סוף שבוע מרגש למחולצות "יד לאחים"

הן נסו על נפשן מקשר שאימלל את חייהן וכעת זוכות לליווי צמוד. אמהות וילדים שחולצו מקשרים עם ערבים התכנסו יחד לשבת משותפת.

בשיתוף "יד לאחים" , י"ב באלול תשע"ח

הדלקת נרות בשבת של יד לאחים
הדלקת נרות בשבת של יד לאחים
צילום: יד לאחים

סוף שבוע מרגש למחולצות "יד לאחים"

ארגון 'יד לאחים' ערך לאחרונה פעילות של סוף שבוע מיוחד לנשים וילדים שחולצו מהכפרים הערביים. חלק מהמשתתפות היו ותיקות וחלק חדשות שחילוצן בוצע בשנים או בחודשים האחרונים.

שורי קוסטליץ, רכזת הפעילות ביד לאחים, מספרת על השבת המיוחדת, שהפכה למסורת בארגון. "יצרנו לבנות מסגרת של פעילויות חברתיות כדי להכיר את היהדות בצורה יותר חוויתית ונעימה. השבתות והאירועים שאנחנו עורכים להן במהלך כל השנה, מייצרים מסגרת של בית ומשפחה. זה יוצר חיבור וקשר, שהן בחברה בין בנות שעברו את אותו סיפור שהן חוו".

דינה, שחולצה מכפר ערבי לפני שנים רבות, מלווה על ידי לאחים, והיא לא מפספסת שבתות כאלה. "עליתי לארץ לפני 15 שנים והיכרתי את אבי הילדה שלי", היא משתפת את ערוץ 7 בסיפורה. "רק אחר כך התברר לי שהוא ערבי כי הייתי עולה חדשה ולא ידעתי להבדיל. נכנסתי להיריון והוא כלא אותי בכפר שלו. באחד הימים חברה שלי אמרה לי שיש ארגון שנקרא יד לאחים והוא יכול לעזור לי. חששתי בהתחלה אך פניתי ומאז ועד היום במשך עשר שנים אני עם הארגון והוא עוזר לי המון".

עמית, שחולצה גם היא מספרת כיצד נוצר הקשר שאימלל את חייה במשך שנים רבות. "עבדנו ביחד והוא ביקש שאבוא לגור איתי בכפר. 18 שנים הוא לא נתן לי לצאת מהכפר. הצלחתי ליצור קשר עם יד לאחים והם הצליחו לחלץ אותי לשמש".

"יד לאחים הראו לי איך החיים היהודיים נעימים וטובים. שזו הדרך הנכונה", מספרת אם נוספת ומוסיפה, "האירועים המשותפים נותנים לי הקלה כי אני מרגישה לראשונה שאני לא שונה, בניגוד ליחס של אנשים מבחוץ שרואים אותי כ שונה ולא מקובלת"

שורי קוסטליץ מוסיפה שהמפגש נותן כוח רב לאותן נשים. "הן נפגשות ובאופן קבוע יש את הפנים הנדהמות של מי שמגיעה לראשונה לפעילות שלנו ואומרת לעצמה: 'מה, את כל הבנות האלה הצילו מקשר עם ערבים?'. הן בטוחות שהן מהבודדות שזה קרה להן ומצד שני זה מרגיע אותן והן חשות בהקלה שהתהליך אפשרי".

דינה, שכאמור מלווה על ידי הארגון למעלה מעשור, קוראת לנשים שעדיין מצויות בכפרים בקשר שהן אינן רוצות בו שלא להסס. "שיפנו ליד לאחים. הארגון לא יתלבט פעמיים וייחלץ אותן. הן לא יצטערו לרגע".

ב"יד לאחים" מבקשים להעביר את המסר: מכירים מישהי שבקשר עם בן מיעוטים וצריכה עזרה ותמיכה? חייגו למוקד החירום של יד לאחים 24 שעות, 9234*