"הרבנים צריכים להוביל את סדר היום"

למעלה מ- 100 רבני ערים ומועצות התכנסו במלון לביא לשני ימי עיון העוסקים בשלל נושאים העומדים על הפרק בעבודתם כרבנים בקהילותיהם.

חזקי ברוך , ט"ז באלול תשע"ח

אנחנו נדאג לשכר. גפני בכנס הרבנים
אנחנו נדאג לשכר. גפני בכנס הרבנים
צילום: עזרא לנדאו

למעלה מ- 100 רבני ערים ומועצות מקומיות משתתפים בימי העיון של הרבנות הראשית בשיתוף מכון מדת הנערכים בימים אלו במלון לביא.

ימי העיון עוסקים בחיזוק מעמד הרב בקהילה, הענקת כלים מקצועיים לרבנים בתחומי פעילותם היומיומית, ובחינת האתגרים העומדים בפני רבני הערים והקהילות, נוכח המציאות החברתית והתקשורתית. זאת, כחלק מסדרת ימי השתלמות ותכניות העשרה שהרבנות הראשית לישראל עורכת לרבני ישראל.

ימי העיון עוסקים באתגרים המונחים לפתחו של הרב כמנהיג קהילה, ובמהלכם מועברות הרצאות מקצועיות ממרצים בכירים בנושאים רבים, בין השאר: חינוך, זוגיות, כלכלת משפחה נכונה, נוער נושר, התמכרויות, פגיעות, משפחות חד הוריות, הרב מול התקשורת, וכן בנושאי שירותי הדת השונים - כשרות, טהרת המשפחה, נישואין ועוד. בכנס משתתפות גם נשות הרבנים, ומתקיימות להן הרצאות מקבילות.

את ימי העיון פתח אתמול (ראשון) מנכ"ל הרבנות הראשית, הרב משה דגן, שציין כי מאז כניסתו לתפקיד הוא פועל בכל דרך לחזק את הקשר בין עולם הרבנות לקהילה וזאת בין היתר באמצעות חיזוק הקשר בין הרבנות הראשית לבין הרבנים המקומיים תוך העשרת הידע המקצועי של הרבנים שיוכלו לתת מענה ראוי לקהילתם בכל תחומי החיים.

"הרב נדרש להיות עבור קהילתו כמנהיג ומורה דרך בכל תחומי החיים, מלבד היותו מורה הוראה. חיי היומיום בקהילה מעמידים את הרב באתגרים מהותיים הדורשים היכרות וידע מקצועי, ולו בכדי לתת מענה ראשוני והפנייה לאנשי המקצוע הנכונים. הרבנות הראשית לישראל רואה חשיבות רבה בימי עיון ותכניות העשרה אלו, בדרך לחיזוק מעמדה של הרבנות וחיזוק הקשר עם הקהילה", אמר מנכ"ל הרבנות לרבנים.

הרב מיכאל נכטילר, ראש מכון מדת, אשר פועל בשיתוף פעולה עם הרבנות הראשית בקיום ימי העיון, בירך את הרבנים, הודה להם על השתתפותם ופירט את התכנים ותוכניות ההמשך אשר מציע המכון בשיתוף פעולה עם הרבנות הראשית לישראל. הרב מיכאל נכטילר הודה לנדבן עקיבא ברמייסטר על התמיכה ושיתוף הפעולה.

הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, שוחח עם הרבנים בענייני הלכה, נושאים העומדים על סדר היום ושאלות הלכתיות שהגיעו לפתחו לאחרונה.

"אתם הרבנים עליכם לדעת כל שנדרש כדי שתוכלו לענות לבני הקהילה על השאלות שלהם", פתח הרב יוסף את דבריו. הראשון לציון שיתף את הרבנים בכמה שאלות הלכתיות מורכבות שהגיעו אליו לאחרונה בנושאים שונים ובמקום התפתח דיון הלכתי מעמיק.

