"חוסר ניקיון כפיים של צהר"

ח"כ בן דהן מגיב להתקפה של הרב פוירשטיין על הבית היהודי. "אם היה נכון להתנגד לחוק, לא היו צריכים בצהר להתחבא מאחורי ח"כ עזריה"

הרב אלי בן דהן , י"ח באלול תשע"ח

סגן השר הרב אלי בן דהן
סגן השר הרב אלי בן דהן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

קביעת הכללים האחידים בכשרות הייתה אחת מאבני היסוד לתוכנית הרפורמה בכשרות שהוצגה על ידי ועל ידי הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו ושר הדתות דאז נפתלי בנט.

לפני הצגת הרפורמה ישבתי ולמדתי את ההצעות הרבות שהוצעו – בין היתר את ההצעה של צהר שהרבנות הראשית תשמש כרגולטור בלבד.

תפיסת העולם שההפרטה היא חזות הכל והפתרון לכל נושא, והממשלה צריכה לאחוז רק בצד הרגולטורי - איננה מתאימה לכל עניין. כפי שיש נושאים רבים שאינם מופרטים כגון: ביטחון המדינה, ביטחון פנים, ענייני חוץ ועוד, כך גם נושא הכשרות.

היומרה לומר שאם הרבנות הראשית לא תסכים להצעת רבני צהר – אזי "צריך להילחם בה" – מסוכנת ורובם המוחלט של רבני ישראל מתנגדים לה.

סמוטריץ' הוא הסכנה האמיתית לרבנות

המעשה של צהר, ללכת בהיחבא ובסתר ולמנוע את קבלת הצעת החוק של ידידי ח"כ בצלאל סמוטריץ' היא כשלעצמה מראה על חוסר ניקיון כפיים. אם אכן היה נכון להתנגד להצעת החוק, היו צריכים רבני צהר לקום ולעשות זאת בריש גלי ולא להתחבא מאחורי הגב הצר של חברת הכנסת רחל עזריה שעצרה את החוק בממשלה.

בכל שיחותיי עם הרבנות הראשית - וכך גם השבתי לכל הפונים אליי - היה ברור שהסטנדרטים הקיימים כבר היום ברבנות הראשית לא יוחמרו. בימינו אין אף רב ראשי מהמכהנים – ומאלו שיכהנו בעתיד – שיכול לקחת על עצמו את התעוזה לבטל את היתר המכירה בשמיטה, ולכן הנפנוף ב"חשש" לביטול היתר המכירה במסגרת הסטנדרטים האחידים שיקבעו על ידי הרבנות הראשית – אין בו ממש.

אין לי ספק – לו הצעת החוק הזו הייתה מתקבלת, היינו עושים צעד גדול קדימה, ומשפרים שיפור גדול את מערכת הכשרות של הרבנות הראשית.