ניצחון לתושבי מצפה כרמים

לאחר שנים ארוכות של התדיינויות משפטיות קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי התושבים מחזיקים בקרקע עליה בנוי הישוב כדין.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ז באלול תשע"ח

מצפה כרמים - מבט מהאוויר
מצפה כרמים - מבט מהאוויר
צילום: לתפוס גובה - צילום אויר בשליטה מרחוק

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים ארנון דראל קיבל היום (שלישי) את תביעתם של תושבי מצפה כרמים להחלת סעיף "תקנת השוק" על ישובם, וקבע כי הם בעלי הזכויות בקרקעות שעליהן בנוי הישוב.

החלת סעיף זה מהווה אור ירוק להסדרה תכנונית של מצפה כרמים שהוקם בסוף שנות ה-90, ובו מתגוררות עשרות משפחות.

ניצחונם של תושבי מצפה כרמים, שיוצגו על ידי עו"ד ד"ר הראל ארנון, מהווה תקדים משפטי ראשון מסוגו להסדרת ההתיישבות הצעירה ברחבי יהודה ושומרון.

פסק הדין התאפשר בין היתר לאחר שבעקבות לחץ כבד של שרת המשפטים איילת שקד שינה היועץ המשפטי לממשלה את עמדת קודמו, והודיע לבית המשפט שאיננו מתנגד להחלת הסעיף על מצפה כרמים.

השופט ארנון דראל מתח במהלך פסק הדין וגם בסופו ביקורת על דרך ניהול ההליך על ידי המנהל האזרחי.

השופט חייב את הנתבעים הפלסטינים לשלם לתושבים הוצאות משפט בסך 15 אלף שקלים, ואילו על המנהל האזרחי הטיל הוצאות בסך 25 אלף שקלים, ואף חייב את המנהל להשיב לתושבים את הוצאות המשפט (האגרה, התשלום לעדים והוצאות נוספות ככל שהיו). "בקביעת הסכום נתתי דעתי לאופן ניהול ההליך על ידי הנתבע 4 (המנהל האזרחי - ש"פ), שהביא להארכת הדיון ולמורכבותו", כתב השופט דראל.

לקריאת פסק הדין המלא לחצו כאן

לאחר פסיקת בית המשפט המחוזי יצטרך בג"ץ לשוב ולדון בעתירת הפלסטינים לפינוי מצפה כרמים, אך תושבי הישוב מקווים שניצחונם בבית המשפט המחוזי יביא לדחיית העתירה שהוגשה בנושא לבג"ץ.

"בשלב זה התיק חוזר לבג"ץ ואנו מאמינים כי לאחר בחינת הראיות והעדויות על ידי המחוזי בג"ץ יאשר את הפסיקה ויורה על הסדרת הישוב", מסרו התושבים.

תושבי הישוב הודו לגורמים שליוו אותם לאורך הדרך, "בראש התודות, תודה מיוחדת לעו"ד, ד"ר הראל ארנון המייצג את הישוב ופועל ללא לאות להצלחתנו. אנו מודים לממשלת ישראל ובמיוחד לשרת המשפטים איילת שקד ושר החינוך נפתלי בנט שלאחר כברת דרך ארוכה עזרו להגיע לתוצאה המיוחלת.
בעז"ה זו בשורה ענקית להתיישבות כולה, ואנו מתפללים להסדרת כל ישוב יהודי בארץ ישראל".

נזכיר כי סיפורו של מצפה כרמים מתחיל עם הסכם המאחזים בתקופת ברק. הישוב הוקם תחילה במיקום שונה באזור הישוב כוכב השחר, והועבר למקום הנוכחי בעקבות "הסכם המאחזים". המיקום נקבע לאחר שהתברר כי המקום נמצא בתוך שטח התב"ע של הישוב כוכב השחר, וזאת בניגוד למקום בו הוקם הישוב תחילה.

לאחר הקמת מצפה כרמים מחדש במיקומו הנוכחי אף החלה בו בניית קבע משמעותית, לצד המשך מגורים של חלק מהתושבים בקראוונים, ועתידו של הישוב נראה היה מובטח. אולם, לפני כשבע שנים, לאחר שהוגשה לבג"ץ עתירה, בטענה שהישוב הוקם על קרקע פלשתינית פרטית, נעצרה כל ההתפתחות של הישוב. למרות העובדה שהישוב הוקם במיקומו הנוכחי בהסכמת הרשויות, טענו אנשי הפרקליטות כי הקמת הישוב בוצעה שלא כחוק.

