התנגשות בלתי נמנעת - פרשנות

מידי מוצ"ש מרכז תל אביב נסגר לטובת הפגנות שמאל. חדשים לבקרים נחסמת תל אביב בשל מחאות קבוצות לחץ. שבת? כבר לא מעניינת את אף אחד

חיים לב , י"א באלול תשע"ח

דיזינגוף סנטר
דיזינגוף סנטר
צילום: פלאש 90

יש לי קרובת משפחה מבוגרת שחצתה את גיל ה-80 המתגוררת באיזור מרמורק-רוטשילד בתל אביב.

מידי שבת היא מתארחת אצל בנותיה המתגוררות ברחבי תל אביב. בחודשים האחרונים היא מוצאת עצמה מידי מוצאי שבת עומדת מול מחסום משטרתי ומתחננת להגיע לביתה שלה בעזרת הרכב התורן שלוקח אותה. השוטר האדיב מזיז את המחסום ומאפשר לה להיכנס. ותודה לשוטר התורן.

תל אביב חוסמת עצמה לדעת מידי שבוע. בדרך כלל זה קורה במוצאי שבתות בשם חופש הביטוי של אושיות השמאל במדינת תל אביב, לעיתים בימי חמישי באיזור עזריאלי ובשם קבוצות לחץ הדורשות במפגיע את ליטרת הבשר שלהם.

נהגים חורקים שיניים. לעיתים, בדקות של חולשה, מקללים זה את זה. אנשים מתכננים אבל הלו"ז נדפק להם על הכביש. אבל תל אביב הסובלנית חזקה על כולם. חופש הביטוי בולע את כעסי הפרט ומעלה על נס את הפוליטיקה המקומית. עם כל הקושי, תל אביב מוכנה לשלם את מחיר הפלורליזם.

אבל כל זה נעלם כשמדובר במסורת ישראל. כדי לשמר את דגלה היהודי של המדינה מדינת תל אביב לא מוכנה לתת מזמנה ולו דקה אחת. להיפך. היא תעמוד בפקקים כדי להפגין נגד השבת. לא עבורה. ושוב אנו ניצבים מול כותרות אימה בכלי החדשות אודות 'הכניעה לחרדים' בסוגיית השבת.

זו בעיה. זו בעיה משום שככל שחולפים הימים מתברר שהחרדים משחקים על מגרש שהולך ונעלם.

כמה נקודות למי שהספיק לשכוח: לאזרח החרדי המצוי לא ממש מעניין מה החילוני בתל אביב מבשל בצלחת, את מי הוא אוהב, מתי הוא רוצה להתגרש והאם לרון חולדאי בא לבנות גשר בשבת.

מי שמבשל את המשברים הציבוריים על הצריח בענייני דת ומדינה היא ההנהגה החרדית המתמודדת עם סוגיות הליבה הללו בשם אוכלוסיה אחת: אוכלוסיית המסורתיים במדינת ישראל המרכיבה כאן את רוב העם שרוצה מסורת ועדיין מעוניינת לשמר את דגלה היהודי של המדינה ולהבדיל בין ישראל לעמים, בין ברלין לתל אביב.

הקולניות של האופוזיציה אינה מפתיעה. היא רוצה מנדטים. ובצדק. העניין הוא שזה לא רק האופוזיציה. העובדה ששר התחבורה ישראל שהוציא על הקפאת העבודות נמצא לבד על המגרש הזה ואינו מקבל גיבוי מאף אחד מחברי הליכוד מלמדת שמשהו קרה. שמשהו נסדק. גם בליכוד המסורתי. גם בבית היהודי. אם שר הרווחה חיים כץ מספק אמירות מגומגמות, השר צחי הנגבי מבהיר שמדובר ב'ניצחון יחיד' של החרדים, ומירי רגב ונפתלי בנט שותקים - כנראה שיש בבעיה.

מי שטוען שהמסורתיים הופכים לפחות מסורתיים אינו בהכרח טועה. האחריות החרדית הולכת ונעשית פחות רלוונטית. ההתנגשות הבאה כנראה בלתי נמנעת.