הסנקציות של טראמפ עובדות

שלוש חברות תעופה אירופאיות הודיעו כי יסגרו את הקווים שלהם לטהרן. מנגד האיחוד האירופי שולח סיוע למשטר.

ניצן קידר , י"ב באלול תשע"ח

KLM
KLM
צילום: ISTOCK

הסנקציות שמטילה ארה"ב על איראן מתחילות להשפיע באופן משמעותי יותר - הפעם על ענף התעופה.

חברת התעופה הלאומית הצרפתית, אייר פראנס הודיעה הערב (חמישי) כי תפסיק בעוד כחודש את כלל הטיסות הישירות שלה לנמל התעופה בטהרן.

מיד אחריה מסרו הודעות דומות גם חברת התעופה הבריטית בריטיש איירוויס וחברת התעופה הלאומית של הולנד KLM.

בבריטיש איירוויס הסבירו כי הפעלת הקו לטהרן לא תימשך מסיבות כלכליות והטיסה האחרונה לטהרן תתבצע ב-22 בספטמבר. רק לפני שנתיים חידשה החברה את טיסותיה לאיראן.

אייר פראנס ו-KLM שנמצאת באופן חלקי בבעלות החברה הצרפתית מסרו שהטיסות שלהן יופסקו ב-24 בספטמבר. גם הן הסבירו את המהלך בשתי מלים בלבד: סיבות כלכליות.

עם זאת, החברה התחייבה כי תמצא פתרונות אחרים לכל הנוסעים שהזמינו טיסות לטהרן לאחר התאריך הזה.

בעקבות הודעת בריטיש איירוויס כתב בטוויטר שגריר איראן בממלכה הבריטית, חמיד ביידינג'אד, שמדובר ב"החלטה מצערת. הנסיבות הכלכליות מוזרות שכן יש ביקוש גבוה לשירותי החברה".

ענף התעופה הוא אחד האחרונים להתרחק מאיראן, כדי להימנע מהטלת סנקציות אמריקניות על חברות שיסחרו עם המדינה המוסלמית הקיצונית.

חברות ממגוון ענפים ומכל רחבי העולם נוטשות אט אט את המסחר עם טהרן בשל איום הסנקציות. אחת הגדולות שבהן היא תאגיד הרכב פיג'ו סיטרואן שמקורו בצרפת שדווקא סחרה עם האיראנים. בתחילת השבוע הודיע תאגיד צרפתי אחר 'טוטאל', העוסק בתחומי הנפט, כי יפסיק לפעול במדינה.

האיראנים בינתיים מנסים לשדר עסקים כרגיל. על הודעת 'טוטאל' על הפסקת הפעילות באיראן מסר שר האנרגיה של המדינה כי תימצא לתאגיד חברה מחליפה.

מי שמנסים לחלץ את האיראנים מהמצב, למורת רוחם של האמריקנים, הם בכירים באיחוד האירופי. מוקדם יותר היום פרסם האיחוד הודעה לפיה יעביר לאיראן סיוע בסך של 18 מיליון אירו. נמסר כי מטרת הסיוע היא לעזור לאיראן להתמודד עם השפעת הסנקציות שהטילה עליה ארה"ב.

לפני שבועות אחדים אמרה בכירה באיחוד האירופי כי תישקל הטלת סנקציות על חברות שיפסיקו את המסחר עם איראן, לאור ההחלטה האמריקנית. בעוד הסנקציות האמריקניות מורגשות, האירופים לא העזו להרים ראש ולפעול נגד ארה"ב באופן מוצהר.