בשבע מהדורה דיגיטלית

מחסום צבאי

בבחינות חוץ-אקדמיות שהן חלק ממסלול ההסמכה במקצועות השונים אין מועדי ב' וצעירים נאלצים לחכות שנה עד למועד הבא עקב זימון למילואים

דביר עמר , י"ב באלול תשע"ח | עודכן: 14:05

המבחנים לא תחת אחריות משרד החינוך. בחינות לשכת עורכי הדין
המבחנים לא תחת אחריות משרד החינוך. בחינות לשכת עורכי הדין
צילום אילוסטרציה: יונתן זינדל, פלאש 90

שלוש שנים, ולעיתים ארבע, עומל סטודנט כדי לקבל את התואר הראשון, ובמקצועות מסוימים הוא צריך לאחר מכן לעבור מבחן ממשלתי.

הוא לומד ומתכונן חודשים רבים למבחן החד שנתי כמו שאר חבריו, אלא שביום בהיר צה"ל מחליט לשנות לו את התוכניות, ושולח צו מילואים לתקופה ממושכת. כשמדובר בלימודים באקדמיה יש מועד ב', אולם מבחני ההסמכה הם חוץ אקדמיים ואין בהם מועדי ב'. ואז קורה אחד מהשניים: או שהוא מוותר לגמרי על הבחינה, או שהוא מספיק בקושי ללמוד ומגיע לבחינה לא מוכן. כך או כך, ברוב המקרים התוצאה היא שאין מנוס מלחכות שנה שלמה עד למועד הבא.

כך למשל בבחינת המתא"ם לתואר שני לפסיכולוגיה, שמתקיימת מדי שנה בחודש אוקטובר על ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה, אין התחשבות במשרתי מילואים. חייגנו למרכז הארצי לבחינות והערכה, אשר אמון על בחינה זו, והצגנו בפניהם את הבעיה שבה נתקלים סטודנטים רבים מדי שנה. התשובה מהמזכירות לא איחרה לבוא: "אנחנו לא אוניברסיטה, אין מועדי ב', תעשו שנה הבאה". חושבים שהפסיכולוגים לבד? אי התחשבות במשרתי מילואים תקפה גם לבחינות נוספות שמתקיימות פעמיים בשנה: הבחינה הממשלתית לאח/ות מוסמכ/ת, מבחן לשכת עורכי הדין ומבחני המועצה של רואי החשבון.

גם החוק הטרי שעבר בכנסת, אשר מכיר בשירות מילואים כקורס אקדמי שיעניק שתי נקודות זכות לסטודנטים, לא שינה את הכללים במשחק. "באותה התלהבות שבה השר בנט העביר את השתי נקודות, הוא היה צריך לדאוג לבחינות הללו. אדם שלמד סיעוד ארבע שנים ובעקבות שירות מילואים אין לו מועד ב' לבחינה הממשלתית, זה נושא הרבה יותר כבד ורציני משתי נקודות סמליות מתוך 120 או 160 נקודות זכות בתואר", אומר פרופ' שמואל שחם, דיקן הסטודנטים באוניברסיטת אריאל. לדבריו הפתרון הוא חקיקה: "צריך שהכנסת תחוקק חוק שלבחינות הממשלתיות יהיו מועדי ב'".

"בשלוש השנים שחלפו מאז נכנס השר בנט לתפקידו כשר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה, קידם השר מהלכים משמעותיים למען משרתי המילואים בישראל", אומרים בתגובה בלשכת בנט. "חוק 'שתי נקודות זכות' מעניק לכל מילואימניק בשירות פעיל שתי נקודות זכות לתואר בגין שירות המילואים שביצע, וכן הועברו שורה של הקלות לבני ובנות זוג של סטודנטים שמשרתים במילואים: דחיית מועד הגשת עבודה, קביעת מועד חלופי למבחנים, הגעה מאוחר ליום הלימודים ויציאה ממנו מוקדם ועוד. השר בנט קידם פעולות אלו מתוך תפיסה שמשרתי המילואים מעניקים את המרב למען ביטחון מדינת ישראל, ולכן עלינו להעניק להם בחזרה".

גורמים המעורים בפרטים מוסיפים כי למעשה לשר בנט אין אפשרות לכפות על הגופים הללו לשנות את התנהלותם מול משרתי המילואים. "הבעיה היא שבמבחנים ספציפיים שנקבעים על ידי גופים חיצוניים, כמו מבחני לשכה לעורכי דין ורואי חשבון, הבחינות אינן באחריות המל"ג ולכן לא תחת משרד החינוך. כל גוף יכול לקבוע לעצמו מועד, ואין דרך ממשית לחייב אותם לקיים מועד נוסף. בדיוק כמו הבחינה הפסיכומטרית. זה קושי לכל מי שנבצר ממנו להגיע לבחינה, בין אם זה בגלל מחלה, אירוע משפחתי, שירות מילואים או כל סיבה אחרת".