לאחר גילגולים שונים הגישו תושבי הישוב תביעת בעלות מכוח כמה עילות, אשר המרכזית שבהן היא סעיף 5 - סעיף תקנת השוק, הקובע כי מי שחכר בתום לב קרקע מהממונה על הרכוש הממשלתי והרכוש הנטוש ביו"ש בידיעה שהקרקע שייכת לממונה ולאחר מכן התברר שלא כך הדבר, זכויותיו בקרקע תהיינה בתוקף. התביעה מתבררת מאז שנת 2013 בבית המשפט המחוזי בירושלים, והליכי הבג"ץ נגד השכונה עוכבו בשלב זה.

כעת, לאחר שבית המשפט קיבל את התביעה, הדבר עשוי להוביל בסבירות גבוהה מאוד להסדרת הישוב במקומו.

שרת המשפטים איילת שקד בירכה על פסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים, "בית המשפט המחוזי היום אמר בצורה ברורה שמי שהתיישב באישור המדינה ובתום לב בביתו לא יפונה".

לדבריה, "העוול שבוצע בפינוי עמונה ונתיב האבות לא צריך להישנות. בית המשפט לא צריך להיות צד לוויכוח הפוליטי בין ימין לשמאל. ההכרעה צריכה להיות בקלפי בלבד. בעבודה משותפת ואינטנסיבית הבאנו לשינוי מדיניות בתשובות המדינה לבג"צ. כעת השינוי מחלחל גם בפסיקת המחוזי".

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הצטרף, "ברכותיי לבית המשפט המחוזי בירושלים שפסק להסדיר את היישוב מצפה כרמים. אני שמח שההגינות והשכל הישר ניצחו. זו החלטה נבונה שהגיעה לאחר מאבק ממושך של תושבי היישוב. יגעתם ומצאתם, האמינו. השלב הבא הוא בניין היישוב והקמת משפחות לתפארת בו. ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון היא אחת מאבני היסוד של העם היהודי בארצו. זהו עוד צעד בדרך להפיכת ההתיישבות לחלק אינטגרלי ממדינת ישראל".

יו"ר האיחוד הלאומי, השר אורי אריאל, מסר, "זהו חודש מבורך להתיישבות. לאחר החלטת קבינט הדיור להקמת שלושה יישובים חדשים, מגיעה החלטת בית המשפט בנוגע למצפה כרמים. ההחלטות המשמעותיות הללו מחזקות ומרחיבות את ההתיישבות בארץ ישראל. נמשיך לפעול לטובתה ולמען התושבים. מי יתן והחלטה זו תפתח את הדלת להחלטות מושכלות נוספות של בית המשפט".

ישראל גנץ סגן ראש מועצת בנימין והמועמד לראשותה, בירך על פסק הדין, "החלטת בית המשפט היום היא ניצחון דרמטי . רגע מכונן של תקווה גדולה להתיישבות הצעירה. פסק הדין העניק גושפקנא חוקית לסעיף 5 ותקנת השוק אשר יאפשרו את הסדרת מצפה כרמים בצורה סופית. קיבלנו היום קרן אור להתיישבות הצעירה בבנימין ובכל מרחבי יו"ש הממתינה לתהליכי ההסדרה. אני מתחייב להמשיך ביתר שאת לקדם כראש המועצה את הסדרת ההתיישבות כולה- מול הממשלה ומערכת המשפט. לא עוד החרבה אלא הסדרה. ולתושבי מצפה כרמים, אני גאה בכם על מאבק נחוש ומעורר השראה שיירשם בדפי ההיסטוריה של ההתיישבות בארץ ישראל".

בתנועת רגבים, שיזמה את חוק ההסדרה, בירכו גם הם על פסק הדין, "פסק הדין הוא פרי תוצר של מאבק משפטי ממושך, שנוהל על ידי היישוב וגורמי ההתיישבות שדרשו להסדיר את היישוב שהוקם על ידי מדינת ישראל. מדובר בהחלטה היסטורית ומבורכת. אנו קוראים ליועץ המשפטי לממשלה להחיל את העקרונות שנקבעו בפסק הדין גם על יישובים נוספים ביהודה ושומרון, שנדרשת הסדרתם".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מסר בעקבות פסק הדין בעניין הסדרת מצפה כרמים, כי זהו "צעד קטן, שנותן תקווה גדולה".

