלקת המדינה, נשאלה על הפרסום במהלך התדרוך היומי שהיא עורכת וענתה, "אינני מסכימה עם ההערכה הזאת. עד כה לא חשפנו את תוכנית השלום והיא תיחשף על ידי ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט כאשר היא תהיה מוכנה ויגיע העיתוי הנכון לכך".

לפני כן אמר דובר המועצה לביטחון לאומי האמריקנית, גארט מרקיז לערוץ 7 כי "הפרסום לפיו לא נפרסם את תוכנית השלום בשנת 2018 אינו נכון. כפי שכבר אמרנו בעבר, שחרור התוכנית אינו קשור לפוליטיקה הפנים אמריקנית או לזו הישראלית. עיתוי הפרסום ייקבע רק כשהתוכנית תושלם והזמן המתאים יגיע".

הוא הכחיש גם כי הוקמה וועדה למדיניות המזרח התיכון וגויסו אליה מומחים שיקדמו את התוכנית המדינית האמריקנית. "הצהרות של מקורות ללא שם, שאינם מעורבים בתהליך השלום, גורמים לבלבול בלבד, וכתוצאה מכך הופץ מידע כוזב", טען הדובר.

גורם מדיני בכיר אמר לנו בשבוע שעבר כי חרף המאמצים האמריקניים, על פי כל ההערכות שמצויות בידי ישראל, תוכנית השלום האמריקנית לא תוצג בטווח הזמן הנראה לעין.

הוא הוסיף כי "מהשיחות שלנו עם האמריקנים ועל פי ההתנהלות הפלסטינית, תוכנית המאה כפי שכונתה על ידי טראמפ, הולכת ומתרחקת. המסרים שמגיעים מארה"ב מצביעים על כך שהמתווה הזה ודאי לא יוצג לפני בחירות אמצע הקדנציה בתחילת נובמבר וכפי שהעניינים נראים זה כבר לא יקרה ב-2018".