הם האליטה? אנחנו הסופר-אליטה!

טראמפ במסר סוחף לתומכיו: אנחנו אלה שאוהבים את המשפחה, את המדינה ואת הא-ל. מסר דומה יכול היה להישמע ממנהיג ישראלי. דעה.

גיל רונן , י"א באלול תשע"ח

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
רוירטס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, השמיע מסר סוחף לתומכיו בכנס שנערך אתמול (רביעי) במערב וירג'יניה, בו דיבר על אהבת המשפחה, המדינה וא-לוהים, והפיח גאווה בקרב מי שהביאו אותו לשלטון.

בכנס השתתפו עשרות אלפי תומכים של טראמפ – רובם ממה שנהוג לראות כשכבת הביניים של החברה האמריקנית, שם מצוי בסיס תמיכתו העיקרית. זאת, בניגוד ל"אליטות" שמרוכזות בערי החוף המערבי והחוף המזרחי.

"אנחנו החכמים", אמר. "תזכרו את זה. אני תמיד אומר את זה. אתם שומעים שאומרים 'האליטות'. הם לא העילית. אנחנו העילית. אתם יותר חכמים מהם, יש לכם יותר כסף מאשר להם, יש לכם משרות עבודה יותר טובות משלהם".

זה לא מעליב אתכם?

"אז תנו להם את המילה 'עילית'", קרא. "אתם הסופר-עילית. אני תמיד שונא את זה כשאומרים, 'האליטה החליטה לא להשתתף' במשהו שאני עורך... ואני אומר לעצמי, נו טוב... יש לי יותר כסף מהם... יש לי חינוך הרבה יותר טוב משלהם... אני יותר חכם מהם... יש לי הרבה יותר בתים משלהם, והם יפים יותר... יש לי דירה מוצלחת יותר מעל השדרה החמישית [של ניו יורק]... אז תגידו לי, למה לעזאזל הם האליטה? כי אתם העילית, תזכרו את זה. הם לא העילית. זה רק שם. זה לא מעליב אתכם כשאומרים 'העילית'? אותי זה מעליב, אני תמיד נפגע מזה. 'הם העילית'. הם לא העילית.

הוא המשיך, תוך שברקע נראה אזרח ותיק מהנהן בהסכמה שבאה לכאורה מהלב: "האנשים שלכם, ואלה שקדמו לכם במערב וירג'יניה, היו הנגרים והכורים, הכמרים ועובדי המתכת, החקלאים והפועלים. אבל לכולם היה דבר אחד במשותף: הם אהבו את משפחותיהם, הם אהבו את המדינה שלהם והם אהבו את הא-לוהים שלהם".

ברקע הדברים, ובעצם בקדמתם, מצויים המסרים השמרניים שהפכו את טראמפ לפופולארי כל כך. האיזכור של המשפחה, המדינה וא-לוהים אינו מקרי, והוא בא לחזק את שכבת ה"עמך" אל מול המתקפות הברוטליות של השמאל הקיצוני על מעגלי ההזדהות והאמונה היסודיים של האזרחים. ההתעקשות ש"אתם האליטה" באה לחסן את אלה שמתגוררים במה שמכונה בזלזול ה-flyover states: המדינות שטסים מעליהן כשרוצים להגיע לניו יורק או לקליפורניה.

זהו מסר מרכזי של טראמפ, שחוזר על עצמו שוב ושוב. מסר דומה יכול היה להישמע, לכאורה, גם ממנהיג לאומי ישראלי. אלא שבישראל, מסרים מעין אלו נחשבים ל"קיצוניים" ו"דתיים" ולא למשהו שכלל העם מזדהה עמו.

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.