בשבע מהדורה דיגיטלית

אקשן במצולות - ביקורת סרט

למרות השם, 'אימה במצולות' הוא לא סרט אימה אלא סרט פעולה עשוי היטב, גם אם כזה שיקפיץ את הצופה פעם או פעמיים

הדר תאנה , י"ב באלול תשע"ח | עודכן: 20:26

יש גם רגעים מלחיצים. 'אימה במצולות'
יש גם רגעים מלחיצים. 'אימה במצולות'
צילום: יח"צ

את 'מלתעות' הקלאסי של סטיבן ספילברג מ‑1975 מיהרו לקטלג תחת הכותרת סרט אימה.

אולי במונחים של אז אותה חיה, מפלצת אגדית, הצליחה לגרום לצופים לקפוא על המושב מרוב פחד. היום דרוש מסך תלת מימדי שמקפיץ את התמונה לסנטימטר מהאף כדי לחוש משהו מאותו פחד טמיר. לדור עז פנים דרושים אמצעים טכנולוגיים מאסיביים כדי שמשהו יתחיל לנוע, מתברר. אבל אל דאגה, גם על המסך הרגיל הסרט 'אימה במצולות' מקפיץ את הצופה פעם ופעמיים. בניגוד לבובה החביבה ששטה לה בנחת ב'מלתעות', הכריש כאן הוא רציני והוא מגיח ממצולות האוקיינוס כדי להישאר ולתקוף חזק. הכריש הזה הוא מגלודון.

הנה כמה עובדות על כריש המגלודון: אורכו נע בין 15 ל‑25 מטרים ומשקלו הגיע לכ‑40 טון. לווייתני ענק היו הטרף הימי בשבילו. שרידי מאובנים של שיניו נמצאים במרכזי מחקר תת-ימי בארצות הברית, ובאירופה והוא נחשב לטורף הימי הגדול ביותר שחי אי פעם. ואלו לא עובדות מומצאות. הבמאי ג'ון טרטלאוב, שאחראי בין היתר על 'אוצר לאומי' ו'שוליית המכשף', עשה כאן עבודת תחקיר לא רעה לפני שהעלה את הגרסה המעודכנת (והמלחיצה באמת) ל'מתלעות' הישן והטוב. אומנם חוקרים בעלי שם בתחום החולייתנים טוענים שההתהדרות המדעית היא מהשפה ולחוץ - אבל יש גבול. סרט פעולה (שזה לטעמי שם מדויק יותר לסרטים מהסוג הזה) לא אמור להתחקות אחר סרט דוקומנטרי שופע עובדות. הוא אמור להשאיר את הצופים במתח ולחתוך דווקא ברגעים הלא צפויים, כשנדמה שהסוף טוב והלב חוזר לפעום כרגיל. ואת זה יש ל'אימה במצולות' בשפע.

ג'ונאס, בחור מחוספס ומצולק, הוא צוללן לשעבר שניצל בעור שיניו מטביעה, כשהוא מותיר אחריו כמה מאנשי צוותו שלא הצליחו להינצל וגורלם נגדע. מאז הוא לא מתקרב יותר לים. קריאות המצוקה של חבריו לצוללת רודפים אותו גם על האי התאילנדי, לשם הוא הולך כדי להטביע את הכאב בבירות ובהנאות הטרופיות של המזרח. בינתיים, במקביל, חברת 'מאנה 1' – חברה סינית יוקרתית ומשוכללת לגילוי ממצאים תת-ימיים, שולחת צוללת שמטרתה להבקיע את השכבה החיצונית של אדמת האוקיינוס כדי להגיע עמוק יותר. הגורל מכה שוב, והצוללת העכשווית מוצאת את עצמה לכודה בעומק של אלפי מטרים מתחת לים מבלי יכולת לעלות מעלה. הסיבה: גוף ימי בגודל אסטרונומי מתנגש בה בעוצמה ומביא לקריסת מערכות כוללת. אגב, הסיבה כאן זהה לסיבה שבגללה ג'ונאס איבד את חבריו בצלילה הטרגית. משהו התנגש בהם והם לא ידעו מה. האם ג'ונאס יעזור לצוללת הלכודה ויציל את הצוות מסכנת מוות? ומהי אותה מפלצת לא ידועה?

'אימה במצולות' מתהדרת במפרט טכנולוגי עשיר. גם בתור טכנופובית היה יפה לראות את ההשקעה בעיצוב החדשני שבהחלט הוסיפה לנראות של הסרט. כנראה שהאחים וורנר האחראים על ההפקה כאן רצו שהרושם הוויזואלי יהיה יוצא דופן ובלתי נשכח. יפה לראות גם שהטכנולוגיה המרשימה לא האפילה על תסריט דל ועיצוב קלוקל של הדמויות. גם באלו 'אימה במצולות' לא נופל מכל סרט אחר. לסיכום, מדובר בסרט פעולה מותח עם הרבה אקשן, תסריט טוב ואפקטים ממוחשבים ברמה גבוהה. קצת ים בשביל סוף הקיץ.