ארה"ב מקצצת עוד בסיוע לפלסטינים

הממשל האמריקני גובה את המחיר על הפניית הגב הפלסטינית: מרבית הסיוע האזרחי שניתן לרשות ולעזה יועבר ל"נושאים אחרים בעדיפות גבוהה"

ניצן קידר , י"ד באלול תשע"ח

טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן
טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן
צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ממשיך לדחוק את הפלסטינים לפינה.

בעוד הרשות והעומד בראשה, אבו מאזן, ממשיכים להפנות את הגב לאמריקנים ולתקוף אותם בנוגע לתוכנית השלום המתגבשת, הממשל האמריקני החליט על עוד קיצוץ בתמיכה ברשות הפלסטינית.

בהודעה שנמסרה לחברי הקונגרס נמסר כי הוחלט להעביר את רוב הסיוע האזרחי שמעניק הממשל לפלסטינים בשטחי הרשות ובעזה, סכום הנאמד ביותר מ-200 מיליון דולרים, לטובת "נושאים בעלי עדיפות גבוהה יותר על פי האינטרס הלאומי ועל פי מדד החשיבות למשלם המסים האמריקני".

"ההחלטה מתחשבת באתגר הגדול העומד בפני הקהילה הבינלאומית בעזה, בה חמאס מסכן את חיי האזרחים ומדרדר עד כמה שהוא יכול את המצב ההומניטרי והכלכלי", נאמר בהודעה רשמית של מחלקת המדינה האמריקנית.

רק לפני חודשים אחדים, אחרי קיצוץ מתון יותר, הודיע הנשיאטראמפ כי הוא מעמיד לבחינה מחדש את כל הסיוע הניתן לרשות הפלסטינית.

הפלסטינים, כמובן, זועמים על ההחלטה אבל מבינים היטב את הרמז. דוברו של יו"ר הרשות, נאביל אבו רודיינה, אמר כי מדובר בהחלטה שמטרתה לגרום לפלסטינים להניח לסוגיית ירושלים ולעסוק בסוגיות אחרות.

"מדובר בהמשך הניסיונות להפעיל עלינו לחץ ללכת לאותה תוכנית שמתווים עבורנו האמריקנים. הם צריכים לדעת שנעמוד על כך שלא יהיה משא ומתן בלי הכרה במזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית", אמר אבו רודיינה.