תופסים על חם:
הלוחמים שמתעדים מחבלים בזמן אמת

לוחמי גדוד האיסוף הקרבי "ניצן" מכוונים את עדשת המצלמה לעבר המחבלים שמנסים להבעיר את השטח ומאפשרים את מעצר המחבלים והעמדתם לדין.

מיכאל אוריה, אתר צה"ל , י"ז באלול תשע"ח

להנמיך את להבות הטרור
להנמיך את להבות הטרור
צילום: דובר צה"ל

זה לא סוד שכוחות צה"ל, המבצעים תעסוקה מבצעית ביהודה ושומרון, נדרשים כמעט מדי לילה לצאת לפעילויות בעומק הכפרים הפלסטיניים במטרה לעצור פעילי טרור.

לא פעם מדובר במשתתפים קבועים בהפרות סדר אלימות נגד כוחות צה"ל, שמיידים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר הלוחמים, ולעיתים קרובות אף עומדים בראש המתפרעים ומובילים בעצמם את העימות.

בגדוד האיסוף הקרבי "ניצן" מצויים צוותי לוחמים מיוחדים, שתפקידם הוא להגיע לנקודות המורכבות והחמות ביותר בגזרה, לתעד את פעילי הטרור המרכזיים ולאסוף את הראיות שיובילו לתפיסתם. אותם חיילים משמשים כחוט המקשר, מהרגע בו אותו מתפרע משליך בקבוק תבערה לעבר כוחותינו ועד לפעילות המבצעית בה מתבצעת מעצרו.

"החיילים הם לוחמי איסוף לכל דבר ועניין, שמגיעים לנקודות בהן יש את החיכוך הגבוהה ביותר עם האויב, לפעמים עד למרחק מטרים ספורים ממנו", מסביר סגן א', סגן מפקד הפלוגה בגדוד "ניצן".

צילום: דובר צה"ל


"המטרה של כל צוות, היא לתעד ולסגור מעגל על אותם האנשים שפועלים בצורה המסכנת חיי אדם", מבהיר סגן א'. "מבחינתנו, אדם שמוביל הפרת סדר, וזורק אבנים ובקבוקי תבערה, גם יכול לקום מחר בבוקר ולהחליט שהוא רוצה לבצע פיגוע גדול יותר. לכן, כל פעילות מהסוג הזה שוות ערך לסיכול פיגוע".

כדי להצליח במשימה שמונחת על כתפיהם, ולתעד בצורה הטובה והנכונה ביותר את פעילי הטרור, מציין סגן א' מספר צעדים הכרחיים שהצוותים נדרשים לבצע בעת פעילותם: "על הלוחם בשטח לתעד את מפר הסדר בשעת פעולה, בתיעוד בו ניתן להבחין בבירור כי הוא מבצע מעשה טרור".

לשם כך, הצוותים מתפרסים במרחב. "חלק מהלוחמים נמצאים בעומק השטח כדי לזהות את החשודים המובילים, ולצלם את פניהם מקרוב", מחדד סגן א', ומוסיף כי קיימים צוותים נוספים הממוקמים בנקודה מרוחקת יותר, לרוב גבעה סמוכה המשקיפה על הפרת הסדר, אשר משם ניתן לצלם גם כן.

"כדי שהחיילים יוכלו לעמוד במשימה, אנחנו מכשירים אותם באמצעות תרגולים מיוחדים, הכוללים אימוני בימוי אויב מאתגרים, שיבחנו את יכולות הצילום שלהם תוך עמידה במצבי לחץ גבוהים, כפי שייתקלו בהם בזמן אמת", מחדד סגן א'.

"גם מהפכת הרחפנים המתרחשת בצה"ל בשנה האחרונה הגיעה לצוותים", הוא מגלה. "הרחפן יודע להגיע לגובה של מאות מטרים מבלי שיראו או ישמעו אותו, והוא מסוגל לזהות ולעקוב אחר החשודים".

צילום: דובר צה"ל

​מפרי סדר מתועדים בזמן אמת

לאחר שמתבצע התיעוד בשטח, הצוותים מאגדים את הראיות לכדי מצגת בה מופיע בנק המטרות, ובין היתר גם עדות של הלוחם על שהתרחש בשטח. "העדויות עוברות לגורמי המודיעין, שפועלים כדי לסגור מעגל על מיקום החשודים, ורק לאחר מכן אנחנו משגרים את צווי המעצר ויוצאים לפעילות המבצעית כדי לתפוס אותם".

על פי סגן א', הנתונים מוכיחים כי פעילות הצוותים, והמעצרים המוצלחים של מאות מתפרעים קיצוניים לאורך השנים, משפרים בצורה משמעותית את ההתמודדות עם אתגרי הטרור ביהודה ושומרון.

"בחציון האחרון עמדנו על מעצרים של כ-130 פעילי טרור, ובכל סיכום כזה המספר רק עולה", מדגיש סגן מפקד הפלוגה. "אנחנו לומדים מהנתונים על הגזרות בהן פרצו באותו פרק זמן יותר הפרות סדר ממוקדים אחרים, וכך אנחנו יודעים כיצד עלינו להשקיע את המשאבים והצלמים שלנו. חשוב להדגיש - יש לנו את האפשרות בתקופות מתוחות להציב צלם בכל הפרת סדר בגזרה".

"הצוותים הם ללא ספק המפתח שלנו במלחמה היומיומית נגד הטרור ביהודה ושומרון", הוא מכריז. "המתמטיקה היא פשוטה: כוח לוחם שיגיע לבלום הפרת סדר, יצליח אולי לבלום אותה, אבל כבר מחר היא עלולה להתחדש. אולם, ברגע שהלוחמים שלנו מתעדים את מפירי הסדר המרכזיים ומביאים למעצרם, לא יהיה יותר מי שיוביל את העימותים, ובנוסף המשתתפים יבינו מה קורה למי שפועל נגדנו ויעדיפו שלא להתעמת עם הכוחות".

"מוקדי חיכוך ועימותים תמיד יהיו", הוא מציין ומסכם: "אבל בסופו של יום, אם נעצור את האנשים הנכונים - נצליח לפגוע בצורה משמעותית בתשתיות הטרור במרחב ולהנמיך את להבות הטרור".