ניצחון משפטי: גלריית "ברבור" תפונה

בית המשפט הורה על פינוי גלריית ברבור מנכס עירוני בירושלים שבו היא פועלת כפולשת ללא היתר. "הגיעה העת לשירת הברבור של הגלריה".

ערוץ 7 , י"ט באלול תשע"ח

הפגנת שמאל בעד גלריה ברבור
הפגנת שמאל בעד גלריה ברבור
צילום: ליאור מזרחי. פלאש 90

בית המשפט השלום בירושלים קיבל היום (ה') את תביעת עיריית ירושלים ופסק כי על גלריית ברבור לפנות את הנכס העירוני בו היא פועלת כפולשת, בלי אישור מהעירייה ובניגוד להוראות התוכנית שחלה במקום.

הגלרייה המזוהה עם השמאל הקיצוני תיאלץ לפנות את הנכס עד ינואר 2019.

בית המשפט קבע כי "כל המסמכים והטענות שהוגשו בפני בית המשפט אינם מקיימים הגנה. הרשות להחזיק במקרקעין שהייתה- בוטלה ותחתיה לא באה כל הקצאת מקרקעין או חוזה אחר בכתב שניתן לנתבעת להסתמך עליו או שיהיה נושא להוכחות".

מלבד העובדה שהעמותה יושבת בנכס ללא היתר, קיימה העמותה במקום אירועים פוליטיים אשר מקדמים דעות השוללות את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ופגעו בצה"ל ובמוסדות המדינה.

מה שהתחיל בפגיעה בקדושת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל המשיך באירוע המעלה על נס את יום הנכבה בהשקת ספר אנטי דמוקרטי נגד מדינת ישראל.

ראש העיר ירושלים ניר ברקת אמר "פסיקתו החד משמעית של בית המשפט מוכיחה מעל לכך ספק כי עמדת העירייה לאורך כל הדרך הייתה נכונה, צודקת וערכית. אנו לא נאפשר פלישה לנכסיה של העירייה ולא נאפשר בשום צורה לעשות בהם שימוש כדי לפגוע בחיילי צה"ל ובמדינת ישראל. נמשיך לשמור על החוק ועל מוסדות המדינה".

שרת התרבות והספורט מירי רגב בירכה על החלטת בית המשפט, "במדינה מתוקנת כשלנו אין מקום למפירי חוק ולפולשים לנכס עירוני שלא כדין. גלריית ברבור נתנה במה לחותרים תחת ערכינו וסמלנו ואין לי אלא לברך על סגירתה. הגיעה העת לשירת הברבור של הגלריה ומוטב שעה אחת קודם".

השר זאב אלקין, המועמד לראשות העיר ירושלים, אמר "עיריית ירושלים לא צריכה לארח על חשבונה מקום שנותן במה לאירועי 'נכבה' ואירועים בהם מכפישים את חיילי צה"ל ומדינת ישראל. לא יתכן שמבנה עירוני יוחזק שלא כחוק, ישמש לצרכים פוליטיים רדיקליים ויארח ארגוני שמאל קיצוניים כמו 'שוברים שתיקה' ו'עיר עמים'.

"אפעל לקדם את מוסדות התרבות בירושלים אך לא אתן יד להוצאת דיבתם של חיילי צה"ל ופעילות נגד מדינת ישראל", אמר אלקין.

"גלריה פעלה באופן בוטה ותמידי תחת אושיות המדינה"

חבר מועצת העיר ירושלים, אריה קינג (סיעת ''מאוחדים''), מסר בתגובה ''גלריית ברבור פעלה במבנה עירוני ועשתה שימוש פוליטי ציני במשאבים ציבוריים בצורה שמנוגדת בתכלית לעמדות בה מחזיקים רובם המכריע של תושבי ירושלים.

"פעולותיה 'התרבותיות' המשקפות את תפישת העולם של השמאל הקיצוני ערערו וחתרו תחת אושיות המדינה, ופעלו בכל דרך אפשרית על מנת לפגוע בלגיטימיות של מדינת ישראל ומוסדותיה, להשחיר את חיילי צה"ל ולתמוך בגופים אנטישמיים. אנחנו מודים לבית המשפט על עשיית צדק ולתושבים הרבים שעמדו לצדנו לאורך המאבק", הוסיף קינג.

עו"ד יוסי חביליו שייצג את הגלרייה מסר בתגובה להחלטת בית המשפט "זה יום עצוב לדמוקרטיה בישראל ולעיר ירושלים ופגיעה קשה בחופש הביטוי. אני מאמין שנזכה בערעור ושהגלריה תישאר במקומה".