לדבריו, "החלטת בית המשפט על החלת תקנת השוק (סעיף 5) על היישוב מצפה כרמים היא נוקאאוט. צעד חשוב בכיוון הנכון. אני שמח שהשכל הישר גבר ובעקבות ההחלטה אפשר יהיה להסדיר את מצפה כרמים ולהמשיך בהסדרת חלק גדול מההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון".

"אני מברך את חבריי תושבי מצפה כרמים ומאחל להם לצאת סוף סוף לדרך חדשה של בניין ופיתוח הישוב. עוד אני מקווה שהמנהל האזרחי יפנים את הביקורת שהעביר עליו בית המשפט, לרבות הוצאות המשפט הגבוהות שנפסקו נגדו, ויפסיק לתקוע מקלות בגלגלי הסדרת ההתיישבות", הוסיף סמוטריץ'.

במפלגת האיחוד הלאומי ציינו, "אנו מברכים על החלטת בית המשפט שבחר ובצדק להסדיר את היישוב מצפה כרמים. זה ציון דרך להכשרת כלל ההתיישבות שטרם הוסדרה כחוק. אנו תקווה שמגמה זו תביא לשחר של עוד ההסדרה, עוד בנייה ועוד צמיחה של התיישבות יהודית ביהודה ובשומרון".

ראשי שדולת א"י בכנסת ח"כ יואב קיש וח"כ בצלאל סמוטריץ בירכו את הישוב מצפה כרמים, "פסק הדין החשוב שניתן היום לזכותם של המתיישבים, ובזכותם, יהווה בסיס חשוב להסדרת אלפי בתים בהתיישבות ביהודה ושומרון. פסק הדין מוכיח שגם במסגרת החוק הקיים ניתן, עם קצת רצון טוב ואכפתיות, לבצע הסדרה ולהוריד את איום ההרס והגירוש מעל ראשיהן של אלפי משפחות. בכך מהווה פסה"ד גם קריאה לחשבון נפש נוקב על העבר, וגם אבן-דרך לעתיד טוב יותר בתחום ההסדרה. שדולת א"י בכנסת תמשיך לקדם את הסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון כיעד מרכזי בפעילותה".

שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון בירך על פסיקת בית המשפט, אך הדגיש כי הוא מתייחס רק ל"סוגיית ההסדרה הנקודתית של מצפה כרמים".

"הגשתי תצהיר ואף העדתי בדיון המשפטי ואני שמח שעמדתי העקרונית התקבלה: כשפועלים בדרך הישר על פי מדיניות ממשלה ועל פי החוק, בית המשפט מקבל זאת גם אם נעשו טעויות על ידי הריבון. לפסיקה זו אין קשר לחוק ההסדרה", הוסיף יעלון.

לעומת שרשרת המברכים, תקף ח"כ מוסי רז (מרצ) את החלטת בית המשפט. "לצערי, בנושא ההסדרה, בג"ץ הופך לסניף של מועצת ישע. כל אישור של התיישבות לא חוקית הוא תקדים מסוכן שמאותת למתנחלים להמשיך בדרכם הנפשעת, ומרחיק את ישראל מפתרון שתי המדינות", אמר ח"כ רז.

למתקפה הצטרפה חברת מפלגתו של רז, ח"כ מיכל רוזין, "הפסיקה של בית המשפט המחוזי בירושלים היום משמשת כשופר לאידיאולוגיה ההרסנית ששרת המשפטים איילת שקד מקדמת, תוך מסכת איומים על מערכת המשפט, באופן החותר תחת עקרונות היסוד של המשפט החוקתי והאופי הדמוקרטי של המדינה. הכשרת המאחז מצפה כרמים היום קובעת כי זכות הקניין של הפלסטינים אינה שווה לזכות הקניין של היהודים וכי הממשלה יכולה להסדיר מאחזים ככל העולה על רוחה, גם בהינתן שיש בעלים פרטיים לקרקע. רוח המפקדת של השרה איילת שקד הרואה בעקרונות הבסיסיים של הדמוקרטיה כאויב מחלחלת למטה במערכת המשפט, ואני קוראת לבית המשפט העליון לבטל תקדים מסוכן זה".