ברגע האחרון
נתניהו מנע הסדרת מאחז בגוש עציון

ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן: קיבלנו בתדהמה את ההחלטה להסיר באישון לילה את התכנית של הישוב איבי הנחל מסדר היום של מועצת התכנון

חזקי ברוך , י"א באלול תשע"ח

שלמה נאמן
שלמה נאמן
צילום: הלל מאיר/TPS

ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן זועם על החלטת ראש הממשלה נתניהו שלא לאשר בניית 100 יחידות דיור באיבי הנחל שבגוש עציון, מהלך שהיה מאפשר את הסדרת המאחז.

"קיבלנו בתדהמה את ההחלטה להסיר באישון לילה את התכנית של הישוב איבי הנחל מסדר היום של ישיבת מועצת תכנון עליונה שהתקיימה הבוקר", אמר נאמן.

''מבחינתנו מדובר באיתות חמור ביותר. לא ייתכן שממשלת ישראל תקבל החלטה לפני חודשים ארוכים להסדיר התיישבות צעירה ובפועל לא רק שאינו קורה דבר - יותר חמור מזה - מועצת גוש עציון פועלת בראשותי לאורך שנה שלמה ובמרץ כדי לעמוד בכל דרישות התכנית הן המקצועיות והן המשפטיות''.

''כעת, כאשר הכל מוכן ואין חסמים ענייניים ונכנסנו לסדר היום והגענו לשוקת - מצאנו שוקת שבורה. אנו מתאכזבים בכל פעם מחדש, הן מהכמות והן מהקצב של הבניה ביו"ש והבוקר נפל דבר בישראל - הממשלה מסירה תכנית מדיון במועצת תכנון שהיא גוף מקצועי בעקבות הוראה מעבר לים''.

נאמן הוסיף, ''חוסר שליטה וחוסר שלטון אלו מעלים מחדש את שאלת אויבי ישראל ואויבי ההתיישבות - מי כאן הריבון. אנחנו מסיימים כעת שנה וקללותיה ובהן הריסת בתים בנתיב האבות שגם היא הייתה סימן לאיבוד שליטה של הממשלה ביהודה ושומרון ומתפללים שתחל שנה וברכותיה - ברכות למפעל ההתיישבות".

ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, חברי הכנסת יואב קיש (הליכוד) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), זעמו גם הם על ההחלטה להסיר מרשימת האישורים את איבי הנחל.

״לאחר שהממשלה החליטה על הסדרת ההתיישבות הצעירה, עליה לפעול במשנה מרץ לבצע את ההחלטה ולקדם באופן פעיל את הסדרת הישובים ולא ההיפך", אמרו הח"כים. ''השדולה תקדם מיד עם פתיחת מושב הכנסת את חוק ההסדרה השני שלה, עליו חתומים 19 ח"כים. השדולה תקיים בקרוב סיור בהתיישבות הצעירה על מנת לעמוד מקרוב על הצרכים ועל המחדלים הנוגעים להסדרתם''.

מוקדם יותר היום אישרה מועצת התכנון העליונה של המנהל האזרחי את בנייתן של למעלה מאלף יחידות דיור בכל רחבי יהודה ושומרון.

כמעט מחצית מיחידות הדיור, כ-436, מצויות בשטח המועצה האזורית שומרון. עם זאת, ראש המועצה יוסי דגן אינו ממהר לחגוג. "אנחנו שמחים על כל בית נוסף בשומרון, אולם צריך לומר את האמת. מאות יחידות דיור לא מספיקות לאזור שהמהווה 12% ממדינת ישראל, ובו ביקושים של אלפים אם לא מעבר לכך בכל שנה".

"חצי מליון בני אדם ביו"ש לא יכולים להסתפק באישור אלף יחידות דיור זה דבר שברור לכל בר דעת. אנחנו מצפים מהממשלה להעלות הילוך, להפסיק לחשוש ממה יגידו מעבר לים, ולקדם את האיזור היפהפה הזה היושב בלב המדינה ויש לו חשיבות אסטרטגית והיסטורית שברורה לכולם", מוסיף דגן.

נציין כי בין היתר, אישרה מועצת התכנון העליונה בנייה של 400 יחידות דיור חדשות בישוב אדם, בעקבות הפיגוע בו נרצח יותם עובדיה הי"ד.

מועצת יש"ע הביעה אכזבה קשה, "מדובר בכמות דלה ובמספר יחידות הדיור הקטן ביותר שאושר בשנה וחצי האחרונות. בוועדות הקודמות מספר אישורי הבנייה עמדו על בין 2,000 ל-3,000 יחידות דיור, שגם הם היו מעטות יחסית להיקפי האישורים בכל הארץ שעומדים על עשרות אלפי יחידות דיור.

''דווקא ממשלה לאומית לא צריכה לצמצם בנייה, אלא להרחיב. אנו קוראים לראש הממשלה להסיר את המגבלות והחסמים ולהנחות על בניה רחבה בכל רחבי יהודה ושומרון, כמו בשאר חלקי הארץ. הדבר ניתן נדרש וצריך להיעשות עוד היום".