30 שעות, זוז!

מכשיר קשר חכם שמקפיץ כוחות בזמן אמת ואפליקציה שמוצאת מרחב מוגן בעיר זרה: על הרעיונות היצירתיים האלו חשבו בתוך שלושים שעות.

מיכאל אוריה, אתר צה"ל , י"ח באלול תשע"ח

"סירי" מבצעי
"סירי" מבצעי
צילום: דובר צה"ל

צוערי אגף התקשוב התכנסו יחד במשך 30 שעות רצופות, כדי להשתתף בהאקתון מיוחד בנושא "צרכים מבצעיים".

המשתתפים, ביניהם גם עתודאים ששובצו באגף התקשוב ונמצאים רגע לפני תחילת שירותם, התחלקו ל-12 צוותים שלכולם אותה המטרה: להציג רעיון ותוצר פיזי, שמספקים מענה חדשני לצורך מבצעי שעלה לאחרונה בשטח - והכול לאחר לילה נטול שינה.

האירוע נוהל על ידי צוות שופטים שבחנו את הרעיון, בדקו האם ניתן באמת ליישמו בצורה יעילה, ולבסוף הכריזו על המנצחים שהצליחו להגדיל ראש והציגו פתרון משמעותי במיוחד, שמסוגל לשנות את מאזן הכוחות אל מול האתגרים איתם מתמודד צה"ל.

צילום: דובר צה"ל

"סירי" מבצעי למכשיר קשר ואפליקציית "עיר מקלט"

בין הפיתוחים היה ניתן למצוא מספר רעיונות חדשניים להתמודדות עם האתגרים באזור רצועת עזה, כמו רחפנים ממולכדים, עפיפוני תבערה ובלונים. אותו צוות שהגיע למקום הראשון אף הציג מענה ייחודי לבעיה, שעל תוכנו לא ניתן לפרט, אולם יש לציין שהשופטים כה התלהבו ממנו עד שהוחלט מיד לשלוח אותו לשלבי פיתוח מתקדמים.

מלבד אותו פיתוח מסקרן, בהאקתון הוצגו עוד שלל רעיונות ופיתוחים מעניינים לא פחות, כמו מכשיר קשר חכם אשר מסוגל להגיב ולבצע פעולות מידיות בהתאם למדווח, ממש כמו "סירי" באייפון.

למה הכוונה? אם לדוגמה חייל בשטח מדווח על כוחות שנפגעו, המערכת החדשה תדע להגיב מיד ולהתריע על כך לצוות הרפואי. מנגד, אם חייל ידווח על פיגוע, המערכת תדע להקפיץ כוחות לוחמים לתגבור בנקודה.

רעיון נוסף הוא אפליקציה (יישומון) בשם "עיר מקלט", שתופעל בזמן אזעקה ותדע להכווין כל אדם למקלט הקרוב אליו ביותר. האפליקציה תגיב באופן מיידי להתרעת צבע אדום, והיא תופיע באופן אוטומטי על צג הטלפון של המשתמש, במטרה לסייע לו להגיע במהירות האפשרית למרחב מוגן.

בין היתר, האפליקציה תדע להתעדכן על פי חוות הדעת של המשתמשים, ותתאים למשתמש את המסלול המהיר והיעיל ביותר להגעה למקלט, ואף תסנן מקלטים לא שמישים או כאלה שכבר מלאים עד אפס מקום.

צילום: דובר צה"ל

עוד פיתוח הוא אפליקציה המיועדת לאנשים כבדי שמיעה שתאפשר לטלפון שלהם לזהות את צלילי האזעקה, ובתגובה להתחיל לרטוט באופן מיידי, כך שבעל המכשיר ישים לב למתרחש וידע להגיב בהתאם. במהלך האירוע, הפיתוח נוסה והטלפון אכן הגיב בהתאם לצלילי האזעקה העולה והיורדת.

צוות אחר הציג מערכת שמטרתה לעזור לצוות הרפואי להחליט לאן יש לפנות פצועים בזמן אמת, כדי לתת להם את הטיפול המהיר ביותר. הרופא או החובש בשטח יעדכנו במערכת את נתוני הפצוע ואת הטיפולים הראשוניים שכבר קיבל, ועל סמך תמונת המצב של בתי החולים שתופיע בזמן אמת - הן מבחינת המיקום שלהם מזירת האירוע, מספר המקומות הפנויים בהם והרופאים המומחים הנוכחים שיכולים לתת את המענה הדרוש, ידעו לאן לפנותם.

עוד יש לציין, כי במהלך ההאקתון הוצג גם פיתוח מיוחד במינו, שנועד למנוע ירי דו-צדדי של כוחותינו, אך מפאת הסודיות לא ניתן להרחיב עליו, ויש רק לומר כי אם הרעיון ימשיך לשלב הפיתוח עד לכדי הפיכתו למבצעי, הוא יסייע רבות ללוחמים בעת התמרון במערכה הבאה.

"אירוע ההאקתון הוא מאוד חשוב עבורנו", מסביר צוער ע', "הוא נותן לנו הזדמנות לפתח את היכולת לחשוב מחוץ לקופסה ולהביא לידי שימוש את היכולות המקצועיות בתחומי ההתמחות שלנו - עד כדי לספק פתרונות יצירתיים וחשובים לאתגרים איתם הצבא נדרש להתמודד".

"העובדה שהצלחנו תוך 30 שעות להביא כל כך הרבה פתרונות חדשניים הניתנים ליישום - היא ההוכחה לחשיבות האירוע", הוא מוסיף ומסכם: "התגייסנו לאגף התקשוב מתוך ידיעה שזה המקום בו אנחנו יכולים לתרום מהיכולות שלנו. היום הרעיונות על הנייר, אבל כבר מחר זה עשוי להיות פיתוח שיכריע את כף המאזניים. גילינו בהאקתון כמה אנחנו יכולים לתרום - ונעשה הכל כדי לנצל את הכוח הזה שנמצא אצלנו בידיים".