המחבל הדוקר הורשע בניסיון רצח

ביהמ"ש הצבאי בשומרון הרשיע לפני כשבוע בניסיון לגרימת מוות בכוונה את המחבל שדקר את אהד הרץ בצומת אריאל בשומרון לפני כשלוש שנים.

ערוץ 7 , ט"ז באלול תשע"ח

ניסיון רצח. זירת הפיגוע
ניסיון רצח. זירת הפיגוע
צילום: דוברות מועצת שומרון

שופטי בית המשפט הצבאי בשומרון הרשיעו לפני כשבוע את המחבל תאמר שוכת אחמד חדיר בעבירה של ניסיון לגרימת מוות בכוונה, העבירה המקבילה ביו"ש לעבירת ניסיון רצח.

חדיר הורשע לאחר שדקר את אהד הרץ בצומת אריאל בשומרון לפני כשלוש שנים ופצע אותו בחזה ובפנים.

הפיגוע אירע לפני כשלוש שנים, כאשר הרץ, לוחם בצנחנים אשר לחם במבצע צוק איתן, עמד בטרמפיאדה בצומת אריאל. לפי כתב האישום, באותו יום החליט המחבל לבצע פיגוע דקירה "בכוונה לגרום למותו של אזרח ישראלי באמצעות סכין בעלת להב שאורכה 11 סנטימטרים". המחבל החביא את הסכין בבגדיו, והתקדם לצומת אריאל, שם הבחין בהרץ והחליט לדקור אותו למוות.

בכתב האישום מתואר כיצד "הנאשם החל לרוץ לעבר אהד במטרה לבצע בו את זממו. משהגיע הנאשם בסמוך לאהד, בעט בו והפילו ארצה, ובעוד האחרון מוטל על הכביש החל הנאשם לנעוץ פעם אחר פעם את הסכין בגופו, בחזהו ובכתפו, וזאת חרף זעקותיו של אהד וניסיונותיו להגן על פניו באמצעות ידיו".

עוד נכתב כי לאחר שהמחבל ראה שהרץ מנסה לקום על רגליו ולהיחלץ, הוא החל להימלט מהמקום. כתוצאה ממעשיו של המחבל הובל הרץ לבית החולים כשהוא סובל מדקירות בפלג גופו העליון, פגיעה בשורש כף יד ימין ופציעות בפנים. לפי כתב האישום "במעשיו האמורים ניסה הנאשם לגרום למותו בכוונה של אהד".

בעקבות ההרשעה אמר אהד הרץ, "החלטת בית המשפט להרשיע את המחבל שדקר אותי בניסיון לרצח צודקת ונכונה. ברור לכל שהמחבל דקר אותי על מנת להרוג. אני קורא לבית המשפט להשית עליו את העונש החמור ביותר שיש בחוק לניסיון רצח כזה".

הרץ תיאר את ציפיותיו מגזר הדין "אם המחבל יקבל עונש קל של שנים בודדות, הדבר עלול לעודד מפגעים נוספים, אז מבחינתי שיהיה בכלא 20 שנה, להרתיע את כל המחבלים שאולי חושבים לבצע פיגוע כזה. אני מצפה ממדינת ישראל וממערכת המשפט להיות אחראיים להגן על אזרחי המדינה, ולאפשר להם לנהל את שגרת חייהם בנחת ובלי פגע".

עו"ד חיים בלייכר מארגון 'חונננו' שמלווה את הרץ מסר "ההרשעה בניסיון לרצח נכונה ומובנת מאליה, דבר ברור הוא שמחבל טרוריסט שדוקר יהודי רוצה במותו. ברוך ה' הנפגע ניצל בדרך נס מהפיגוע, אך אין בזה כדי להפחית מחומרת מעשה הטרור של המחבל. הענישה חייבת להיות ברף הגבוה של העבירה".

"אנו נמשיך ללוות נפגעי עבירה בהליך המשפטי, ויחד איתם נעשה כל מאמץ שיושתו על המחבלים עונשים כבדים ופיצויים ניכרים לנפגעי העבירה, בכדי להגביר את ההרתעה ולמנוע את הפיגועים הבאים", הוסיף בלייכר.