תוכנית הטלויזיה מסעירה את פולין

רשת טלויזיה פולנית סופגת ביקורת קשה על תוכנית המציגה מתמודדים העושים את הדרך ההפוכה של המהגרים – מגרמניה אל עיראק.

ניסן צור , ט"ז באלול תשע"ח

אולפני TVN
אולפני TVN
צילום: ISTOCK

מנהלי רשת הטלויזיה הפולנית TVN סופגים ביקורת קשה על התוכנית "חזרו אל המקום ממנו הגעתם" המציגה מתמודדים העושים את הדרך ההפוכה של המהגרים – מגרמניה אל עיראק.

התוכנית מציגה שישה אזרחים פולנים הנדרשים לעשות את הדרך ההפוכה ממסלול המהגרים שנכנסו בשנים האחרונות אל יבשת אירופה, כאשר בכיסם רק דרכון, טלפון סלולרי ומעט מאוד כסף.

ששת המתחרים בתוכנית שאמורה להיות משודרת בחודשים הקרובים יצאו לדרכם מגרמניה, משם ימשיכו לאוסטריה, הונגריה, סרביה ויוון, שם יעלו על אוניה שסייע להם לחצות את הים התיכון עד שיגיעו בסופו של דבר אל היעד הסופי שלהם – צפון עיראק.

התוכנית החדשה כבר מעוררת סערה בפולין ובמדינות נוספות באירופה, עוד לפני שעלתה לאוויר, לאחר שרבים העבירו ביקורת וטענו כי מדובר בתוכנית "המנסה לעשות רווחים על חשבון סבלם של המהגרים".

עם זאת, ראשי רשת TVN הפולנית הכחישו כי מדובר בניצול ציני של סבלם של המהגרים למטרות רווח והגדירו את התוכנית "דוקומנטרית ולא ריאליטי".

בוגדן צ'אייה, אחד מראשי TVN, אמר כי "שישה המתחרים ייאלצו לחיות כמו פליטים במשך כמעט חודש. אנו מודעים לכך שמדובר בנושא רגיש מבחינה פוליטית ושנוי במחלוקת, אבל אנו בטוחים כי התוכנית תסייע לדיאלוג טוב יותר בנושא".

פיוטר קרשקו, עיתונאי פולני שליווה את שישה המתחרים בדרכם מגרמניה אל עיראק, אמר כי למרות הביקורת החריפה על מפיקי התוכנית, לא מדובר בתוכנית שנועדה לייצר רווחים על חשבון סבלם של המהגרים.

"אני לא חושב שמישהו היה יוצר את התוכנית או משתתף בה אם הוא היה חושב שיש בה דבר לא אתי. נושא הפליטים הוא אחד הנושאים החשובים ביותר שעומדים כיום לדיון. בחלק האחרון של המסע נפגשו שישה המתחרים במחנות פליטים בצפון עיראק עם אנשים שנמלטו מדעאש ושמעו את סיפורי הזוועה" סיפר קרשקו.