תקיף מול הפלסטינים
טראמפ מחסל את אונר"א

ארה"ב תבטל את כלל המימון לקרנות הסיוע של האו"ם ל''פליטים'' הפלסטינים. הבית הלבן יבקש מישראל להפסיק את המנדט של אונר"א באיו"ש.

ניצן קידר , כ' באלול תשע"ח

טראמפ
טראמפ
Reuters

ה''וושינגטון פוסט'' מדווח הבוקר (שישי) כי ממשל טראמפ יבטל לחלוטין את המימון האמריקני לקרנות סיוע האו"ם ל''פליטים'' הפלסטינים.

נוסף על הפסקת הזרמת הכספים לאונר"א, הבית הלבן גם ידרוש קיצוץ משמעותי של מספר הפלסטינים המוכרים כ''פליטים''.

על פי התוכנית שעליה יכריז טראמפ בחודש ספטמבר, רק עשירית מחמשת מיליון הפלסטינים המוכרים על פי אונר"א כפליטים יזכו למעמד זה.

למעשה יוכרו כפליטים רק אלה שעדיין חיים מאז שהוקמה הסוכנות לפני כ-70 שנה.

בנוסף, האמריקנים יבקשו מישראל למנוע מאונר"א לפעול בשטחי יהודה ושומרון, כדי לוודא שמדינות ערב לא יוכלו להעביר את הכסף לארגון במקום האמריקנים.

מטרת ההחלטה, על פי גורמים אמריקנים, היא להוריד מסדר היום את טענת 'זכות השיבה' של הפלסטינים.

באחרונה החליט הממשל לקצץ גם מאות מיליוני דולרים מהסיוע לרשות הפלסטינית. השגרירה האמריקנית באו"ם, ניקי היילי, הסבירה השבוע שארה"ב לא יכולה לקבל מצב בו סוכנות אונר"א ממשיכה להנציח את הפליטות ובמקביל מעודדת פעילות אנטי אמריקנית.

ישראל הרשמית, לפחות כלפי חוץ, תומכת במהלכים האמריקנים, אך גורם מדיני אישר בשבוע שעבר לערוץ 7 שמערכת הביטחון מתנגדת נחרצות לפגיעה באונר"א. הועברו לוושינגטון מסרים לפיהם ישראל חוששת מקריסה הומניטרית מיידית בעזה לאחר פירוק אונר"א ואינה מעוניינת שהרצועה תיפול לאחריותה.

ח״כ שרן השכל (הליכוד) אמרה, ״אם אכן ייצא לפועל יהיה זה צעד מבורך שיקדם את פתרון הסכסוך. אונר״א מנציח את בעיית הפליטים במקום לפתור אותה ומטפח את מעמד הפליטות. במערכת החינוך מנחילים את האמונה שבמאבק מזויין ישובו מעל 5 מיליון פליטים פלסטינים ויתיישבו על אדמת ישראל".‬

''רק הטלת סנקציות ידחפו את אונר״א לשוב לייעודו המקורי ולערוך רפורמה מקיפה, שלבסוף תוביל להסרת זכות השיבה משולחן המשא ומתן עם הפלסטינים. זו מטרתי העיקרית כיו״ר השדולה לרפורמה באונר״א ואלה הנושאים שאני מעלה בפגישותי עם שגרירים ונציגים של שאר המדינות התורמות״, הוסיפה חברת הכנסת.