תרופה לחופש הגדול

צעירי חב"ד מקיימים קייטנה ל-500 ילדים מאושפזים כדי שיהנו גם הם מהחופש גדול, למרות מצבם הבריאותי.

ערוץ 7 , י"א באלול תשע"ח

הקייטנה של צעירי חב"ד
הקייטנה של צעירי חב"ד
צילום: שימי קוטנר

לא קל למצוא תעסוקה לילדים בחודשי הקיץ. נופשים, סבתות, קייטנות, שלל מכשרים אלקטרונים ואפילו משחקיות במקום העבודה גויסו כדי להעביר איכשהו את 60 הימים הארוכים והחמים האלה.

המצב מחמיר פי כמה וכמה כשמדובר בילדים המאושפזים במרכזים הרפואיים השונים של ישראל: אם לא מספיקה ההתמודדות עם המחלה או הפציעה, הכאבים, הניתוחים והתרופות הרי שלילדים המאושפזים בחופש הגדול, וכמובן גם להוריהם, נוסף האתגר של מילוי הזמן הפנוי וכל זאת בזמן שחבריו של הילד מבלים בקייטנות, בריכות וטיולים וכמובן שגם דואגים להעלות משם תמונות מעוררות קנאה.

יותר מאלף ילדים מאושפזים בכל רגע נתון בישראל. במהלך שנת הלימודים מפעיל משרד החינוך בית ספר ייעודי בכל מחלקת ילדים שעוזר לילדים להשלים את חומר הלימודים המוחמץ מבית הספר ואגב כך גם מעסיק אותם.

אלא שבחודשים יולי-אוגוסט יוצאים גם המורים לחופשה, והילדים נשארים במחלקה ללא תעסוקה. במרכזים רפואיים רבים אפילו בנות השירות המפעילות לעיתים את הילדים בשעות אחר הצהריים יוצאות לחופשה במהלך אוגוסט. בצעירי אגודת חב"ד הרימו את הכפפה ומקיימים בימים אלה מערך של קייטנות הפועל ב-18 מרכזים רפואיים בכל רחבי ישראל, ביניהם רמב"ם, וולפסון, תל-השומר, הדסה, סורוקה, אסף-הרופא, שערי-צדק ועוד ועוד. כ-500 ילדים, מגילאי שנתיים ושלוש ועד לבני 12 ו-13, משתתפים מדי יום בפעילות הנמשכת מהבוקר עד הצהריים כש-85 מדריכות שהוכשרו לפעילות בסמינר מיוחד נותנות את כל תשומת הלב לילדים במשך שבועיים רצופים כשההשתתפות בקייטנות חינמית לחלוטין.

"אם הם לא יכולים לבוא לקייטנה", מסבירים בצעירי חב"ד, "אנחנו מביאים את הקייטנה אליהם. גם כך ההתמודדות של ילד עם האשפוז והכאבים היא קשה מספיק, ואנחנו מנסים להעניק לו חווית 'חופש גדול' דומה ככל האפשר לחבריו הבריאים, פשוט להחליף את הכאב בחיוך", הם אומרים.

קיומה של קייטנה שפועלת במחלקת אשפוז היא אתגר לא פשוט. מרכיב מרכזי בתכנייה של כל קייטנה ממוצעת, הטיולים והבריכה, אינו אפשרי כמובן. אבל גם בלעדיהם, צוות המדריכות מספק לילדים מכלול שלם של הפעלות, יצירות, הופעות ומלאכות יד שעליהם עמל מראש במשך שבועות עמל צוות מקצועי וחינוכי.

אתגר נוסף בקיומה של "קייטנת האשפוז" הוא בצורך להעמיד כל יום פעילות בפני עצמו ולבנות את התכנית בצורה מודולרית משום שלא כל ילד יכול להשתתף בכל יום, ובמקרים רבים יש ילדים שההנחיה הרפואית מאפשרת להם לקחת חלק ולהשתתף רק בתכנית בת שעה אחת בלבד. אפילו המאושפזים הקטנים שמרותקים למיטות ולא יכולים להגיע למקום ההפעלה נלקחים אף הם בחשבון, והמדריכות מביאות את הפעילות אליהם לחדר.

ד"ר גיורא גוטסמן, מנהל היחידה לזיהומים בילדים ורופא בכיר במחלקת ילדים ב"מאיר" בכפר סבא, נהנה מידי בוקר לראות את הפציינטים שלו משתתפים בקייטנה: "הילדים נהנים, יוצרים דברים מקסימים, וזה נותן להם תעסוקה שהיא ברוכה במיוחד במקום שכזה".

"שלוחי חב"ד מפעילים מאות סוגים של קייטנות בכל רחבי הארץ", אומר הרב יוסף אהרונוב, ראש תנועת חב"ד בישראל, "אבל אלו הקייטנות היחידות שאנחנו מקווים שישתתפו בהם כמה שפחות ילדים. לראות את הילדים האלו מאושרים פשוט שווה כל מחיר, ואני רק מאחל להם שבשנה הבאה ישתתפו בקייטנה ליד ביתם, ולא במחלקת האשפוז".