האם טראמפ צדק לגבי דרום אפריקה?

מחלוקת לגבי הציוץ של נשיא ארה"ב שקרא לחקור הרג לבנים והשתלטות על רכושם בדרום אפריקה.

גיא כהן , י"ג באלול תשע"ח

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, עורר מחלוקת כאשר צייץ כי הנחה את שר החוץ, מייק פומפיאו, "לבחון מקרוב את נושא תפיסת האדמות והחוות החקלאיות בדרום אפריקה, ואת ההרג הנרחב של בעלי חוות".

טראמפ תייג בציוץ את המגיש הבכיר ברשת "פוקס ניוז", טאקר קרלסון, וניכר היה שהוא צייץ לאחר שצפה בראיון בתוכניתו של טאקר, שעסק בנושא.

קרלסון הציג בתוכניתו שאלה למשרד החוץ של ארה"ב ושאל מה עמדתו לגבי כוונת ממשלת דרום אפריקה לקחת אדמה מלבנים בלי לפצותם. משרד החוץ השיב בצורה שממנה עלה שהוא לא מתנגד למדיניות זו, משום שדרום אפריקה היא "דמוקרטיה חזקה".

בתוכניתו מאתמול חזר קרלסון לנושא וציין כי משרד החוץ של ארה"ב שינה את טעמו במהלך היממה שחלפה, וכי דוברת מטעם המשרד אמרה שארה"ב מתנגדת לתפיסת אדמות ללא מתן פיצויים.

בתקשורת הליברלית תקפו את טראמפ ואת קרלסון ואמרו שהטענה כאילו חקלאים לבנים נרצחים בדרום אפריקה היא גזענית ושקרית. קרלסון אמר שטענה זו מגוחכת וכי כולם בדרום אפריקה יודעים שהלבנים נמצאים תחת מתקפה. הוא אמר שהאפרטהייד היה עוול נורא, וכי באותה מידה, גם ענישה קולקטיבית של הלבנים היא עוול.

המתקיפים משמאל אמרו שרוב מוחלט של האדמות החקלאיות בדרום אפריקה עדיין נמצא בידי לבנים וכי מדיניות הפקעת אדמות ללא פיצוי היא עניין שנשקל אמנם כעת אך טרם יושם.