מאיפה יש לפרענק דירה?

ד"ר אבישי בן חיים, הפרשן לענייני חרדים של ערוץ עשר, מדבר בגילוי לב על ההערכה העצומה שלו לש"ס ולראשיה, ובייחוד לאריה דרעי

ערוץ 7 , כ' באלול תשע"ח

אבישי בן חיים
אבישי בן חיים
צילום: Nati Shohat/Flash90

ד"ר אבישי בן חיים, הפרשן של ערוץ עשר לענייני חרדים, מוציא בימים אלה, לקראת ציון חמש שנים לפטירתו של הרב עובדיה, ספר עב כרס בשם "מרן הרב עובדיה יוסף", שמקיף את סיפורו המרתק של הרב.

הוא בן ‭ ,50‬ נשוי למרב בוקשיצקי, קרימינולוגית קלינית ראשית בחטיבה לפסיכיאטריה במשרד הבריאות ובבתי חולים פסיכיאטריים, ואב לשלושה - ילד בן ‭ 14‬ ותאומות בנות 7 וחצי. נולד בירושלים למשפחה יוצאת מרוקו, אחד מחמישה אחים.

לפני כשנה קיבל תואר דוקטור למחשבת ישראל מהאוניברסיטה העברית בירושלים, אחרי עבודת מחקר מקיפה על הרב עובדיה, שמובאת בספר בהרחבה.

"החידוש הגדול הוא שאני מרשה לעצמי להיות מאוהב בש"סניקים", הוא אומר ליהודה שלזינגר בעיתון "ישראל היום", "אני רואה בהם תנועת תחייה תרבותית חברתית, שהצליחה לשנות עולם".

"אני מסקר את דרעי טוב יותר מכל אחד אחר. אני האובייקטיבי היחיד, שמספר את הסיפור האמיתי של דמות שהיא המגשימה של חזון החזרת עטרה ליושנה של הרב עובדיה, ולכן נרדפת מאוד".

"כל חקירת דרעי סובבת סביב השאלה 'מאיפה יש לפרענק דירה?' בוא נבדוק כל שקל שהאיש הרוויח מאז היה בן 10 ואסף בקבוקים בבת ים כדי לעזור לאבא ולאמא להתפרנס".

אז כל מורשעי ש"ס לאורך השנים - יאיר לוי, עופר חוגי, רפאל פנחסי, אריה דרעי, יאיר פרץ, שלמה בניזרי - כולם נקיים וצחורים? הכל רדיפה? הוא נשאל ומשיב "מזרחי שלא הצביע ש"ס אפילו פעם אחת בחיים שלו פספס חוויה מטריפה".

"בשנים האחרונות התחילו לחקור מפלגות אחרות, ופתאום תופסים גם אחרים. בעוד את הש"סניקים הפלילו בגניבת חצי לחם שחור מהמכולת, האליטות גנבו את כל המכולת ואת כל הקרקעות שעליהן יושבת המכולת. הפללת ש"ס וראשיה היא אחת הפרשות החמורות בדיכוי המזרחיים בישראל".

מי רודף את דרעי? האשכנזים? "אני לא אומר אשכנזים. לא אוהב להעליב. כשאומרים בימין שרודפים את נתניהו, אתה מבין שיש רדיפה. יש אווירה כזאת בתקשורת שאם תביא סיפור על ביבי, תקבל פולו-אפ בכל הארץ. אז הרוח הגדולה אומרת, 'תביא משהו נגד ש"ס, תחקיר נגד דרעי, שהם גנבים נכלוליים, פרענקים שכל מה שמעניין אותם זה כסף וליטרת הבשר של בד"ץ בית יוסף'".

אז מי רודף אותו? "האליטות". אילו אליטות? "האליטה משמאל, האליטה החרדית-אשכנזית שלא יכולה לשאת הרמת ראש ספרדית חרדית, הציונות הדתית, שאומרת, אם יש ספרדים שהם אופציה של יהדות יפה, איפה זה משאיר אותנו? האנטי-ספרדיות חזקה אצל כולם. כל האליטות האשכנזיות איחדו כוחות, וש"ס רוסקה. נקרע לי הלב, אני רואה את העוול. איך קמו מאפס. לפני שדרעי נכנס לכלא ראיתי אנשים עומדים על הגדרות, בוכים 'רבי אריה', והם חסרי אונים, אין מי שיגן עליהם.

"אנשים לא מבינים שכל מפכ"ל, כל שר, כל רמטכ"ל מזרחי - הכל התחיל במהפכה של הרב עובדיה. כל מזרחי בארץ צריך לדעת שלרב עובדיה יש מינוי בהכל. שום דבר לא היה קורה בלי הרב עובדיה ודרעי. ועדיין הדיכוי ממשיך".

"ההתנתקות", הוא אומר, היתה "אחד הכאבים הכי גדולים שהיו לי בחיים. אם אני מוריד חולצה, אני עדיין שותת דם מההתנתקות. לא יכול להבין את הדבר הזה. "אני העיתונאי הראשון בעיתונות הארצית שיצא נגד ההתנתקות. כולם שתקו. אראל סג"ל לא העז, קובי אריאלי שתק, חנוך דאום אפילו תמך בהתחלה. זה דומה לסיפור של ש"ס: היו ניסיונות של המתנחלים להיות חלק מהחברה הישראלית, ואז דורכים עליהם בצורה אכזרית שנועדה לחנך אותם. אני לא נרגע מזה. עדיין הולך עם צמיד כתום לפעמים".

מה העמדה שלך בעניין חוק הגיוס? "בלוף מושלם. אחת ההונאות הכי גדולות. באופן שיטתי מוליכים שולל את החברה הישראלית כאילו מגייסים חרדים, כאילו יש תהליך של שוויון בנטל, כשאף אחד אפילו לא מתכנן תהליך כזה. יאיר לפיד לא מבין על מה הוא מדבר. גם ליברמן לא מבין".