האבסורד: אונר"א שורד בזכות ישראל

האמריקנים פועלים באחרונה כדי לשנות את מדיניותם כלפי אונר"א ואולי אפילו להביא לפירוק הארגון. אלא שדווקא ישראל מתנגדת. פרשנות

ניצן קידר , י"ד באלול תשע"ח

UNRWA - אונר"א
UNRWA - אונר"א
צילום: רויטרס

הדיווח של 'חדשות 2' לפיו ארה"ב פועל לשינוי או ביטול זכות השיבה - מעורר הדים ולצידם גם כמה תהיות.

כדי לבטל את את דרישת השיבה ולא 'זכות השיבה' כפי שנוהגים לומר, נדרשים מספר מהלכים. לשניהם חותרים האמריקנים כבר זמן מה. הראשון הוא שינוי שיטת הספירה של הפליטים כך שתהיה קרובה יותר לאמת ולא לטענות הפלסטיניות. השני, הוא טיפול שורש באונר"א, ארגון האו"ם המסייע לפליטים הפלסטינים, ואולי אפילו סגירה מוחלטת שלו.

האמריקנים מתקדמים והמהלך מתבשל על אש בינונית. ועדה של המועצה לביטחון לאומי שוקדת על מסמך שיגדיר מחדש את הספירה של הפליטים הפלסטינים ויקבע כי מבחינה בינלאומית ולאור כל התקדימים בעבר, אין מעבר של מעמד פליט מאב לבן - ולכן מספר הפליטים הפלסטינים כיום - הוא לכל היותר כמה מאות אלפים. ודאי שלא מדובר ביותר מחמישה מיליון פליטים כפי שטוענים הפלסטינים.

במקביל מקדמים חקיקות שונות בקונגרס ובסנאט כדי להפסיק כליל את התמיכה באונר"א. הממשל בוחן עוד חלופות, אבל נראה שזו המועדפת ביותר, גם על מחוקקים רפובליקנים וגם על אלו הדמוקרטים.

לאמריקנים יש פרמטר חשוב נוסף שהם לוקחים בחשבון - דעתה של ישראל בסוגיה. בעוד האמריקנים הבינו את הבלוף. בישראל יש מי שעדיין מתעקשים להמשיך ולקיים אותו.

בישראל מגיבים בזהירות למהלך הנוכחי, כולל לצעדים של טראמפ נגד אונר"א. גורם מדיני אמר באחרונה כי "כלפי חוץ העמדה שלנו היא שאנחנו תומכים בכל צעד של טראמפ, במיוחד בצעדים מסוג זה שאמורים לפתור לנו בעיה רבת שנים. כלפי פנים, מערכת הביטחון מתנגדת באופן נחרץ להחלשת אונר"א, ובמיוחד לפירוקה. נעשו פניות מצידנו לממשל האמריקני כדי להחזיר את המימון לאונר"א, שכן קריסתה יכולה להביא למצב שכל האצבעות סביב המצב ההומניטרי בעזה יופנו נגדנו".

לאורך השנים, היו לא מעט טענות בינלאומיות וישראליות נגד אונר"א. האמריקנים, שכבר מזמן יודעים שמדובר בארגון שמנציח פליטות ולא מקדם ולו במקצת את הוצאת הפליטים ממעגל הפליטות, ניסו בעבר בכמה הזדמנויות לסיים את פעילותו. לאורך כל השנים, דווקא ראשי המערכת המדינית של ישראל הם שביקשו מכל מי שניסו להחליש את אונר"א, שלא לפעול.

הפעם, כך נראה, ישראל תיישר קו עם המהלך לסגירת אונר"א. אבל זה יקרה רק אחרי שיתברר מה יקרה אחר כך – כלומר, מי יתפוס את מקום הארגון בעזה וברשות הפלסטינית.