לחלוק ולדבר

אנחנו בנאמני תורה ועבודה משתדלים תמיד לתת במה גם למי שחולקים עלינו. תגובה למאמרו של עמנואל שילה מהגיליון שעבר

אסף בנמלך , י"ט באלול תשע"ח

לא התחמק מלהשתתף בכנס. עמנואל שילה
לא התחמק מלהשתתף בכנס. עמנואל שילה
צילום: ניסים לב

בגיליון האחרון של 'בשבע' תיאר עמנואל שילה כיצד הופיע לפני כמה שנים באירוע שנערך ביוזמת מוסד דתי לאומי שנתמך בידי הקרן החדשה.

ההזמנה אליו עוררה אצלו אי נוחות, והוא השתתף בכנס אך סירב לקבל תמורה כדי שלא ליהנות מכספי הקרן.

שילה מציין כי המוסד שהזמין אותו ראוי היה ל"יחס חשדני שהרוויח ביושר". ולשיטתו, כך גם נאמני תורה ועבודה.

חשוב לי שתבינו שהחשדנות היא הדדית. אני ורבים כמותי חושדים במניעים האמיתיים העומדים מאחורי החלטות ויוזמות שונות של גורמים בציבור הדתי. כך למשל, חשדתי מאוד שהראשון לציון הרב יוסף ניסה לקדם דיון בערעור על פסק דין של בית דין רבני מצפת אשר התיר עגונה באופן אמיץ, וזאת מבלי שמי מהצדדים לפסק הדין ערער עליו.

החשדנות של שילה ושל רבים כמותו אינה מרתיעה אותי. השאלה האמיתית היא מה לעשות עם החשדנות הזאת. התשובה לשאלה זו נמצאת בגוף מאמרו של שילה. הוא הוזמן על ידי מוסד שבו חשד, כדי להציג את השקפותיו, ונענה להזמנה. טוב עשה, שהרי עצם ההזמנה מפוגגת במעט את החשד ומלמדת כי אותו מוסד מוכן להידבר ונוטל על עצמו את הסיכון שמא חניכיו יושפעו מעמדותיו של שילה. שילה לא התחמק מתוך חשש שמא הופעתו תתפרש כמתן לגיטימציה, וטוב עשה.

בכנסים ובאירועים שאנו עורכים ומעל דפי כתב העת 'דעות' היוצא על ידינו, אנו מבקשים ליתן ביטוי לדעות החולקות על עמדותינו, לרבות מקרב הציבור השמרן המזוהה עם "ישיבות הקו" (הבנתי כי המונח "חרד"לי" נתפס על יד שילה כמילת גנאי).

אנו מאמינים כי זו הדרך הנכונה לליבון מחלוקות, כי אין לשלול בצורה גורפת את העמדה המנוגדת, משום שיש בה גרעין מסוים של אמת. לא תמיד אנו מוצאים בר פלוגתא שמוכן לתרגם עיקרון חשוב זה, המצוי גם בכתביו של הראי"ה קוק זצ"ל, לכדי מעשה. אך כשהדבר מתרחש, הדיאלוג הוא לעולם חיובי ומקרב.

דעו כי דוגמה הפוכה כמעט אינה בנמצא. אנו ורבים אחרים המחזיקים בעמדות דתיות מתונות ופתוחות מודרים מפעילויות חותם, ליב"ה ודומיהם. הסיבה לכך היא אותה סיבה שהביאה אותם לשדר את הקמפיין הרע והפרנואידי המופנה כלפינו.

הקרן החדשה היא התירוץ ולא העילה. קיים חשש עמוק מצד גורמים שמרניים לקיים עמנו שיח – שמא נסדוק את חומות הניכור, ונצליח להיחשב כברי שיח. או אז יהא עליהם להתמודד עם עמדותינו לגופן ולתת דין וחשבון לציבור שלהם. אנחנו מוכנים לדבר ולהשיב על הכול - גם על הקרן! מאידך, הקמפיין נגדנו מזלזל באינטליגנציה שלכם. אם מחר נעביר כל תורם אפשרי לאישור חותם, האם אז ייפסקו המתקפות? ברור שלא!

בעיצומם של ימי הרחמים והסליחות, עלינו להשכיל וללמוד כיצד לחלוק וכיצד להסכים מתוך תפיסה של כבוד הדדי. או אז אולי ייוודע כי המחלוקות הנוקבות שבינינו – הן מחלוקות לשם שמיים.

הכותב הוא יו"ר תנועת נאמני תורה ועבודה