עלו מצרפת לשומרון: "אהבה ממבט ראשון"

בקיץ האחרון הגיעו עולים רבים להתגורר ביישוב ברוכין, שם קיבלו את העולים בזרועות פתוחות. "בעומק הלב ידענו שזו הבחירה הטובה ביותר"

עדו בן פורת , כ' באלול תשע"ח

ברוכין, השבוע
ברוכין, השבוע
צילום: רועי חדי

מאות בני אדם, תושבי השומרון, הגיעו השבוע לקבל את פני העולים שהגיעו בקיץ מצרפת כדי לגור ביישוב ברוכין בשומרון.

העולים הגיעו בעלייה קהילתית אותה מקדמת זו השנה החמישית היחידה לקליטת בלייה במועצה האזורית שומרון.

לאחר טקס קבלת הפנים נחנכה שכונת העולים החדשה, והמשתתפים קבעו מזוזה יחד עם העולה האחרון שהגיע באותו לילה לשומרון, בפתח ביתו החדש.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר לעולים "אנחנו נרגשים לקבל את פניכם. עלייה חמישית ברציפות מצרפת לשומרון. אנחנו בטוחים שעם האהבה הרבה ורוח ההתנדבות של התושבים כאן בברוכין העלייה תהיה עבורכם חוויה טובה ונעימה.

"מועצה אזורית שומרון שמה לה ליעד לקחת חלק במעשה הציוני הגדול של הבאת עולים לארץ. אנחנו בטוחים שגרעיני העולים הרבים בשומרון יביאו לכאן בסופו של דבר מאות אלפי עולים בדיוק כמו במקומות אחרים בארץ", הוסיף דגן.

דן טובי, מפיק סרטים במקצועו שעלה השבוע מפריז לשומרון, אמר בהתרגשות "‏זו לא בחירה קלה לעזוב את צרפת. ארץ יפה, יש לנו שם את המשפחות שלנו, החברים שלנו, ‏ההרגלים שלנו, ‏אבל בעומק הלב ידענו שזו תהיה הבחירה הטובה ביותר. לחזור הביתה ‏סוף סוף''.

''האמת שהיה קל יותר ללכת לגור בעיר שיש בה הרבה עולים מצרפת", הסביר טובי, ''אבל מהרגע שרואים את ברוכין, זו ‏אהבה ממבט ראשון, ‏אי אפשר לעזוב את המקום הזה. ‏יש פה משפחות מקסימות שקיבלו אותנו ‏בזרועות פתוחות, ‏עם חביבות שעד כה לא ראינו בשום מקום. ‏לכם, תושבי ברוכין הוותיקים, זה נראה נורמלי, אבל אני אומר לכם זה לא נורמלי. ‏אנחנו גאים ומרגישים מכובדים להיות חלק מהפרויקט שלכם, חלק מהחיים שלכם, חלק מהמשפחה היפה שאתם".

לכל משפחה שעלתה מצרפת הוצמדו שלוש משפחות ''מאמצות''. לכל עולה הוצמד מלווה תעסוקתי והנוער התחלק לצוותים המסייעים לעולים בבייביסיטר, הפעלת קייטנות קיץ, עיצוב הבית ועוד.

בחמש השנים האחרונות עלו לשומרון, בעלייה קהילתית, כ-250 עולים מ-53 משפחות. אף אחד מהם לא עזב את ישראל וכמעט כולם נשארו בשומרון. פרויקט העלייה מתקיים בסיוע עמותת "קליטת קהילות ישראל" בראשותו של שלום ואך.