גשר צר מאוד

איני יודע אם זו הפוליטיקה נגד נתניהו או ההתרחקות מהדת של מובילי דעת הקהל. מה שבטוח הוא שהגשר המחבר בין חלקי העם הפך לצר מאוד.

עוזי ברוך , י"ב באלול תשע"ח

כביש נתיבי איילון. הגשר הוא לא העיקר
כביש נתיבי איילון. הגשר הוא לא העיקר
צילום: פלאש 90

אין לי כל כוונה להיכנס לוויכוח האם צריך לבנות גשר בתל אביב בשבת, ביום חול אם בכלל.

משאביו הכלכליים וסדרי העדיפויות של משרד התחבורה אינם ידועים לי ורזי מקצוע בניית גשרים בישראל אף הם זרים לי. וטוב שכך.

אני גם לא מתכוון להכריע בוויכוח האם קדושת השבת נשמרת טוב יותר ללא עבודות ממשלתיות בשבת או שהן כלל אינן משחקות תפקיד מרכזי ביהדות המוצעת לנו מזה אלפי שנים. אישית אני חושב שלא צריך לעשות מזה עניין וכך למיטב הבנתי חושבים מנהיגים חרדים רבים שאינם רואים עין בעין עם מובילי מאבקי השבת הציבוריים את סוגיית הנחלת קדושת השבת לאזרחי מדינת ישראל.

הדבר היחיד שהפריע לי ביממה האחרונה היא ההסתה הפרועה שהתנהלה בזירה הציבורית נגד מסורת ישראל וכל מה שמריח יהדות. כל שעה עגולה מפציע המסית התורן וקורא קריאות שבר מעל גלי האתר על אובדנה של המדינה וכניעתה לחרדים. כל ידיעה על הגשר מלווה במונחים של קטסטרופה. כל מבזק אודותיו הופך לעליהום חברתי.

קראתי ידיעה האמורה להציג חוות דעת מקצועית נגד עמדתו של השר ישראל כץ לפיו ניתן להציג חלופות לעבודות בשבת אבל כבר בקטעי הקישור איבדתי עניין לאחר שהגורם המקצועי צוטט כמי שהביע "שאט נפש" מעמדתו של כץ. נו, באמת. שאט נפש על מה? על מתווה עבודה חלופי כדי לשמור על הסטטוס קוו במדינת היהודית?

השרה מירי רגב מעזה – כן, בימים שטופי שנאה כאלה זו בהחלט תעוזה - להגן על עמדתו של ישראל כץ ומסבירה שיש בישראל ציבור מסורתי גדול המבקש להגן על דגלה היהודי של המדינה ולשמר את השבת במרחב הציבורי. אבל יש מי שרוצה אחרת ובדיווח התקשורתי היא מצוטטת כאומרת "שיש להתחשב בחרדים".

מאין הסילוף הזה? מי מממן את הקמפיין החילוני הזה המבקש להשתיק את קולם של המסורתיים במדינת ישראל? האם לרון חולדאי, ראש עירית תל אביב, יש קופת זהב ללא תחתית לטובת הקמפיין החילוני לראשות העיר עד שהצליח לגרור אחריו את מדורת השבט?

ובכלל, מה היה קורה אם היינו עומדים יממה לאחר הבחירות לרשויות המקומיות ובראשות הממשלה היה עומד איש שמאל מובהק שסגר הסכם בראשי פרקים עם הסיעות החרדיות סביב השבת: האם גם אז היינו רואים את השנאה הזו משתפכת מעל גלי האתר נגד כל מה שמריח יהדות?

זה מקומם ומרתיח לגלות שיש מי שרוצה שכולנו נשדר על גל אחד וברוח אחת. חופש הביטוי מעולם לא ידע ימים עליזים יותר בשם הפלורליזם החילוני – אבל רק בכיוון אחד. תל אביב הסובלנית יודעת כמעט מידי ימי חמישי ומוצאי שבת חסימות כבישים בשם מאבק הנכים, הלהט"בים, הכיבוש, חוק הלאום, חקירות נתניהו, התנהלות היועמ"ש והרשימה ארוכה. לא כשמדובר בהתחשבות בסטטוס קוו ובמסורת ישראל.

איני יודע אם זו הפוליטיקה העבשה נגד בנימין נתניהו או ההתרחקות מהדת של מובילי דעת הקהל. מה שבטוח הוא שהגשר המחבר בין חלקי העם הפך לצר מאוד.