"אתם, רבני ישראל, צריכים להיות מונחים בכל הנושאים, כך שאם ישאלו אתכם שאלות בהלכה - ישר תדעו מהי התשובה", חידד הרב יוסף את האחריות המונחת על כתפי הרבנים. בסוף השיעור בירך מרן הראשון לציון את הרבנים בשנה טובה וגמר חתימה טובה והודה למנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן על הארגון והכינוס של כלל רבני ישראל יחד - דבר שמגביר קידוש השם ומחזק את האחדות.

בהמשך נשא דברים יו"ר ועדת הכספים, ח"כ הרב משה גפני, שפתח במתקפה על היחס הממשלתי לרבנים, "רבני ישראל הם אלו שצריכים לקבוע את סדר היום במדינה. מתי נפגשתם עם ראש הממשלה לדבר ולקבוע את סדר היום?" תמה.

גפני התייחס גם לנושא שכר הרבנים ואמר כי "רבני ישראל לא נדרשים להתעסק בנושאים של שכר, זהו תפקידם של חברי הכנסת, רבני ישראל צריכים להתעסק אך ורק בשמירת היהדות, הכשרות, השבת וכל נושאי הדת במדינת ישראל", בשלב זה פנה גפני לרבנים והדגיש "האחריות מוטלת עליכם, רבני הערים הם אלה שצריכים להוביל את סדר היום הלאומי. נושאי הרבנות צריכים להיות בראש סדר העדיפויות, אתם תפקידכם לעלות את המודעות לנושאים הללו בארץ ישראל".

גפני הבטיח לרבנים כי יטפל בסוגיית השכר ואמר: "בכוונתי לעצור את התקציבים ולא לדון בוועדת הכספים בנושאים השונים עד שישפרו את שכרם של רבני ההתיישבות והשכונות". לאחר מכן התייחס גם לנושא מינוי רבנים, המתרחש לעיתים רבות בעצלתיים, ואמר כי "כשרב עיר עוזב את העיר - חובה למנות מיד רב אחר. לא יעלה על הדעת שישנם ערים רבות שבהם לא מכהן רב עיר".

יתר ההרצאות ביום הראשון של ימי העיון התמקדו בין היתר בנושאי פתרונות טכנולוגיים הלכתיים לציוד המטבח המוסדי על ידי משה בן ישי, האפשרות לחבר קהלים רחבים להתקדמות רוחנית על ידי הרב חיים דוד קובלסקי מייסד ארגון מאורות הדף היומי, התמודדות המשפחה לאחר גירושין על ידי הרב ישראל אברהם, ואופן השימוש בבדיקות גנטיות על ידי הרב דוב פופר ממכון פוע"ה.

כמו כן ניתן דגש מיוחד בנושא התמודדות הרב עם כלי התקשורת. איש התקשורת והשדרן אבי מימרן הרצה בנושא "התקשורת הראשית לישראל" וציין כי "רבני הערים הם הפנים של הדת בישראל, וההיכרות שלהם עם המדיה העכשווית היא הכרחית".

גם איש הפרסום ויחסי הציבור, איתן דובקין, הרצה בנושא "כל רב הוא מותג" והסביר כי "בשנת 2018 תקשורת המונים נגישה לכל אחד, כל ילד עם סמארטפון בכיס הוא תחנת שידור. חייבים לדעת להתנהל בחוכמה מתוך מודעות למצב החדש".

היום ישא דברים בפני הרבנים הרב הראשי ונשיא בית הדין הגדול, הרב דוד לאו, מנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן יסקור בפני הרבנים את הפעילות הברוכה של הרבנות הראשית בשנה האחרונה וכן את האתגרים הניהוליים והממסדיים העומדים לפתחה של הרבנות הראשית לישראל.

בנוסף ייקחו חלק בהרצאות: הרב מיכה הלוי רב העיר פתח תקווה, הרב חיים קלמנוביץ' רב מחלקת עירובין ברבנות, דן טיומקין מנכ"ל ארגון מענה, וכן יינתנו הרצאות קצרות של ארגוני סיוע המספקים מענה ומידע לרבנים כיצד ניתן להיעזר בארגוני הסיוע השונים בעבודה עם הקהילה.