החמאס מחכה לפתח' בסיבוב

המזרחן ד"ר דוד בוקעי מעריך כי אם תתקיימנה בחירות להנהגת הרשות, החמאס ינצח בהן. "זו הסיבה שאבו מאזן לא ערך בחירות כבר שנים".

בני טוקר , י"ב באלול תשע"ח

אבו מאזן
אבו מאזן
צילום: STR, פלאש 90

המזרחן ד"ר דוד בוקעי מאוניברסיטת חיפה, מתייחס לקרבות הירושה של אבו מאזן, שהחלו עוד לפני שהודיע על סיום תפקידו.

"באסלאם אין העברת ירושה בצורה מסודרת וכל העברת ירושה מלווה באלימות. המנהיג אף פעם לא ממנה יורש בצורה מסודרת. ערפאת מעולם לא מינה יורש, אבל בפועל אבו מאזן שהיה יו"ר הועד הפועל של המועצה הלאומית הפלסטינית ולכן קיבל את התפקיד. הפוליטיקה האסלאמית הייתה תמיד אלימה ולכן כל המועמדים היום מתחמשים כי זו הדרך", מסביר בוקעי בראיון לערוץ 7.

הוא מוסיף כי האסלאם מקדש את האלימות וזו הדרך של המועמדים להציג את כוחם. "הגיבור באסלאם הוא גיבור של מלחמה לא של מדע תרבות או תרומה לחברה. רק מי שהוכיח את עצמו באמצעות הנשק והאלימות צובר יותר עוצמה ויש לו יותר סיכויים להיבחר".

בוקעי לא מתרשם ממועמדותו של ראש המנגנון המסכל לשעבר ובכיר הרשות הפלסטינית ג'יבריל רגו'ב למרות שישראלים רבים רואים בו פרטנר.

"כל המועמדים הם לא אוהדי ישראל. חלקם סולקו, חלקם נודו וחלקם אינם ברמאללה. במקרה של רג'וב הרבה ישראל זוכרים לו חסד נעורים. בסופו של דבר הוא רוצח שפל. להערכתי, כל מועמד שייבחר לא ירצה להגיע להסדר, אלא ינסה להוכיח שהוא יותר קיצוני מאחרים".

לדבריו, הבעיה הגדולה היא שאם יתקיימו בחירות להנהגת הרשות - החמאס ינצח. "חמאס מנצח ביו"ש בגדול וזו הסיבה שעד היום אבו מאזן לא הלך לבחירות, למרות שתוקף מינויו כיו"ר הרשות פג לפני שנים רבות. גם אם המועצה של הפתח' תקיים בחירות למועמדים מטעם הארגון, חמאס יצליח להכניס מועמדים שהם כביכול בלתי תלויים כדי לקחת את השלטון".