הסרטונים שחשפו את שגרת מגורשי המנדט

במחקריה גילתה רותם אגוזי, נכדתו של לוחם אצ"ל, פרטים לא ידועים על חיי הלוחמים שגורשו בידי הבריטים למחנות באפריקה.

שמעון כהן , י"ז באלול תשע"ח

חפיר מנהרות במחנה
חפיר מנהרות במחנה
צילום: מכון ז'בוטינסקי

רותם אגוזי, נכדתו של לוחם אצ"ל יהודה בורוכוב ז"ל, תקבל ביום חמישי את פרס מכון ז'בוטינסקי על הוצאה לאור של חוברת שירים שנכתבו במחנה באפריקה אליו הוגלו לוחמי האצ"ל על ידי הבריטים.

במסגרת עבודות המחקר שלה היא גם חושפת סרטונים ותמונות שצולמו במחנה, וביומן ערוץ 7 היא מספרת על היזמה לחידוש חוברת שירי מחנה הגולים: "גדלתי על זה שסבא שלי הוגלה לאפריקה על ידי הבריטים ומאז שהוא נפטר לא התעסקתי בזה. כשהגעתי ללימודים במחלקה לתקשורת חזותית התחלתי לעסוק בתחום הזה, ובמסגרת קורס עיצוב ספרים היינו צריכים לבחור נושא החלטתי לקחת את הנושא הזה".

אך בשלב זה עדיין לא הכירה אגוזי את חוברת השירים. "זכרתי מהילדות שסבא הכין אלבום מגזרי עיתונים ישנים ושם היו תמונות של משפחות וילדים. הוא קרא לכל הילדות שם באופן גורף 'דליה', ולימים הוא קרא כך לאימא שלי. כשהגעתי לארכיון במכון ז'בוטינסקי רציתי לראות את האלבום הזה במציאות, ראיתי אותו והתרגשתי מאוד. חיפשתי עוד עבודות יד של האנשים שם. פחות עסקתי בבריחות ובהסתרות, וכך גם הגעתי לחוברת השירים הזו".

החובר, היא מספרת, כוללת שירים ציוניים המביעים רגש רב, ובתוכם גם רגשי געגוע למשפחה ומשפחתיות.

על החיים במחנות הגולים מספרת אגוזי כי במשך רוב הזמן ניתנה לשוכנים במחנות יד חופשית מצידם של הבריטים שכן ההעדפה הייתה שיעסקו בענייניהם ולא יחוללו שביתות רעב או מאבקים על תנאי מחיה כדוגמת כשרות וכיוצא באלה.

כאמור, במהלך נבירתה בחומרים הישנים גילתה גם סרטונים קצרצרים שצולמו במחנה על ידי השוהים בו ותיעדו את חיי השגרה במקום. כמו כן מצאה צילומי סטילס שצילם סבה עצמו במצלמה אותה קיבל מהבריטים לאחר שביקש לתעד את המחנה.

אגוזי מספרת על אחד השירים ששרו הגולים ובו הקריאות הקצובות באנגלית לקבלת 'עוד עץ'. הבריטים מצידם לא הבינו מה פשר הבקשה הזו לעצים וסיפקו את מבוקשם של האסירים שהחביאו אותם והעבירו אותם למנהרות שנחפרו על מנת לברוח מהמקום. העצים שימשו לתמיכת המנהרות שנחפרו בקרקע כדי שלא יתמוטטו.

"הם ביקשו בקשות תמימות מהבריטים כמו לעשות גינה בצורת מגן דוד ששימשה לפיזור אדמה מתוך המנהרות", מוסיפה אגוזי ומספרת גם על אחד האסירים במסגרת עבודות הגינה המיוחד כיוון מפוח אוויר לעבר פתח המנהרה שנחפרה למטה ובכך הזרים אוויר לחופרים במסווה של עבודות הגינה.

בתום השיחה עמה שאלנו אם היא חשה שבמידה כזו או אחרת לא זכתה לחוות את סבה כגיבור שכן פרטים רבים מחייו כלוחם וכגולה באפריקה לא היו ידועים לה ולבני משפחתה. "הוא גיבור כי הוא עשה דברים למען המדינה", היא אומרת. "לא צריך לקבל צל"שים בשביל זה. עבורנו זה סבא שלחם כדי שתהיה לנו מדינה ומבחינתנו זה הדבר המרגש ביותר שיש".