גורמים בישראל מונעים קיזוז כספי רש"פ

הסיכוי להענשת עבאס על משכורות המחבלים קטן ביותר, קובע פרופ' פריש ומספר: גורמים כלכליים בישראל מפעילים לובי נגד הקיזוז.

שמעון כהן , י' באלול תשע"ח

לא ישלם שום מחיר. אבו מאזן
לא ישלם שום מחיר. אבו מאזן
צילום: STR, פלאש 90

למרות האיומים הכלכליים עליו ולמרות חקיקה בחלק ממדינות אירופה ממשיך יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, להבהיר כי לא יסכים בשום פנים ואופן לפגיעה בתקציב המיועד למשפחות השהידים ולאסירים הכלואים בידי ישראל.

לפני ימים לא רבים הבהיר כי תשלום המשכורות למחבלים ניצב בראש רשימת התיקצוב, וגם אם יישאר שקל אחרון הוא יינתן קודם כל למטרה זו ורק לאחר מכן ליעדים אחרים.

על העמדה הנוקשה הזו שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם הפרופ' הלל פריש, מומחה לפוליטיקה הפלשתינית, איש מכון בגין סאדאת, הסבור כי המציאות בפועל היא ש"אף אחד לא מעניש את אבו מאזן על זה. יש לו תקציב של 4.8 מיליארד דולר ואין שום פיחות בדבר הזה. חמישים אחוזים נגבים על ידי ישראל על פי הסכם פריז מ-2004, הסכם שבו נקבע שישראל גובה את המע"מ על סחורות שמיובאות מיהודה ושומרון עבור הרש"פ".

מוסיף פרופ' פריש ומציין כי אכן יש ניסיונות חקיקה בארה"ב ובישראל לקזז את הכספים האלה, אך להבנתו ולתפיסתו מבחינה משפטית יהיה קשה מאוד ליישם את החקיקה הזו "והבג"ץ לא ייתן יד לזה", שכן מדובר בכספים שכאילו כבר נגבו על ידי הרש"פ, "כך שאין הרבה אפשרות להעניש את עבאס".

עוד הוא מציין כי גם בישראל יש מי שדואג לכך שחקיקה כזו לא תיושם, והוא מסביר: "רוב הכסף שהולך לרש"פ, כולל הכספים שהולכים לטרוריסטים ומשפחותיהם, מיועדים לרכישת מוצרים ישראלים, כך שיש לובי תעשייתי ישראלי חזק מאוד שמתנגד לכל קיזוז כזה. הם צורכים מוצרי לואו-טק ישראליים כך שקיזוז בסיוע לרשות יפגע בפריפריה הישראלית, כך שיש כאן סבך מאוד גדול ולכן אבו מאזן לא חושש יתר על המידה מענישה".

לדברי פרופ' פריש אבו מאזן ממשיך לעמוד על העברת הכספים "כי מבחינתם הם מלח הארץ, מיטב הנוער שהתגייס למען המטרה הלאומית, ובקרב הדתיים יותר זה חלק מהמערך הדתי של המלחמה בישראל. בנוסף יש לו תחרות עם חמאס על הלגיטימציה בחברה הפלשתינית, ולכן החשיבות לשלם לטרוריסטים הללו".

באשר לסיכוי שצעד כלשהו יבלום את מהלכיו של אבו מאזן, אומר פרופ' פריש כי "אולי לאורך זמן אפשר יהיה להפחית בסיוע הבינלאומי האמריקאי לפלשתינים, אבל גם כאן יש קולות בישראל שלא מושמעים בריש גליה שמתנגדים לקיזוז הזה, אז באותה עת שפוליטיקאים ישראלים מבקשים לקדם חקיקה אמריקאית שתקזז בסיוע יש קולות אחרים שמנסים למנוע את הקיזוז הזה".

כשהוא נשאל לזהותם של הגורמים הללו שלדבריו אינם מושמעים בתקשורת ועם זאת יש להם את היכולת להפעיל לחצים למניעת הקיזוז של כספי הרש"פ, משיב פרופ' פריש ומזכיר כדוגמה את "התאחדות התעשיינים היא לובי חזק מאוד שמכיר את הטלפונים של כל הפוליטיקאים ויודע להפעיל לחץ גם דרך הרשויות העניות ביותר בארץ, כולל עוטף עזה, שהמפעלים שלהם מייצרים את מוצרי הסיוע לפלשתינאים".

בהקשר זה מזכיר פריש אפיזודה מהעבר: "לא אשכח שראש מועצת שדרות, אלי מויאל, אדם מאוד חכם וציורי, רואיין כשאנשים צועקים מוות לערבים אחרי שנרצחה בחורה בת 16 ופעוטה בטרגדיה של פגיעת רקטות. מויאל אמר בראיון שהוא מכיר את האנשים שצועקים שם והם הנהגים של משאיות הסיוע לעזה. אם לא נעביר סיוע והם יהפכו למובטלים המועצה של שדרות תקרוס, כי הם יהפכו ממשלמי מיסים לנטל. זו בעיה סבוכה מאוד".

על התסבוכת הזו מוסיף פרופ' פריש גם את החשש שמא מניעת העברת סיוע הומניטארי תתייג את קציני צה"ל כפושעים בעיני העולם ויעמיד אותם בסכנה. "גם זה שיקול שהופך את העניין למאוד מאוד מסובך".