אחרי 11 שנות מאבק: תוכר כאלמנת צה"ל

מ', שבעלה צלל במי הקישון ונפטר מסרטן גילתה לאחר מותו כי משרד הביטחון הסתיר ממנו נתונים שאמורים היו להעניק לו הכרה כנכה צה"ל.

ערוץ 7 , י"ח באלול תשע"ח

היכל הזיכרון בהר הרצל
היכל הזיכרון בהר הרצל
צילום: דוברות משרד הביטחון

אחרי 11 שנים של מאבק משפטי ממושך, אלמנתו של לוחם צה"ל שצלל במי הקישון וחלה בסרטן תוכר כאלמנת צה"ל.

היום (רביעי) פורסם בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב' כי ההכרה באלמנה נחשפה במסגרת תביעה משפטית שהגישה לאחר פטירתו של הלוחם לשעבר כתוצאה מהמחלה.

האישה יצאה למאבק משפטי שבמהלכו התגלה כי אגף השיקום במשרד הביטחון הסתיר מהלוחם נתונים שהיו אמורים להוביל להכרה בו כנכה צה"ל, ובהתאם לכך לזכות אותה בתגמולים לאחר פטירתו. באגף השיקום הסתירו את הנתונים הללו, וכך הסתפק משרד הביטחון במימון של טיפולים רפואיים בלבד למחלה הממארת.

מאז מותו, רעייתו נאבקה בסירוב של אגף השיקום להכיר בה כאלמנת צה"ל. היא טענה כי קצינת התגמולים של משרד הביטחון מנעה ממנו נתונים חיוניים, והסבירה זאת בכך ש"לא הייתה צריכה לתת את המידע המבוקש". בימים האחרונים הגיעה הבשורה, כשוועדת ערעורים בבית משפט בראשון לציון, בראשות השופט ציון ברק, קיבלה את תביעתה ודחתה את עמדת משרד הביטחון.

"עברתי גיהנום", סיפרה האלמנה מ' לכאן רשת ב'. "הם זרקו אותי לכלבים. לוחם עשה כל כך הרבה, בסוף מת, ולא מתייחסים למשפחה שלו. הם ידעו שאני חולה ושאני סובלת, אבל לא שלחו אפילו עובדת סוציאלית שתשאל איך אנחנו מסתדרים. זו המדיניות שלהם, זה גועל נפש". כשנשאלה על התובנה המרכזית שלה בעקבות הניצחון בבית המשפט, השיבה: "אסור להתייאש".

עו"ד סיגל יער, המתמחה בתביעות מול אגף השיקום וייצגה את האלמנה, אמרה כי היא לא מבינה את ההיגיון במדיניות של משרד הביטחון. "הטענה של קצינת התמלוגים הייתה שהוא הגיע אליה ואמר שאין לו כוח לטפל בעדים לצורך התביעה, בשל מצבו הנפשי והפיזי", היא הסבירה. לדבריה, התברר בסוף שבאותו הזמן הקצינה כבר החזיקה בעצמה רשימת עדים. "היא קיבלה את השמות מחיל הים ורק צריכה הייתה לפנות אליהם. לא הסבירו לו את ההשלכות בוויתור על ההכרה כנכה צה"ל", הוסיפה עו"ד יער.

עורכת הדין מתחה ביקורת קשה על התנהלות משרד הביטחון: "אגף השיקום, שאני נאלצת לקרוא לו לא פעם אגף האנטי-שיקום – פועל כמו חברת ביטוח גרועה, במקום להיות שם בשביל האנשים. לא בשביל כך הוא הוקם". לדבריה, "יש לנו ילדים שעומדים להתגייס ולהיות לוחמים, וברור לי שאם יקרה להם משהו, נצטרך לעבור דרך חתחתים".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה לפרסום כי הם משתתפים בצער המשפחה, וכי הם טרם קיבלו לידיהם את פסק הדין. "משיגיע – נלמד אותו ונתייחס בהתאם", הדגישו במשרד.