אלא שבניגוד לטענות שהבעיה היא בגופים חיצוניים, מתברר שחוסר התחשבות במשרתי המילואים קיים עדיין גם בתוך המוסדות האקדמיים. מבדיקת 'בשבע' עולה כי סטודנטים ששירתו במילואים סמוך לבחינת המתא"ם לתואר שני בפסיכולוגיה וקיבלו ציון שאינו עובר את הסף הנדרש אינם מתקבלים. למרות שמדובר במקרים מסוימים במרחק של נקודות בודדות, הם לא מעוניינים להתחשב בשירות המילואים ולהעלות את הנבחנים לוועדת חריגים כמקובל. הנימוק הרשמי שנתן לנו למשל פרופ' שאול קמחי ממכללת תל חי בצפון הוא כי "התחייבנו לתנאי קבלה כלפי המל"ג, ואלה כוללים בחינת מתא"ם". אלא שהמל"ג בתגובה מפנה את האשמה חזרה אל המוסדות, ודובר המל"ג תומר ולמר אומר כי "ההחלטה לקיים בחינת כניסה לתואר שני בפסיכולוגיה היא של המוסדות להשכלה גבוהה במסגרת החופש האקדמי. זו אינה דרישה של המל"ג. כמו כן, המל"ג איננה מעורבת בבחינה ובקביעת הציון הנדרש בבחינה לצורך קבלה לתואר שני בפסיכולוגיה".

הפתרון – דחיית המילואים

בשיחה עם 'בשבע' מסרב אוריאל בן עמי, דובר המרכז הארצי לבחינות והערכה, לספק תשובה מדוע המרכז הארצי ממשיך את מדיניות האפליה כלפי חיילי מילואים, ולא מעניק בשום סיטואציה מועד מיוחד, ובפרט למשרתי מילואים בצו 8. באשר למשרתי מילואים שלא בצו 8 משיב בן עמי כי "הנוהל לדחיית שירות מילואים לנבחני מתא"ם מפורסם באתר המרכז הארצי לבחינות והערכה, בעמוד הראשי של בחינת מתא"ם וגם בנוהלי ההרשמה.

קצין מילואים ראשי אישר דחיית שירות מילואים לסטודנטים שנבחנים בבחינת מתא"ם. סטודנט שנרשם לבחינת מתא"ם, וקיבל צו מילואים לתאריכים בטווח של עד שלושה חודשים לפני מועד הבחינה, יוכל להגיש בקשה לולת"ם. לבקשה יש לצרף אישור הרשמה לבחינה. הנרשמים לקורס הכנה יצרפו גם אישור הרשמה לקורס. הפתרון של דחיית מילואים לנבחנים במתא"ם הוא מענה שגובש יחד עם התאחדות הסטודנטים הארצית ב‑2012, כדי לאפשר לנקראים למילואים להיבחן במועד הרגיל - מבלי להזדקק למועד מיוחד, ובוודאי לא לדחיית המבחן בשנה. מאז שגובש הפתרון, כל מי שזומן למילואים פעל לפי הנוהל הזה, ולפי הידוע לנו כל הפונים על פי הנוהל קיבלו ולת"ם".

מלשכת עורכי הדין מסרו בתגובה לכתבה כי "לשכת עורכי הדין תסייע ככל יכולתה לסטודנטים שנקראו לשירות מילואים במועד החופף לבחינות ההסמכה, ואף תפנה להגשת ולת"ם במקרה הצורך על מנת לשחררם לטובת ביצועה. יחד עם זאת, בשל קיומן של שתי בחינות בשנה, המצריכות היערכות מורכבת ומיוחדת, אין כל אפשרות לקיים מועד מיוחד בשביל אלו שנבצר מהם לגשת במועדים שנקבעו מראש".

ממשרד המשפטים האמון על בחינת רואי החשבון נמסר בתגובה: "לפני כשנתיים הובילה שרת המשפטים, איילת שקד, תיקון תקנות לטובת משרתי המילואים, הקובע כי במקרים של קריאת פתע למילואים, או בקריאת חירום, יהיו זכאים משרתי המילואים למועד בחינה מיוחד. האמור חל על בחינות מועצת רואי החשבון וכן על בחינות ההסמכה הנוספות במקצועות שבאחריות המשרד (עורכי דין ושמאי מקרקעין). בנוסף לכך, בשנה האחרונה השלים משרד המשפטים מהלך להפחתת אגרות הרישום לבחינות מועצת רואי החשבון ואגרות הרישוי השנתיות, המזכה את משרתי המילואים הפעילים בהנחה בגובה 50 אחוזים. משרד המשפטים מייחס חשיבות רבה למתן מענה הולם לצרכים הייחודיים של משרתי המילואים ובנות/בני זוגם, ויוסיף לקדם יוזמות במסגרת ועדת השרים לעניין מערך המילואים". יש לציין כי במשרד המשפטים אמרו ל'בשבע' כי תקנה חריגה זו מתקיימת רק במידה וישנם 20 נבחנים שקיבלו צו 8, היינו בזמנים של מבצעים צבאיים.

ממשרד הבריאות האמון על הבחינה הממשלתית לאח/ות מוסמכ/ת נמסר בתגובה: "מדיניות מינהל הסיעוד בנושא סוגיית נבחנים ומילואים היא כדלקמן: א. בחינות ממשלתיות מתקיימות בשני מועדים מדי שנה. ב. במידה ומועמדים לבחינה נבצר מהם להשתתף בבחינה עקב גיוסם למילואים בצו 8, תישקל האפשרות להציע מועד מיוחד".

Dvir794@gmail.com