לא רוצה להיות הבא בתור

נמאס לנו בהתיישבות הצעירה להיות ולהראות כמו החצר האחורית של מדינת ישראל.

אורי ברטפלד , י"ג באלול תשע"ח

נתניהו
נתניהו
Photo by Miriam Alster/Flash90

שוב ושוב זה חוזר על עצמו. בהתיישבות הצעירה שומעים טענות על אמריקה וקואליציה, על לחצים ואילוצים. שוב מגיע הזמן שצריך לבחור עוד כמה יחידות דיור בישוב כזה או אחר, פרויקט בנייה חדש או ממוחזר ושוב ה"מאחזים" נדחקים לסוף הרשימה.

במבט ארוך טווח, בראייה אסטרטגית, אם היו ביו"ש עוד 70 מקומות מוסדרים, עוד 70 מקומות בהם חיים בנורמליות-כן בנורמליות עוד מאות משפחות ואלפי תושבים- היינו נמצאים במקום אחר לגמרי.

לא היו דיבורים על גושים- כי כל יו"ש היו גוש אחד גדול. כי כל ישוב היה סוג של צמוד דופן לזה שנמצא על הגבעה שאחריו. החיים פה ביו"ש היו בסטנדרטים אחרים לגמרי, בדיוק כמו בתל אביב או ירושלים. לא היינו צריכים כגנבים באפילה להגניב בלילות קרוונים וליישב משפחות כמו בימי "אנו באנו". לא היו צריכים להילחם על פתיחת כביש מבנימין לירושלים ולעצור לחקירה את סגן ראש מועצת בנימין על מעשה ציוני-"פלילי" שראוי לצל"ש.

בפאתי יו"ש מצויים מחסומים. במחסומים אלו מתעכבים מידי יום תושבי יו"ש בדרכם לעבודה.

אולם ישנו מחסום נוסף, מעיק יותר שאותו צריך לפרוץ. זהו מחסום ההסדרה. צריך להתחיל בישוב אחד, ראשון ואחריו כבר יבואו השאר. צריך להפסיק לדבר ציונות, ציונות צריך לעשות.

גם החלת חוק השקיות ביו"ש זה נחמד ואתו כל חבילת החוקים האחרים. אבל זה משחק בקפצונים. במה אנחנו שמחים כל כך- שהצלחנו להשחיל עוד תת סעיף בחוק גדול שאף אחד לא הרגיש?

נמאס לנו בהתיישבות הצעירה להיות ולהראות כמו החצר האחורית של מדינת ישראל.

לא יתכן שנגיע לוועדה בכנסת ויאמר לנו בחציפות ובעליבות חבר כנסת מהאופוזיציה שאנחנו עבריינים, שאיננו אזרחי מדינת ישראל ואנו מבצעים הספחה.

אז זהו, שלא. אנו מבצעים השבחה. איננו רוצים עוד להיות אתרי קרוונים. לא רוצים להיות עוד פעם אחרונים ברשימה- לא רוצים להיות הבא בתור. הגיע תורינו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו. זה הזמן וזו המשמרת שלך לפרוץ את המחסומים. להסדיר את ההתיישבות הצעירה. ראשי מועצות יקרים - אתם צריכים לשכב על הגדר אתנו.

בואו נצטופף עוד קצת ביחד - כל ההתיישבות כולה, בקרוון של 45 מ"ר. תוותרו על 100 יחידות דיור. תוותרו גם על 1000. תסדירו את ההתיישבות הצעירה ותקבלו פתאום תבעו"ת שלא חלמתם עליהן.

ישוב אחד מוסדר שווה אסטרטגית הרבה יותר. 70 ישובים מוסדרים- ו"היינו כחולמים" הופך למציאות.